Logistyka to przyszłość - dr Mateusz Wiliński z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu
W cyklu "Osobowości uczelniane" zapraszamy na rozmowę z dr Mateuszem Wilińskim, dyrektorem Biura Praktyk i Karier Zawodowych Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.
W naszej branży jedyną pewną rzeczą jest zmiana, którą czasem żartobliwie nazywamy stałozmiennością. Logistyka jest bardzo zróżnicowaną branżą, która przynosi wciąż nowe wyzwania i z tego powodu jest intrygująca - mówi dr Mateusz Wiliński z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.
Logistyka - to chyba dużo bardziej obszerne pojęcie, niż nam się powszechnie wydaje...
Dr Mateusz Wiliński: Doprecyzujmy: logistyka to planowanie, realizowanie i kontrolowanie sprawnego i efektywnego procesu przepływu dóbr (np. surowców, półproduktów, podzespołów czy wyrobów gotowych), usług, osób i informacji z jednego miejsca do drugiego, tak aby spełnić wymagania klienta Innymi słowy, logistyka zajmuje się optymalizacją przepływów. Oczywiście to jedna z możliwych definicji. Logistyka planuje nie tylko dostawy podzespołów na linie produkcyjne, materiałów i narzędzi na budowy czy do fabryk, ale też realizację przesyłek kurierskich czy projektuje sieć połączeń komunikacji publicznej, co bardziej przemawia do wyobraźni indywidualnego konsumenta.
Czym w praktyce zajmują się studenci i absolwenci WSL?
Odpowiedź z jednej strony jest łatwa, z drugiej jednak przedstawienie różnych miejsc pracy naszych studentów i absolwentów nie jest możliwe w ramach naszej rozmowy. Ale sięgnijmy po przykład z ostatnich dni: odwiedził mnie nasz absolwent, który pracuje w firmie produkującej i wynajmującej rusztowania używane na placach budów. Jest odpowiedzialny w wielkopolskim oddziale Peri za administrowanie tym sprzętem i zagwarantowanie jego sprawnego przepływu między bazą a poszczególnymi lokalizacjami. Sprawnego, bo ewentualne przestoje to poważne koszty dla inwestora. A logistycy z Pekabexu dbają o odpowiednie zaopatrzenie linii produkcyjnych w surowce i przewóz ogromnych, jak mówi się w transporcie ponadgabarytowych, elementów tworzących konstrukcje hal, mostów, czy stadionów. Logistyk dba też o to, żeby do sklepów, małych i dużych, trafiał potrzebny tam towar. Kanapki z Żabki można kupić dzięki odpowiedniemu planowaniu dostaw. Fresh Logistics z kolei obsługuje producentów żywności, która musi być przechowywana i transportowana w szczególnych warunkach - w kontrolowanej temperaturze. W obu tych firmach pracują nasi stażyści. A skoro wcześniej wspomniane były usługi kurierskie, transport publiczny i przemysł, to wskazać można takie organizacje jak DHL czy GLS, gdzie nasi absolwenci zajmują wiele stanowisk kierowniczych, poznańskie MPK, czy Mahle Behr z Ostrowa Wielkopolskiego, Volkswagen Group Polska, Imperial Logistics, czy CAT LC. Oczywiście firm, z którymi nasza uczelnia stale i systematycznie współpracuje jest znacznie więcej.
Odnoszę wrażeni, że to praca dla osób, lubiących korporacje...
Niekoniecznie. Ten zawód można wykonywać zarówno w dużych miastach, jak i w małych. Można pracować w korporacjach, w gronie naszych partnerów są między innymi Dachser, Geis, Kuehne + Nagel i Grupa Raben, ale też rozwijać swój własny biznes logistyczny np. prowadzić firmę transportową, czy kurierską, albo własny magazyn, czy wypożyczalnię aut lub lawet, jak robi to jeden z naszych absolwentów. Mamy też studenta, który prowadzi produkcję nasienną. Wydawałoby się to dalekie od logistyki, ale on zdecydował się na studia logistyczne, bo na swoim podstawowym biznesie już się zna, a chce, aby poprzez lepszą organizację jeszcze bardziej usprawnić zarówno produkcję, jak i dostawy. Oczywiście nasi studenci i absolwenci pracują w firmach rodzinnych, warto wskazać tu choćby poznański Transkap. Uczelnia prowadzi też udaną współpracę z Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlową, skupiającą małe i średnie przedsiębiorstwa.
