Jak dbać o kręgosłup, by był mocny i zdrowy?
Powinniśmy troszczyć się o własny kręgosłup, by był mocny i zdrowy. To kręgosłup czyni z nas ludzi, umożliwia poruszanie się w pozycji pionowej, jest odpowiedzialny za każdy ruch i czynność.
Kręgosłup człowieka to niemal doskonałe rusztowanie. Jest lekki i sprężysty. Pozwala nam poruszać się w pionowej pozycji. Jeśli jednak nie dbamy o niego, kręgosłup daje się porządnie we znaki. Bóle w odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym dotykają zarówno osoby młode, jak i w podeszłym wieku. W wieli przypadkach dolegliwości bólowe są efektem ewidentnych zaniedbań po naszej stronie.
Warto więc dbać o kręgosłup, by był zdrowy, silny, elastyczny i nie sprawiał nam kłopotu. Oto garść praktycznych wskazówek, które warto wziąć sobie do serca.
Śpij na wygodnym materacu
Materac w sypialni powinien być sprężysty. Nie za miękki, byś się nie zapadał. I nie za twardy, bo wówczas cały kręgosłup nie może odpocząć. Miękką poduszkę warto zamienić na ortopedycznie wyprofilowaną, która pozwala wygodnie spać na boku, zachowując równą linię kręgosłupa.
Nie zrywaj się rano z łóżka
Gdy się budzisz rano, twoje mięśnie są leniwe, a kręgosłup nie jest w pełni zdolny do pracy. Wstawaj więc powoli, najpierw opuść nogi siedząc jeszcze na łóżku i dopiero po chwili wstań. Wcześniej rozciągnij się w łóżku, jak leniwy kot.
Równomiernie rozkładaj ciężary
Kiedy chcesz podnieść coś ciężkiego, najlepiej jest przykucnąć. To dużo bezpieczniejsze niż schylanie się. Gdy masz przenieść zakupy, rozłóż je, równomiernie obiążając obie ręce. Nie porywaj się na samodzielne przesuwanie czy podnoszenie ciężkich sprzętów domowych, aby nie doprowadzić do kontuzji. Lepiej skorzystaj z usług fachowca lub pomocy silnego sąsiada.
Wysokie obcasy zostaw na wyjątkowe okazje
Najzdrowsze dla kręgosłupa jest obuwie na obcasie 3 - 4 cm. Warto nosić buty o elastycznych podeszwach. Nigdy nie kupuj zbyt małych butów, licząc na to, że się rozejdą. Szpilki na wysokim obcasie wyglądają bardzo efektownie, ale na dłuższą metę są bardzo niezdrowe dla kręgosłupa. Noś je wobec tego tylko na wyjątkowe okazje. Latem, gdy masz możliwość, spaceruj boso po piasku lub po trawie. To świetna gimnastyka dla stóp.
Bądź fit
Chodź prosto. Trzymaj głowę wysoko w górze. Pamiętaj o wciągnięciu brzucha. Siedź przy komputerze na specjalnie wyprofilowanym krześle, podpierającym odcinek lędźwiowy pleców. Łokcie trzymaj na stole, a stopy na podłodze. Jeśli nie sięgasz, pomyśl o podnóżku. Ogranicz zakładanie nogi na nogę, bo utrudnia to krążenie krwi. Uprawiaj sporty dobre dla kręgosłupa, np. pływanie, pilates, stretching, jogę. Rozciągaj kręgosłup ćwiczeniami.
Mądrze organizuj prace domowe
Nie szoruj podłogi na kolanach, od tego są wygodne są mopy. Rura od odkurzacza powinna być na tyle długa, by nie było potrzeby nachylania się. Podobnie ma się sprawa z prasowaniem, wysokość deski to podstawowa sprawa. Nie sięgaj bez taboretu lub drabinki po przedmioty na górnej półce. Szczególnie uważaj podczas zawieszania firan. Możesz zaszkodzić odcinkowi szyjnemu, nadmiernie odchylając głowę.
Wyreguluj fotel w aucie
Ustaw siedzenie w taki sposób, byś sięgał bez problemu do wszystkich urządzeń niezbędnych podczas jazdy. Rób przerwy w podróży, przynajmniej raz na dwie godziny. Pospaceruj, przeciągnij się, wykonaj przysiady. Jeśli nie masz profilowanego fotela, pomyśl o wałku z gąbki do podparcia odcinka lędźwiowego. Zagłówek należy wyregulować tak, byś dotykał środkiem potylicy (kość czaszki z tyłu głowy) jego środka. Wówczas masz największą szansę uchronić kręgosłup szyjny przed urazem.
Relaks ważna rzecz
Twój kręgosłup lubi, gdy o niego dbasz. Zafunduj sobie od czasu do czasu masaże. Postaw na zdrowe dla pleców sporty. Szczególnie polecane są: basen i aqua-aerobik. Rób sobie wieczorne odprężające kąpiele. Dodaj do wanny w wodą olejek zapachowy i rozkoszuj się przyjemnym ciepłem. Mięśnie się rozluźniają, a Ty czujesz błogą przyjemność. Kręgosłup to lubi.