Kryminologia - perspektywy zawodowe po tym kierunku
Jednym z kierunków studiów, które w ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością, jest kryminologia, która łączy w sobie elementy takich dziedzin jak psychologia, socjologia i prawo.
W czasie studiów na kierunku Kryminologia studenci zdobywają teoretyczne i praktyczne umiejętności z zakresu bezpieczeństwa, mechanizmów zwalczania przestępczości i działań profilaktycznych, mających na celu zapobieganie przestępstwom w przyszłości. Absolwenci tego kierunku powinni posiadać szeroką wiedzę na temat przestępczości kryminalnej, zorganizowanej i gospodarczej. A co można robić po studiach kryminologicznych? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.
Kryminologia – dla kogo?
Pojęcie zwalczania i zapobiegania przestępczości brzmi z jednej strony bardzo atrakcyjnie, a z drugiej – nieco mgliście. Tak naprawdę wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie, co ukrywa się pod tym mocno ogólnym pojęciem – tym bardziej że maturalne wymagania na kryminologię najczęściej wcale nie ułatwiają stworzenia idealnego kandydata na studenta kryminologii.
Z uwagi na to, że kryminologia jest dziedziną interdyscyplinarną, kandydat na studia powinien cechować się dość rozległymi zainteresowaniami i być chętnym do zdobywania wiedzy z różnych przedmiotów. Przedmiotami, które najczęściej liczą się w procesie rekrutacji, są wiedza o społeczeństwie, język polski, język obcy, matematyka, geografia, historia czy biologia. Niewątpliwie idealny kandydat powinien interesować się również psychologią i mechanizmami wpływającymi na ludzkie zachowanie, a także być otwartym, pewnym siebie i spostrzegawczym.
Oczywiście, wymagania rekrutacyjne mogą być różne w zależności od tego, czy decydujemy się na studia na uczelni państwowej czy prywatnej. Tutaj warto zaznaczyć, że studia prywatne wcale nie muszą wiązać się z niższym poziomem edukacji – programy studiów na uczelniach prywatnych często są bardziej dopasowane do aktualnych wymagań rynku pracy. Dobrym przykładem może tu być Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Perspektywy zawodowe po kryminologii
Wbrew temu, co może wydawać się wielu osobom, perspektywy zawodowe po kryminologii są dość szerokie, choć trzeba przyznać, że wiele zależy tu od podjętej ścieżki kształcenia i specjalizacji, na jaką zdecydujemy się w trakcie studiów. Najbardziej oczywistym kierunkiem zatrudnienia po kryminologii jest praca w policji lub więziennictwie – tym bardziej, że praca tam nie jest ściśle powiązana z konkretną specjalizacją. Absolwenci kryminologii znajdą pracą również w służbach specjalnych i celnych czy zakładach poprawczych.
A co z konkretnymi specjalizacjami? Ukończenie psychokryminalistyki umożliwia podjęcie pracy między innymi w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii czy sektorze ochrony osób i mienia, natomiast po specjalizacji przestępczość i patologie społeczne można ubiegać się o pracę w instytucjach pomocy społecznej czy zespołach kuratorskiej służby sądowej. Oczywiście, w grę wchodzą również inne instytucje prywatne i publiczne, których celem jest zapewnianie bezpieczeństwa.