Jak wygląda rynek pracy w tej branży?
W Polsce ta branża bardzo dobrze się rozwija. Polskie firmy transportowe realizują już 30 proc. wszystkich przewozów w Europie! To imponujący wynik, ale wymaga wytężonej pracy wielu spedytorów, dyspozytorów, działów sprzedaży i obsługi klienta.
Z drugiej strony wiele firm logistycznych, transportowych , magazynowych i produkcyjnych decyduje się na lokowanie w Polsce swoich struktur, na przykład centrów dystrybucji i magazynowania dla całego regionu. Tu przykładem może być firma Exide, która ma w Swarzędzu swoje centrum dystrybucji na całą Europę.
Porozmawiajmy o wynagrodzeniach. Ile zarabia logistyk?
Branża logistyczna oferuje dobre wynagrodzenia, średnio – według najnowszego raportu firmy Hays, jest to 9 tys. zł brutto. Istotna jest nie tylko wysokość pensji, ale także pewność znalezienia pracy. Absolwent WSL, to też informacja z badań, znajdował pracę w ciągu miesiąca. A warto powiedzieć, że dotyczy to roku 2018, gdy rynek pracy w Polsce był znacznie trudniejszy niż obecnie.
Słyszymy, że w Polsce jest teraz rynek pracownika. Czy dotyczy to również logistyki?
Oczywiście, w Wielkopolsce sytuacja jest szczególnie komfortowa, bo jest tu dużo firm transportowych i logistycznych. Badania pokazują też, że absolwent WSL nie szuka pracy dłużej niż miesiąc. Na dodatek ta branża, jak chyba żadna inna, nadąża za światowymi trendami, unowocześnia się i automatyzuje, więc nieustannie poszukuje specjalistów. W celu zapewnienia dostępu do wiedzy o najnowszych rozwiązaniach, WSL współpracuje z dostawcami sprzętu i software’u logistycznego, choćby z PROMAG, Still, Transics, czy Nova Tracking.
Biznes szuka pracowników, ale muszą to być fachowcy, dobrze przygotowani do pracy, znający najnowocześniejsze rozwiązania i technologie. Pracodawcy kuszą naszych absolwentów nie tylko wysokimi pensjami, ale również różnymi benefitami, w tym opieką medyczną i pakietami sportowymi, a także możliwością stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.
Co może zrobić kandydat, aby przekonać do siebie pracodawcę?
Wyższa Szkoła Logistyki bardzo intensywnie współpracuje z firmami, ich przedstawiciele konsultują programy nauczania, wielu menadżerów prowadzi zajęcia ze studentami. A ci odbywają w firmach staże i praktyki, dzięki czemu szukając pracy mają spory handicap. Po pierwsze, mają doświadczenie, po drugie, z reguły znają firmy, w których chcą podjąć pracę. Po trzecie, znają menadżerów tych firm. To oczywiście nie wszystko, bo Biuro Praktyk i Karier Zawodowych Wyższej Szkoły Logistyki profesjonalnie wspiera studentów zarówno w planowaniu kariery, jak i przygotowaniu się do rekrutacji.
Logistyk zdaje się być intrygującym zawodem?
Jak już wspomniałem, w naszej branży jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Jest to praca stawiająca wciąż nowe wyzwania i już choćby z tego powodu jest intrygująca. Logistyka to branża, który zatrudnia ludzi o różnych profilach zawodowych - i introwertyków, którzy lubią pracować z danymi i ekstrawertyków, lubiących działać w zespole, fanów pracy pod presją czasu i preferujących rozłożoną w dłuższym czasie realizację zadań.
Jest to też praca w międzynarodowym środowisku, a co za tym idzie otwierająca przed absolwentami WSL możliwość zrobienia kariery również poza Polską. Wielu naszych absolwentów pracuje w Europie Zachodniej. Spektakularną karierę robi jeden z absolwentów ostatniej edycji studiów MBA z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw, który został dyrektorem centrum logistycznego MW E-commerce Fulfillment w Słubicach i pracuje ramię w ramię ze specjalistami pochodzącymi z Azji. Dlatego na WSL przywiązujemy dużą wagę do nauki języków obcych, zwłaszcza angielskiego, bo znajomość języków obcych w tej pracy niezbędna. Jeszcze jeden przykład ciekawej pracy dla absolwentów WSL – kilka dni temu rozmawiałem z jednym z absolwentów, który pływa jako maritime contractor i z ramienia brytyjskiej firmy zajmuje się ochroną statków pływających po Zatoce Perskie i Oceanie Indyjskim przed piratami, czającymi się na tankowce z ropą naftową i kontenerowce. To były wojskowy po trzech turach w Afganistanie i kilku misjach pokojowych. Studia MBA ukończył też u nas prawnik z Niemiec, który prowadzi praktykę adwokacką i zajmuje się prawem regulującym działalność logistyczną, a także Francuz, obecnie dyrektor w Bonduelle w Brazylii.
Jakie zadania na Biuro karier, którego jest Pan szefem?
Nasze Biuro jest sztabem koordynacyjnym współpracę WSL z biznesem. Wspieramy też upraktycznienie dydaktyki, czyli zapraszamy praktyków do uczelni, organizujemy krajowe i zagraniczne wyjazdy studyjne, czyli odwiedzamy wraz ze studentami praktyków. Pozyskujemy oferty praktyk, staży i zatrudnienia, współorganizujemy konkursy dla studentów, choćby z Ekol Logistics, którego zwycięzcy odwiedzają znajdującą się w Stambule centralę firmy, czy konkurs GS1, w którym laureat uzyskuje wysoką nagrodę pieniężną.
Wspieracie też nauczycieli...
Czternastoletnią tradycję ma Forum Nauczycielskie WSL, czyli coroczne spotkanie nauczycieli zawodów logistycznych z kadrą naukowo-dydaktyczną naszej uczelni. Forum służy podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli oraz wymianie doświadczeń, jest też dla nauczycieli okazją do udziału w warsztatach prowadzonych przez menadżerów z największych firm logistycznych w Polsce. Gościem specjalnym ostatniego forum był generał Roman Polko, były dowódca wojskowej jednostki specjalnej GROM, który wygłosił wykład o przywództwie.
Wyższa Szkoła Logistyki umożliwia również nauczycielom podnoszenie swoich kwalifikacji przy pomocy Logistycznej Platformy Badawczej, służącej organizacji paneli dyskusyjnych między nauczycielami, a przedstawicielami firm logistycznych.
Od 2010 r prowadzimy też program Wirtualne Laboratoria, z którego dzisiaj korzysta już ponad sto szkół z całej Polski. To innowacyjna metoda kształcenia z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych w prowadzeniu laboratoriów zawodowych w szkołach średnich. W ten sposób nauczyciele i uczniowie mają dostęp do stosowanego w firmach oprogramowania, służącego do zarządzania przedsiębiorstwem logistycznym.
Czym podyktowana jest tak ścisła współpraca ze szkołami średnimi?
Zależy nam na podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nauczycieli przedmiotów logistycznych, ale także zwiększaniu zainteresowania uczniów najnowocześniejszymi rozwiązaniami w dziedzinie logistyki i spedycji. Doceniła to Polska Komisja Akredytacyjna – niezależny organ prowadzący audyt merytorycznej działalności wyższych uczelni w Polsce – i przyznała kierunkowi Logistyka prowadzonemu przez WSL najwyższą ocenę. Jesteśmy jedyną wyższą szkołą w Polsce, która posiada taką ocenę na kierunku logistyka.
Serdecznie dziękuję za rozmowę.
Zobacz także Prezentację WSL w portalu