Jakiego artykułu szukasz?

​Politechnika Rzeszowska rozpoczęła rekrutację na studia

Politechnika Rzeszowska przygotowała blisko 5,3 tys. miejsc na studiach I i II stopnia. Przyszli studenci mogą wybierać spośród 28 kierunków studiów, w tym jest 7 nowych propozycji prowadzonych w języku angielskim.

​Politechnika Rzeszowska rozpoczęła rekrutację na studia

W dniu 1 czerwca Politechnika Rzeszowska rozpoczęła rekrutację elektroniczną na studia. Uczelnia przygotowała blisko 5,3 tys. miejsc na studia I i II stopnia. Przyszli studenci mogą wybierać spośród 28 kierunków studiów.

Wśród nowości jest 7 kierunków prowadzonych w języku angielskim oraz kierunki: zarządzanie w sporcie, inżynieria i analiza danych, a także biogospodarka.

Na nowy rok akademicki Politechnika Rzeszowska może przyjąć ponad 2,5 tys. studentów na studia stacjonarne I stopnia, 775 osób na studia niestacjonarne I stopnia, a także 1355 osób na studia stacjonarne II stopnia i 600 osób na niestacjonarne II stopnia.

Rekrutacja na studia I stopnia potrwa do 15 lipca. Tylko na kierunek architektura do 2 lipca, ponieważ egzamin wstępny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych zaplanowany jest 4 i 5 lipca.

Niezbędne informacje dotyczące rekrutacji można uzyskać na stronie internetowej: rekrutacja.prz.edu.pl.

Zarządzanie w sporcie

Wśród nowych kierunków, które Politechnika Rzeszowska uruchamia od października 2019 r. jest zarządzanie w sporcie. Zgodę na uruchomienie studiów 17 maja br. wydało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nabór będzie prowadzony na studia I stopnia. Kierunek powstał przy Wydziale Zarządzania we współpracy z Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej. Będzie miał charakter praktyczny. Ma kształcić ekspertów z zakresu zarządzania i biznesu oraz wykorzystywania środków informatycznych w sporcie.

- Ten kierunek to nowość w skali województwa podkarpackiego. Nie będziemy w jego ramach kształcić tak, jak na akademiach wychowania fizycznego. Zajęcia będą dotyczyły szeroko rozumianego zarządzania i procesów biznesowych w sporcie – mówi dr hab. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej. - Wokół sportu rozwinięty jest cały biznes, który wymaga specjalistów z zakresu organizacji imprez sportowych, ich reklamy i promocji.

W trakcie zajęć studenci zdobędą wiedzę dotycząca m.in. zarządzania, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych, zarządzania potencjałem ludzkim, przygotowywania kontraktów sportowych. Studenci będą mieli do wyboru specjalności dotyczące zarządzania organizacją sportową, zespołem sportowym i karierą indywidualną w sporcie. Absolwenci studiów będą mogli być menadżerami sportowymi, doradcami trenerów, mogą pracować w agencjach kreowania wizerunku, przedsiębiorstwach sportowych.

Uruchomienie kierunku to kolejny element strategii rozwoju sportu przy Politechnice Rzeszowskiej. Przy jego realizacji uczelnia chce współpracować z instytucjami i klubami sportowymi z regionu.

Inżynieria i analiza danych

Politechnika Rzeszowska uruchamia też nowy kierunek studiów inżynierię i analizę danych. Studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym będą prowadzone na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej.

- Nowy kierunek to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Jest to jedyny tego typu kierunek prowadzony na uczelni publicznej w południowo-wschodniej Polsce, który przygotuje profesjonalną kadrę inżynierów i analityków danych – podkreśla dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.

Nowy kierunek powstał we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki PRz. Studia będą prowadzone w oparciu o profil praktyczny. Studenci zdobędą wiedzę z zakresu metod i narzędzi analitycznych oraz technik informatycznych do praktycznego wykorzystania w gospodarce. Połączenie wiedzy teoretycznej i praktyki pozwoli absolwentom na pracę w instytucjach związanych z przemysłem i ośrodkach naukowo badawczych.

Biogospodarka

Biogospodarka to kierunek międzywydziałowy prowadzony przez Wydział Chemiczny i Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Program kształcenia zawiera aktualną wiedzę, najnowsze rozwiązania technologiczne i osiągnięcia naukowe związane z biogospodarką, uregulowania prawne oraz podstawy ekonomii i logistyki bioproduktów.

- Na Wydziale Chemicznym studenci będą się uczyć podstaw chemii, projektowania aparatury, procesów jednostkowych, procesów oczyszczania. Posiadamy również bazę oprogramowania, używaną w przemyśle, która pozwala na projektowanie całych linii technologicznych - mówi prof. dr hab. inż. Dorota Antos, dziekan Wydziału Chemicznego PRz.

Jak tłumaczy dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz., dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz dzisiejszy świat i gospodarka stoi przed potrzebą poszukiwania nowych surowców na potrzeby produkcji energii. - Studenci studiujący biogospodarkę będą mogli poznać możliwości produkcji energii z wykorzystaniem zasobów środowiska, odpadów, a także odnawialnych źródeł energii. To zawód, który stanowi zawód przyszłości, specjaliści z tego obszaru będą poszukiwani - dodaje dziekan Piotr Koszelnik.

Absolwenci kierunku będą przygotowani m.in. do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które wykorzystują odnawialne zasoby naturalne, zajmują się recyklingiem, a także w laboratoriach analitycznych i badawczych, administracji państwowej. Docelowo Politechnika Rzeszowska zamierza uruchomić także studia II stopnia z zakresu biogospodarki.

7 kierunków w języku angielskim

Od nowego roku akademickiego Politechnika Rzeszowska uruchamia także siedem kierunków studiów I stopnia w języku angielskim. Jest to zarówno oferta dla kandydatów z zagranicy, jak i z Polski.

Od nowego akademickiego studia w języku angielskim będą prowadzone na wszystkich wydziałach Politechniki Rzeszowskiej. Będą to kierunki:

  • budownictwo
  • mechatronika
  • biotechnologia
  • inżyniera chemiczna i procesowa
  • elektrotechnika
  • matematyka
  • zarządzanie.

Studia w języku angielskim będą prowadzone według tego samego programu i efektów kształcenia jak kierunki, które obecnie są realizowane w języku polskim. Jest to oferta zarówno dla kandydatów z zagranicy jak i kandydatów z Polski.

- Pilnujemy konkurencyjności naszej oferty edukacyjnej i dlatego musimy rozwijać kształcenie w języku angielskim. Mam nadzieję, że kierunki studiów w języku angielskim przyciągną do naszej uczelni studentów, którzy wybiorą tu pełny cykl kształcenia, jak również kolejnych studentów z programu Erasmus, co w rezultacie zwiększy liczbę studentów Politechniki delegowanych do uczelni partnerskich – tłumaczy prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej.

Politechnika Rzeszowska chce pójść śladem takich miast jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław, w których studiuje wiele osób z zagranicy. Ale liczy też, że kierunki angielskojęzyczne zainteresują również polskich maturzystów.

Zobacz także Prezentację Uczelni


Powiązane treści

Studia inżynierskie w Katowicach i woj. śląskim
Studia inżynierskie w Katowicach i woj. śląskim
Studia inżynierskie w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia inżynierskie w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia inżynierskie w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia inżynierskie w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia inżynierskie w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia inżynierskie w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia inżynierskie w Opolu i woj. opolskim
Studia inżynierskie w Opolu i woj. opolskim
Studia inżynierskie w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia inżynierskie w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia inżynierskie w Lublinie i woj. lubelskim
Studia inżynierskie w Lublinie i woj. lubelskim
Studia inżynierskie w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia inżynierskie w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia inżynierskie w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia inżynierskie w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia inżynierskie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia inżynierskie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia inżynierskie w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia inżynierskie w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia inżynierskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia inżynierskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia inżynierskie w Krakowie i Małopolsce
Studia inżynierskie w Krakowie i Małopolsce
Studia inżynierskie w Warszawie i na Mazowszu
Studia inżynierskie w Warszawie i na Mazowszu
Studia inżynierskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia inżynierskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia inżynierskie w PWSZ w Pile
Studia inżynierskie w PWSZ w Pile

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Akademia Piotrkowska
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Gdański
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Politechnika Białostocka
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Szczecinie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Politechnika Łódzka
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Politechnika Częstochowska
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Akademia Tarnowska
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Gdańsku
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie