Kierunek z przyszłością: Inżynieria Farmaceutyczna
Poznaj bliżej studia na kierunku Inżynieria Farmaceutyczna, realizowane przez Uniwersytet im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu we współpracy z Politechniką Poznańską.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, we współpracy z Politechniką Poznańską, oferuje innowacyjne studia II stopnia na kierunku Inżynieria Farmaceutyczna. Program jest przykładem interdyscyplinarnego podejścia, łącząc wiedzę chemiczno-biologiczną z praktycznymi zagadnieniami przemysłowymi, takimi jak wytwarzanie leków i kosmetyków, ich kontrola jakości oraz marketing.
Dlaczego warto wybrać ten kierunek?
Studia wpisują się w potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora farmaceutycznego i pokrewnych branż. Program opracowano we współpracy z pracodawcami, co gwarantuje dostosowanie efektów kształcenia do wymagań rynku pracy. Absolwenci zdobywają kompetencje pozwalające na pracę w wiodących przedsiębiorstwach farmaceutycznych, laboratoriach czy instytutach badawczych.
Poniżej przedstawiamy wypowiedź absolwentki kierunku inżynieria farmaceutyczna, która swój rozwój zawodowy związała z nauką – mgr inż. Jagody Szkudlarek
Nowoczesne metody kształcenia i zaplecze
Kierunek wyróżnia się zastosowaniem innowacyjnych metod dydaktycznych, takich jak nauczanie problemowe, wizyty studyjne i tutoring. Studenci mają dostęp do zaawansowanej infrastruktury, m.in. nowoczesnych laboratoriów w Collegium Pharmaceuticum, oraz do narzędzi e-learningowych. Wysokospecjalistyczna kadra naukowa, współpraca z przemysłem i możliwość uczestniczenia w programach międzynarodowych (np. Socrates-Erasmus) dodatkowo podnoszą prestiż kierunku.
Jako absolwentka studiów pierwszego i drugiego stopnia kierunku Inżynieria Farmaceutyczna, polecam go osobom zainteresowanym naukami ścisłymi, farmacją i nowoczesnymi technologiami. Wybór tego kierunku umożliwia realizację pasji oraz udział w projektach badawczych, otwierając drogę do kariery w inżynierii, przemyśle, a także pracy naukowej.
Dzięki solidnym podstawom teoretycznym i praktycznym kierunek ten stwarza idealne warunki do dalszego rozwoju naukowego, tak jak w moim przypadku. Dla mnie ogromnym atutem studiów było ich interdyscyplinarne podejście, wynikające z połączenia wiedzy i doświadczenia Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. W wyniku czego zyskałam szeroką perspektywę na cały proces wytwarzania leków – od przygotowań, przez rozwój, aż po wprowadzenie leków na rynek. W trakcie studiów miałam okazję realizować dwie prace dyplomowe – inżynierską, w której badałam właściwości fizykochemiczne fluoropochodnych kurkuminoidów o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym, oraz magisterską, gdzie zajmowałam się modyfikacją i charakterystyką nanoformulacji fluoropochodnych analogów kurkuminy o potencjalnej aktywności biologicznej. Na studiach poznałam podstawy nanotechnologii, która szczególnie wzbudziła moje zainteresowanie, dlatego zdecydowałam się budować swoją karierę zawodową w tym obszarze.
Obecnie, jako doktorantka w Katedrze i Zakładzie Chemii Farmaceutycznej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, opracowuję skuteczny system dostarczania związków naturalnych i ich kombinacji w postaci liposomalnych nanoformulacji oraz oceniam ich aktywność przeciwnowotworową. Decyzja o wyborze mojej ścieżki zawodowej wynika z naturalnego rozwinięcia zainteresowań oraz pasji związanych z pracą badawczą i naukową. Kierunek Inżynieria Farmaceutyczna nie tylko wzbudził we mnie fascynację tą dziedziną, ale także stworzył szerokie możliwości rozwoju w tej tematyce. Ogromne znaczenie miało również wsparcie doświadczonych prowadzących, którzy z otwarciem i zaangażowaniem wspierali mnie na każdym etapie nauki.
Duża część moich znajomych, absolwentów z mojego rocznika, również realizuje doktoraty na renomowanych uczelniach, takich jak Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska czy Politechnika Warszawska. Pozostali wybrali w większości przemysł farmaceutyczny, pracując w różnych działach od kontroli jakości, po dział badawczo-rozwojowy. Część absolwentów znalazło swoje miejsce w branży klinicznej.
Mój przykład i innych absolwentów z mojego rocznika pokazuje, że kierunek Inżynieria Farmaceutyczna daje szansę na szerokie spektrum rozwoju zawodowego.
Studiuj Inżynierię Farmaceutyczną
Zobacz także Prezentację UMP w portalu.
Powiązane treści

Studia medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia medyczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim

Studia medyczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim

Studia medyczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim

Studia medyczne w Opolu i woj. opolskim

Studia medyczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim

Studia medyczne w Lublinie i woj. lubelskim

Studia medyczne w Gdańsku i woj. pomorskim

Studia medyczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia medyczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim

Studia medyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim

Studia medyczne w Łodzi i woj. łódzkim

Studia medyczne w Krakowie i Małopolsce

Studia medyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
