Popraw sobie nastrój na wiosnę
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dobre samopoczucie, aby sprawnie funkcjonować w pracy i życiu prywatnym. Dbanie o zdrowie psychiczne powinno nam towarzyszyć każdego dnia.
Większość ludzi w zimie czuje przygnębienie, gorszy nastrój, apatię, zniechęcenie. Zwykle wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca nasz nastrój się poprawia.
Co bardziej krytyczne wobec siebie osoby spoglądając w lustro mogą czuć się atrakcyjni. Zauważamy, że włosy są zmatowione, skóra szarawa i pozbawiona blasku, przybyło nam parę kilo. Krytyczny ogląd własnego odbicia nie nastraja optymistycznie. Jeśli dorzucić do tego zmęczenie pracą i codzienną rutyną, odbieramy sygnał ostrzegawczy pod tytułem „zrób z tym coś”. Co więc uczynić, by poprawić wygląd i samopoczucie na wiosnę?
Oto garść sprawdzonych wskazówek, z których każdy znajdzie coś dla siebie:
Postaw na ruch
Po długiej zimie nasze ciało jest rozleniwione i ociężałe. Dlatego najlepsze, co możemy zrobić, to zacząć się więcej ruszać. Każda forma aktywności jest dobra: taniec, fitness, pływanie, jogging, spacery, rolki, jazda na rowerze. Szczególnie polecany jest ruch na świeżym powietrzu, który doskonale dotlenia cały organizm. Czujemy się wówczas rześcy i pełni energii.
Do Ciebie należy decyzja, czy zapiszesz się na zajęcia zorganizowane, zaczniesz aktywność ruchową z przyjaciółka lub sąsiadka, czy poćwiczysz w domu z filmami z YouTube. Ważne, aby wprowadzić do codzienności porcję ruchu.
Coś dla podniebienia
Pozwól sobie na odrobinę łakomstwa i słodyczy. Zjedz kostkę czekolady. Czekolada ma nie tylko bardzo dobry smak, ale likwiduje zmęczenie i poprawia humor. Podnosi poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który jest odpowiedzialny za dobry nastrój. Ma też w sobie dużą dawkę łatwo przyswajalnych węglowodanów, dzięki temu mózg lepiej pracuje, a ciało dostaje zastrzyk energii. Uwaga, aby nie przesadzić z ilością czekolady. Podobnie działają banany. Zawarte w nich magnez i witamina B powodują, że jedząc banany mniej się denerwujemy i jesteśmy optymistycznie nastawieni do życia.
Ziołowa terapia
Pij napary z melisy, dziurawca, czystka, bratka, pokrzywy, kozłka lekarskiego, miłorzębu. Mają działanie antydepresyjne, kojące nerwy, dobrze wpływają na włosy, skórę i paznokcie, filtrują nerki. Pomagają na bóle głowy i przy dokuczliwym zmęczeniu.
Zioła bywają lepsze niż herbaty, zwłaszcza te niższej jakości, pakowane w torebki. Mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Wybieraj te, które lubisz i dosładzaj ich cukrem.
Aromaterapia i masaż
Aromaterapia to sposób na leczenie i poprawę kondycji organizmu za pomocą pachnących, lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny, czyli olejków eterycznych. Olejek można dodać do kąpieli, do kamionkowych nawilżaczy na grzejnikach lub odparować go w kominku. Warto zastosować masaż z zastosowaniem olejków eterycznych. Taki masaż ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólnie bardzo poprawia samopoczucie.
Więcej na temat działania olejków i ich właściwości znajdziecie w artykule poświęconych profesjonalnej aromaterapii.
Wieczorne przyjemności
Po całym dniu pracy wygospodaruj godzinkę czasu tylko dla siebie. Zadbaj o przyjemny nastrój w domu, włącz ulubiona muzykę, zapal świece, zaparz ulubioną herbatę lub zioła, nalej sobie lampkę wina. Otul się kocem, obejrzyj album ze zdjęciami z dawnych lat, poczytaj książkę, zaplanuj wakacje. Jeśli masz ochotę, zadzwoń do przyjaciółki albo zaproś ją do siebie na pogawędki. Jeśli wolisz odrobinę samotności, ciesz się czasem który jest tylko Twój.
Relaksująca kąpiel
Nic tak nie odprężą po całym dniu pracy, jak kąpiel w wannie, Uspokaja nerwy, łagodzi napięcia mięśni. Warto na nią wygospodarować przynajmniej 25 minut, by bez pośpiechu cieszyć się błogim lenistwem w wannie. Do wody warto dodać specjalną sól do kąpieli, pachnący płyn lub olejek zapachowy. Lawendowa kąpiel potrafi zdziałać istne cuda.