Prywatne akademiki na polskim rynku
Jeszcze do niedawna prywatne akademiki były bardziej kojarzone z zachodnią częścią Europy oraz Stanami Zjednoczonymi, dziś – coraz śmielej pukają do drzwi polskiego rynku. Mimo że są one droższe od swoich standardowych odpowiedników, to za ceną idą udogodnienia niemożliwe do zrealizowania w przypadku obiektów akademickich. Czy zatem są one Polakom potrzebne?
Obecnie w Polsce znajduje się 100 prywatnych akademików, które zapewniają około 6,5 tysiąca miejsc dla studentów z całego kraju. Różnice między nimi wynikają z dostępnych usług oraz ilości oferowanych pokoi. Najwięcej z nich znajduje się na terenie Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska oraz Łodzi. Warto jednak nadmienić, że w planach są również akademiki w mniejszych miastach, w których to można pobierać wyższe wykształcenie.
Możliwość wyboru
Jednym z powodów stojących za istotnością tego typu domów studenckich w Polsce jest fakt, że oferują one wybór. Do tej pory studenci dokonywali go pomiędzy dwoma wariantami. Pierwszym są uniwersyteckie akademiki, które są korzystne pod względem cenowym, natomiast posiadają ograniczone udogodnienia, jeśli chodzi o wyposażenie i metraż. Ponadto wciąż problemem jest tamtejszy dostęp do pokoi jednoosobowych, które głównie przeznaczone są dla kobiet wychowujących dziecko i osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Szansa, aby zwykły student mógł uzyskać tego typu kwaterę, jest dość niska.
Drugi to prywatne stancje, w których dostępne są zarówno pojedyncze, jak i wieloosobowe pokoje o satysfakcjonującym standardzie. W parze z tym idzie jednak cena, często znacznie przekraczająca możliwości studenta, szczególnie na pierwszym roku nauki. Ponadto właściciele takich miejsc mogą rościć wobec lokatorów liczne nieuzasadnione pretensje, które w najgorszym razie pozbawią ich miejsca zamieszkania.
Komfort życia
Prywatny akademik jest niejako próbą połączenia powyższych możliwości. Z jednej strony oferowane pokoje swoim standardem dorównują (a często przewyższają) prywatnym mieszkaniom, z drugiej zaś cena za nie jest uczciwa i akceptowalna, biorąc pod uwagę udogodnienia. Mowa tu nie tylko o samym wykończeniu wnętrz oraz wyposażeniu, ale i dostępie do siłowni, pokoju gier, czy sali sportowej. Ponadto nie ma problemu z możliwością przyznania jednoosobowej kwatery – jedynym decydującym czynnikiem jest szybkość przesłania zgłoszenia.
Reasumując, takie miejsca są jak najbardziej potrzebne, a stale rosnąca ich ilość i zainteresowanie studentów tylko ten fakt potwierdzają. W końcu studiowanie bez odpowiedniego lokum jest co najmniej uciążliwe.
Komfortowe pokoje studenckie o wysokim standardzie znajdziesz w LivinnX Kraków.