Matura 2023 - najważniejsze zmiany w egzaminie dojrzałości
Najwięcej zmian dotyczy w tym roku egzaminu z języka polskiego – będą nieco inne kryteria oceny części pisemnej, okrojona została lista pytań na egzamin ustny. Przeczytaj, jakie zmiany w zasadach przeprowadzenia egzaminu w formule z 2023 roku dotyczą tegorocznych maturzystów. Na co zwrócić uwagę? Czy matura będzie łatwiejsza? Sprawdź terminy egzaminów i wyników matur.
W tym roku wraca obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego i obcego.
Największą zmianą tegorocznej matury jest przywrócenie obowiązkowych egzaminów ustnych. Czas pandemii i trwające restrykcje sanitarne spowodowały, że do tej formy egzaminu przystępowały tylko osoby, dla których wynik tej części egzaminu stanowił wymóg rekrutacyjny na określone kierunki studiów.
Obecnie wraca ustna matura zarówno z języka polskiego, jak i języka obcego. Ich wynik będzie wpływał na fakt zdania matury, bowiem podobnie jak w przypadku innych przedmiotów obowiązkowych, konieczne będzie uzyskanie minimum 30% punktów.
Matura 2023 – zmiany w egzaminie z języka polskiego
Ograniczono zakres materiału obowiązującego na egzaminie ustnym z języka polskiego. Wprowadzone na początku 2023 roku zmiany argumentowane są faktem, że duża część nauki w przypadku tegorocznych abiturientów przypadła na okres pandemii, lockdownu i edukacji zdalnej, co znacznie ograniczyło dostęp do nauczycieli, szkoły. Ministerstwo Edukacji i Nauki w porozumieniu z Centralną Komisją Egzaminacyjną podjęło decyzję o wprowadzeniu zmian w odniesieniu do liczby pytań jawnych, obowiązujących na ustnym egzaminie z języka polskiego.
Maturzysta losuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Pierwsze z nich dotyczy jednej z lektur obowiązkowych, pochodzi z puli pytań jawnych i zawiera wyłącznie polecenie. Dotychczasową listę 227 pytań ograniczono do 110. Oznacza to, że ilość materiału do przyswojenia jest mniejsza, więcej czasu można poświęcić na opracowanie pozostałych zagadnień i tematów. Sprawdź pełną listę pytań jawnych.
Matura 2023 – czy będzie łatwiej na języku polskim?
Kolejną zmianą jest usunięcie części lektur z wymagań egzaminacyjnych.
Po przeanalizowaniu arkuszy matur próbnych zdecydowano się złagodzić sposób oceniania części pisemnej.
Zmiana dotyczy punktacji za kategorię „kompetencje literackie i kulturowe” w zakresie oceniania funkcjonalności wykorzystania w wypracowaniu utworów wskazanych w poleceniu.
Więcej błędów językowych pozwala obecnie nadal uzyskać maksymalna liczbę punktów w kategorii „język”. Dotychczas były to 3 błędy, teraz nawet 5 nie wpłynie na obniżenie oceny. Dotyczy to arkuszy na poziomie podstawowym.
Dopuszcza się popełnienie 1 błędu ortograficznego, który nie wpłynie na utratę punktów. Ocena poprawności ortograficzne zostanie obniżona o 1 pkt w przypadku pracy zawierającej obecnie do 4 błędów – zmiana ta dotyczy poziomu podstawowego.
Można popełnić do 8 błędów interpunkcyjnych (5 dla poziomu rozszerzonego), które pozwolą nadal uzyskać maksymalną liczbę punktów za poprawność interpunkcyjną.
Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań w części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym zdający otrzyma 60 punktów.
Matura 2023 – zmiany w egzaminie z matematyki
W arkuszach z poziomu podstawowego usunięto zadania, za które można było uzyskać 5-6 pkt. Zastąpiono je zadaniami za 1 lub 2 pkt. Przewidziano więcej zadań otwartych, a także zadania typu „prawda/fałsz”.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z arkusza podstawowego została zmniejszona z 50 do 46.
Egzamin będzie trwał o 10 minut dłużej, czyli 180 minut.
Matura 2023 – zmiany w arkuszach z języka obcego
W arkuszach z poziomu podstawowego zadania otwarte sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu zostaną zastąpione zadaniem zamkniętym typu prawda/fałsz.
Matura 2023 - terminy egzaminów
Termin główny – od 4 do 23 maja 2023 r.
Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).
Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.
Termin dodatkowy – od 1 do 19 czerwca 2023 r.
Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca.
Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Termin poprawkowy – 21–22 sierpnia 2023 r.
Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia.
Sprawdź szczegółowy harmonogram matur.
Matura 2023 - kiedy wyniki?
Termin ogłoszenia wyników matur zdawanych w terminie podstawowym i dodatkowym przewidziano na 7 lipca 2023 roku.
W tym samym dniu zostaną przekazane szkołom świadectwa, aneksy i informacje o wynikach.
Wyniki egzaminu poprawkowego znane będą 8 września 2023 roku.
Wyniki dostępne będą po zalogowaniu w systemie ZIU, na portalu uruchomiony przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Dane do logowanie abiturienci otrzymują w szkołach.
Dostanę się na studia?
Warunkiem wzięcia udziału w procesie rekrutacji do szkół wyższych jest oczywiście posiadanie świadectwa dojrzałości. Wymaganym minimum, zapewniającym zdanie matury, jest uzyskanie z trzech przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej – języka polskiego, języka obcego oraz matematyki – przynajmniej 30% punktów z egzaminu zdawanego na poziomie podstawowym, 30% punktów z egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego, a także przystąpienie do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego, w przypadku którego nie jest określony próg zdawalności.
Jeżeli z jednego z przedmiotów obowiązkowych nie uzyskasz wymaganego minimum 30%, możesz pisać poprawkę jeszcze tego samego roku, w sierpniu. Kilkanaście tygodni wzmożonej nauki powinno przyczynić się do zdania poprawki.
Jeżeli nie zdałeś matury z więcej niż jednego przedmiotu, musisz czekać na kolejną turę matur w następnym roku. Również w następnym roku możesz poprawić przedmiot, z którego uzyskałeś niesatysfakcjonującą liczbę punktów.
Co zrobić w przypadku oblanej matury?
Jeśli nie zdałeś matury, zamiast świadectwa uzyskujesz informację o wynikach.
Od tego, jakie uzyska się wyniki, zależy powodzenie podczas naboru na poszczególne kierunki studiów. Dowiedz się więcej o progach punktowych.
Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wziąć pod uwagę, poznaj wszystkie kierunki studiów.
Sprawdź kierunki dostępne w miastach akademickich.
Zobacz, jakie odpowiadają Ci najbardziej typy studiów.
Szukaj interesujących Cię kierunków studiów lub szkół wyższych w Bazie uczelni. Więcej informacji o naborze znajdziesz w sekcji Rekrutacja, pod nazwą wybranej szkoły wyższej.