Jakiego artykułu szukasz?

Nowy wymiar kształcenia - otwarcie pracowni wirtualnej rzeczywistości

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi jako pierwsza w regionie łódzkim, uruchomiła pracownię VR dla studentów prawa i kryminologii.

Nowy wymiar kształcenia - otwarcie pracowni wirtualnej rzeczywistości

„To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – zacytował słynnego astronautę, Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, podczas uroczystego otwarcia specjalistycznej pracowni wirtualnej rzeczywistości w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. – „Cieszę się, że takie innowacyjne rozwiązania, z których korzystają światowe uniwersytety teraz są w moim mieście” – dodał.

Uczelnia, jako pierwsza w regionie łódzkim, uruchomiła pracownię VR dla studentów prawa i kryminologii. W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 Gości. Obok Pana Wiceprezydenta obecni byli także Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego Dariusz Magacz, Zastępca Komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi insp. Tomasz Olczyk, Prokurator Sebastian Zając z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Janusz Moss Dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm i instytucji oraz media.

W nowej pracowni znajduje się 10 stanowisk wyposażonych w komputery, monitory, gogle i kontrolery, telewizor oraz rzutnik. Sprzęt ten jest niezbędny do obsługi największej atrakcji pracowni, czyli symulatorów wirtualnej rzeczywistości:

VR kryminalistycznego badania - oględzin i zabezpieczania miejsca ujawnienia zwłok

oraz

VR symulacji rozprawy sądowej

Symulatory wirtualnej rzeczywistości świetnie sprawdzają się w środowiskach, które są albo niebezpieczne, zbyt kosztowne albo niedostępne dla normalnych użytkowników, przykładem jest właśnie wirtualne miejsce zdarzenia” – mówi Artur Kapała, przedstawiciel firmy Asseco Data Systems, która przygotowała pracownię.

Scenariusze zajęć przypominają grę komputerową VR, z tą różnicą, że celem nie jest zabawa, a zdobycie przez studentów praktycznych umiejętności i doświadczenia. Technologia wirtualnej rzeczywistości pozwala na wyświetlanie trójwymiarowego obrazu w specjalnie przeznaczonych do tego goglach. Dzięki najnowocześniejszej technologii studenci poruszają się w wygenerowanym świecie 3 D – przenoszą się na miejsce zdarzenia, gdzie ich zadaniem jest przeprowadzenie oględzin kryminalistycznych oraz zabezpieczenie śladów w sposób zgodny z procedurami i najlepszymi praktykami. W przypadku drugiego symulatora mogą natomiast wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej, wcielając się między innymi w rolę sędziego, prokuratora, czy adwokata. Specjalny edytor pozwala na tworzenie różnych scenariuszy symulacji.

„To z pewnością historyczny moment i krok milowy w historii Uczelni” – mówi prof. WSBiNOZ dr hab. Wojciech Welskop, Rektor Uczelni. – Nie da się zaprzeczyć, że zajęcia w pracowni wirtualnej rzeczywistości to nowy wymiar kształcenia, z którego obecnie korzystają takie uniwersytety, jak Harvard, czy Stanford. Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu jest pierwszą w regionie łódzkim oraz jedną z niewielu w kraju uczelni, która będzie wykorzystywać technologię VR w procesie kształcenia”.

A wykorzystanie technologii VR w procesie kształcenia ma wiele zalet. Studenci rozwijają spostrzegawczość, umiejętności wyciągania wniosków i analizy, mogą także wielokrotnie przećwiczyć umiejętności praktyczne w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Świat cyfrowy zapewnia realizm sytuacyjny, gwarantując jednocześnie pełne bezpieczeństwo użytkownikom.

Nowoczesną pracownię dobrze oceniają także eksperci.

Jest to narzędzie innowacyjne, które jest takim preludium do pracy na prawdziwym miejscu zdarzenia. Możemy sobie tutaj pozwolićna wiele błędów, ale później, jak ktoś już te błędy pozna w takim wirtualnym świecie później w rzeczywistości będzie unikał. Uważam, że naprawdę przydatne narzędzie” – twierdzi insp. Tomasz Olczyk, zastępca Komendanta Komendy Policji Wojewódzkiej w Łodzi.

Podczas uroczystego otwarcia, pracownia VR w łódzkiej WSBiNoZ otrzymała nominację do Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji. Wręczył ją Janusz Moss, dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. – „Cieszy mnie ta pracownia. Organizowaliśmy stanowiska wirtualnej rzeczywistości dla potrzeb edukacji mechatronicznej i widzę olbrzymie pole do współpracy” – powiedział.

W nowej pracowni zajęcia praktyczne będą odbywać studenci kierunków: prawo i kryminologia WSBiNoZ. Uczelnia planuje także bezpłatnie udostępnić nową pracownię uczniom szkół ponadpodstawowych i zapraszać chętnych na warsztaty kryminalistyczne.

Pracownia powstała przy współpracy z firmą Asseco Data Systems.

Prace realizowane w ramach projektu pt. Uczelnia dostępna 2.0, nr POWR.03.05.00-00-A049/21, którego celem jest niwelowanie barier w dostępności edukacji dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. W ramach realizacji powstała infrastruktura możliwa do wykorzystania dla wielu grup odbiorców. Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020.

Powiązane treści

Studia geograficzne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia geograficzne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia historyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia historyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia chemiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia chemiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia rolnicze i przyrodnicze w Łodzi i woj. łódzkim
Studia rolnicze i przyrodnicze w Łodzi i woj. łódzkim
Studia sportowe w Łodzi i woj. łódzkim
Studia sportowe w Łodzi i woj. łódzkim
Studia prawnicze w Łodzi i woj. łódzkim
Studia prawnicze w Łodzi i woj. łódzkim
Studia turystyczne i hotelarskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia turystyczne i hotelarskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia aktorskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia aktorskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia psychologiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia psychologiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia społeczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia społeczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia medyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia medyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia inżynierskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia inżynierskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia dziennikarskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia dziennikarskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia architektoniczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia architektoniczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia informatyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia informatyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia pedagogiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia pedagogiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia filologiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia filologiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia logistyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia logistyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia ekonomiczne w Łodzi i województwie łódzkim
Studia ekonomiczne w Łodzi i województwie łódzkim

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. J. A. Komeńskiego w Lesznie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Warszawska Szkoła Filmowa
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Politechnika Częstochowska
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Powiślańska Akademia Nauk Stosowanych
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. E. Szczepanika w Suwałkach
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Gdański
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Tarnowska
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Politechnika Białostocka
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Powiślańska Akademia Nauk Stosowanych Filia w Toruniu
  • Powiślańska Akademia Nauk Stosowanych Filia w Kościerzynie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Powiślańska Akademia Nauk Stosowanych Filia w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Europejska Uczelnia w Warszawie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Akademia Zamojska
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Akademia Humanitas w Sosnowcu
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wrocławska Akademia Biznesu, Filia Akademii Techniczno-Artystycznej
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Lubelska Akademia WSEI, Filia  w Warszawie
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Vizja w Warszawie
  • Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie