Inżynieria środowiska – trwa rekrutacja na UKSW
Do 7 lutego trwa rekrutacja śródroczna na studia II stopnia na kierunku inżynieria środowiska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studenci będą specjalizować się w ramach kilkudziesięciu nowoczesnych laboratoriach badawczych, m.in. z inżynierii środowiska, chemii, biotechnologii, toksykologii, biologii molekularnej, biochemii, biologii i ekologii, mikroskopii, hydrobiologii czy mikrobiologii.
Organizowane na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku UKSW studia stacjonarne II stopnia na kierunku inżynieria środowiska skierowane są zarówno do absolwentów kierunku I stopnia, jak i tych, którzy chcą podjąć kształcenie w nowej dziedzinie nauki. Trwają 1,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera w zakresie inżynierii środowiska.
Kierunek inżynieria środowiska prowadzony w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest jednym z nielicznych kierunków o profilu praktycznym w Polsce oraz jedynym w Warszawie. Studenci zyskują nowe umiejętności, które dają im szerokie kwalifikacje z zakresu inżynierii środowiskowej.
Inżynieria środowiska a zrównoważony rozwój
Poprzez kształcenie realizowane w ramach unikalnej specjalizacji technologie gospodarki cyrkulacyjnej studia na UKSW odpowiadają jednocześnie na współczesne wyzwania środowiska naturalnego oraz aktualną politykę krajową i unijną.
Celem gospodarki cyrkulacyjnej jest stworzenie środowiska życia opartego na rozsądnym i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów. Zakłada ona zakłada minimalizację zużycia energii i ilości odpadów, przy jednoczesnej maksymalizacji recyklingu i konserwacji przedmiotów codziennego użytku, w taki sposób, aby jak najbardziej wydłużyć ich żywotność.
Podczas prowadzonych na UKSW studiów z inżynierii środowiska studenci poznają najważniejsze zasady projektowania gospodarki w taki sposób, by uwzględniała ochronę środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarowanie odnawialnymi źródłami energii, obiegami zamkniętymi i recyklingiem.
Unikalne przygotowanie praktyczne
Na studentów kierunku czeka kilkadziesiąt laboratoriów badawczych, w których realizowane są zajęcia praktyczne nie tylko z inżynierii środowiska, ale także chemii, biotechnologii, toksykologii, biologii molekularnej, biochemii, biologii i ekologii, mikroskopii, hydrobiologii czy mikrobiologii. Wyposażenie laboratoriów jest na bieżąco monitorowane i uzupełniane o specjalistyczną aparaturę, która pozwala na prowadzenie innowacyjnych badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych.
Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW organizuje także szkolenia, które pozwalają podnieść poziom wiedzy i umiejętności studentów, m.in. certyfikowany instalator PV, certyfikowany instalator PC, AutoCad czy techniki mikroskopowe.
Wiedzę zdobytą podczas zajęć dydaktycznych studenci mają szansę rozwijać, angażując się w działalność kół naukowych, m. in. Studenckiego Koła Biologów Człowieka, Koła Biologów Terenowych czy Koła Naukowego Biologii Molekularnej, a także podczas różnych inicjatyw organizowanych dla mieszkańców Bielan czy uczniów szkół Warszawy i Mazowsza.
Studia z przyszłością
O wysokim poziomie kształcenia na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku świadczą prestiżowe certyfikaty programu „Studia z Przyszłością”, w tym Nadzwyczajny Certyfikat Lidera jakości kształcenia przyznawane przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Wykładowcami na kierunku inżynieria środowiska na UKSW są uznani eksperci, którzy zasiadają w licznych gremiach naukowych i badawczych. Są członkami m.in. Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Sektorze Odzysku Materiałowego Surowców oraz w Sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji, a także Państwowej Rady Gospodarki Wodnej.
Na studiach II stopnia praktyki trwają aż 360 godzin, co pozwala studentom na niezbędne przygotowanie do podjęcia pracy zawodowej. Są realizowane w instytucjach, których profil działalności związany jest z inżynierią lub ochroną środowiska, m.in. przedsiębiorstwach energetycznych, komunalnych, wodociągowych, instytucjach państwowych (Główny Inspektorat Sanitarny, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) czy prywatnych firmach, które zajmują się projektowaniem systemów ciepłowniczych.
Absolwenci z sukcesem
Po ukończeniu kierunku inżynieria środowiska na UKSW absolwenci są przygotowani do rozwiązywania problemów inżynierskich o charakterze projektowym, organizacyjnym, eksploatacyjnym i inwestycyjno-realizacyjnym. Specjalizują się w dziedzinach, dotyczących m.in. monitorowania i ograniczania zanieczyszczeń poszczególnych elementów środowiska, planowania działań w zakresie likwidowania zagrożeń środowiska czy projektowania i eksploatacji urządzeń i obiektów technicznych.
Absolwenci kierunku mogą znaleźć pracę w instytucjach zajmujących się środowiskiem, jego ochroną i zarządzaniem, m.in. specjalistycznych laboratoriach badawczych i kontrolnych, jednostkach naukowo-badawczych, zakładach przemysłowych i firmach komunalnych; jednostkach administracji państwowej i samorządowej, firmach konsultingowych, budowlanych, projektowych i technologicznych czy własnych firmach działających w obszarze inżynierii środowiska.
Studia na kierunku inżynieria środowiska przygotują także do egzaminu państwowego w sprawie kwalifikacji zawodowych na stanowisko kierownika spalarni, współspalarni i składowiska odpadów, a także osoby zarządzającej obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Po ukończeniu studiów możliwe jest także uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej w zakresie: sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Rejestracja do 7 lutego
Rekrutacja śródroczna na kierunek inżynieria środowiska rozpocznie się 13 stycznia i potrwa do 7 lutego. Kandydaci mogą zarejestrować się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. Egzamin wstępny dla kandydatów, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów I stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich uzyskany na kierunku innym niż inżynieria środowiska lub pokrewnym odbędzie się 9 lutego.
Szczegółowe informacje o rekrutacji i harmonogramie znajdują się na stronach UKSW w zakładce Kandydat.