Jak zarządzać miastem i sektorem publicznym?
Jakie wyzwania stoją przez rozwojem miast w obliczu nowoczesnych technologii? Ilu będzie mieszkańców i czego będą potrzebować? Czy obecna kadra zarządzająca w mieście jest w stanie sprostać ich potrzebom? Na te pytania znajdziecie odpowiedź na kierunku Zarządzanie miastem, realizowanym przez Wydział Zarządzania UŁ.
Wydział Zarządzania UŁ zaprasza wszystkich zainteresowanych życiem miasta, zmienianiem otaczającej nas rzeczywistości, poprawianiem warunków życia czy rozwiązywaniem problemów społecznych do podjęcia wyjątkowej ścieżki kształcenia. Kierunek I stopnia Zarządzanie miastem oraz kierunek II stopnia Zarządzanie w administracji publicznej to propozycja właśnie dla osób, które interesują się społecznościami lokalnymi i zarządzaniem sektorem publicznym.
A co warto zmieniać? Przykłady można mnożyć - wystarczy się zastanowić chociażby, w jakim miejscu jest nasza ulica. Czy jest wystarczająco szeroka i bezpieczna? Czy nie zakłóca spokoju pobliskich budynków mieszkalnych? Czy dużo jako podatnicy musieliśmy za nią zapłacić? Skąd były na to środki? Jak ją zbudowano? Samodzielnie przez władze miasta czy w drodze przetargu? A może w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego? Czym jest takie partnerstwo?
Jakie wyzwania stoją przez rozwojem miast, np. w obliczu nowoczesnych technologii? Ilu będzie mieszkańców i czego będą potrzebować? Czy obecna kadra zarządzająca w mieście jest w stanie sprostać ich potrzebom? Na te pytania znajdziecie odpowiedź na kierunku Zarządzanie miastem.
Studenci biorą udział w aktywnych formach nauczania w postaci warsztatów czy gier miejskich. Wiele zajęć odbywa się poza wydziałem w instytucjach publicznych. Zajęcia prowadzone są w języku polskim, a fakultatywnie także po angielsku i hiszpańsku. Podczas zajęć studenci spotykają się z praktykami - menedżerami z wieloletnim doświadczeniem i partnerami współpracującymi z Wydziałem Zarządzania w ramach Rady Menedżerów Publicznych. W tym roku odbyły się już trzy spotkania z członkami Rady Menedżerów Publicznych: z Prezesem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, z Kierownik Działu Organizacyjno-Promocyjnego Filharmonii Łódzkiej oraz z Dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.
Przygotowując pracę licencjacką w odpowiedzi na temat zgłoszony przez partnerskie instytucje publiczne, można już na studiach kreować rozwój miasta.
Warto również zapoznać się z kierunkiem II stopnia Zarządzanie w administracji publicznej. To trafiony wybór dla osób zainteresowanych poprawą naszego otoczenia, warunków życia, rozwiązywaniem problemów społecznych i otwieraniem przed ludźmi nowych możliwości.
Miasta i regiony potrzebują wykwalifikowanych menedżerów, którzy potrafią rozwiązywać złożone problemy, aby tworzyć przestrzeń konkurencyjną dla przedsiębiorstw i mieszkańców. Dzięki temu kierunkowi studenci zyskają umiejętności analizy i planowania interwencji publicznych, komunikacji z otoczeniem, negocjacji, rozwiązywania konfliktów, prowadzenia marketingu publicznego, zarządzania kryzysowego czy zarządzania projektami.
Znaczna część zajęć ma charakter warsztatowy, projektowy, prowadzone są debaty i rozpatrywane są rzeczywiste przypadki problemów do rozwiązania. Absolwenci kierunku będą posiadali wiedzę i umiejętności niezbędne dla kadry zarządzającej w organizacjach sektora publicznego, która musi działać jak menedżerowie sektora prywatnego.