Kierunki techniczne. Studia na Politechnice Częstochowskiej
Studia techniczne to najlepszy wybór. Z myślą o maturzystach Politechnika Częstochowska oferuje kierunki techniczne z przyszłością, których absolwenci będą najbardziej pożądanymi specjalistami na rynku pracy. Współpraca Uczelni z przemysłem gwarantuje kształcenie wykwalifikowanej kadry również w zawodach ekonomicznych. Studenci mają możliwość uczestniczenia w licznych projektach badawczych oraz konferencjach naukowych, co pozwala im rozwijać swoje umiejętności i zdobywać cenne doświadczenie na etapie studiów.
Energetyka, inżynieria, informatyka, budownictwo należą do najchętniej wybieranych kierunków kształcenia. Politechnika Częstochowska proponuje je w nowej odsłonie, której hasłem przewodnim jest interdyscyplinarność. Rozwój przemysłu 4.0 postawił przed firmami nowe wyzwania, które wymagają wdrożenia nowoczesnych technologii. Przemysł potrzebuje inżynierów, którzy mają wiedzę i praktyczne umiejętności z różnych dziedzin. Transformacja, jakiej jesteśmy świadkami, obejmuje nowe modele biznesowe, a także cyfryzację produktów i usług. Tak innowacyjne rozwiązania wymagają jednak szczególnego podejścia oraz kontroli, co prowadzi do powstawania nowych stanowisk pracy.
Zdobywaj wykształcenie w zawodach przyszłości
Współczesny przemysł stawia wiele wyzwań w zaawansowanych technologiach informatycznych. Poszukiwana będzie kadra wykwalifikowana w konkretnym kierunku. Przykładem mogą być specjaliści ds. sztucznej inteligencji, inżynierii i przetwarzania w chmurze a także analitycy danych oraz operatorzy maszyn. Oferta edukacyjna Politechniki Częstochowskiej odpowiada na te wyzwania. INFORMATYKA PRZEMYSŁOWA czy SZTUCZNA INTELIGENCJA to kierunki, które pozwalają uzyskać solidną wiedzę z wymienionego zakresu oraz dają praktyczne umiejętności zastosowania informatyki lub SI. Kolejny kierunek BUDOWNICTWO Z WYKORZYSTANIEM AUTOMATYKI I ROBOTYKI to pierwszy w Polsce interdyscyplinarny kierunek studiów oferujący nowoczesne podejścia do procesu projektowania oraz wykonywania budynków i budowli z wykorzystaniem cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. To niejedyny tak innowacyjny kierunek z zakresu budownictwa. W ofercie Uczelni od kilku lat jest też budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM, jedyny taki kierunek w Polsce. Absolwenci ENERGETYKI JĄDROWEJ zdobędą wiedzę z obszaru wielu nauk inżynieryjno-technicznych. Natomiast INŻYNIERIA SAMOCHODÓW HYBRYDOWYCH I ELEKTRYCZNYCH wykształci specjalistów posiadających umiejętności obsługi pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, elektrycznymi oraz układami hybrydowymi. (Kierunek współfinansowany ze środków EFS+ w ramach programu FERS 2021-2027. Rozwój kompetencji kluczem do sukcesu. FERS.01.05-IP.08-0053/230).
Politechnika Częstochowska - sukcesy naukowców
Politechnika Częstochowska odpowiada również na współczesne zmiany społeczne. Stąd w ofercie edukacyjnej Uczelni kierunek technologie wytwarzania implantów i narzędzi medycznych, który jest odpowiedzią na starzejące się społeczeństwo, rozwój medycyny estetycznej i wzrost zapotrzebowania na wyroby medyczne. Pracownicy Politechniki Częstochowskiej biorą udział w zespołach pracujących nad rozwiązaniami medycznymi skierowanymi również do najmłodszych. O tych badaniach szeroko dyskutowano w mediach, tematem zainteresowała się również redakcja Dzień Dobry TVN w materiale „Nowatorskie operacje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie” (https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/by-ratowac-zycie-antosi-lekarze-musieli-zmienic-ksztalt-jej-glowki-st7381177).
Współpraca naukowców z przemysłem nad przetwórstwem tytanu dała możliwość otrzymania pełnowartościowych produktów wykorzystywanych w branży lotniczej, medycznej oraz metalurgicznej – w tym w największych hutach i odlewniach. Prace badawcze znajdują zastosowanie w gospodarce między innymi dzięki prężnie działającemu Centrum Transferu Technologii PCz. Tak ścisłe relacje z przemysłem i biznesem oraz wysoki poziom kształcenia przekładają się również na sukcesy studentów i absolwentów. Znakiem rozpoznawczym Politechniki Częstochowskiej na arenie międzynarodowej jest łazik marsjański, który zdobył wiele nagród w prestiżowych zawodach w USA. Pan inż. Rafał Rygalik, absolwent Politechniki Częstochowskiej, zdobył w 2023r. złoty medal na Mistrzostwach Europy w kategorii frezowanie CNC.
Sukcesy Politechniki Częstochowskiej dostrzegło otoczenie biznesowe. Wśród laureatów ostatniej, 13. edycji SYMBOLU znalazła się Politechnika Częstochowska oraz Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Wyjątkowe wyróżnienie docenia instytucje, które reprezentują najwyższą jakość, innowacje i inteligentne zarządzanie (https://pcz.pl/aktualnosci/nagroda-symbol-dla-politechniki-czestochowskiej-533.html).
Studiuj na Politechnice Częstochowskiej
To przekonuje, że studia na Politechnice Częstochowskiej są dobrym wyborem. Oferta edukacyjna to ponad 30 kierunków (technicznych i ekonomicznych), na pierwszym i drugim stopniu, w języku polskim oraz angielskim. W wyborze przyszłej ścieżki zawodowej pomoże Biuro Karier. Uczelnia zaprasza w swoje progi studentów z niepełnosprawnościami, którym gwarantuje bardzo dobrą opiekę dzięki Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Studia na Politechnice Częstochowskiej to także możliwość poznania innych kultur. Ponad 20% braci studenckiej stanowią studenci z zagranicy, nad którymi czuwa Biuro ds. Studentów Zagranicznych.
Poznaj ofertę kształcenia Politechniki Częstochowskiej.
Zobacz również Prezentację Uczelni.