Semestr za granicą? Na UWM to możliwe
Czy wiesz, że wybierając polską uczelnię, możesz studiować również za granicą? Umożliwiają to programy mobilnościowe, jak Erasmus+. Wystarczy odpowiednio wcześniej zgłosić się do rekrutacji, aby w kolejnym roku wyjechać np. na jeden semestr do innego kraju. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie we wszystkich formalnościach pomagają koordynatorzy: uczelniany i wydziałowy. Przeczytajcie, dlaczego warto wyjechać i od czego zacząć przygotowania.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie realizuje różnorodne programy mobilnościowe. Umożliwiają one realizację kształcenia lub badań na innych, zagranicznych uczelniach. Jednym z takich programów jest Erasmus+, z którego chętnie korzystają studenci i studentki od początku swojej przygody na UWM.
Przygoda na wielu płaszczyznach
Wyjazd zagraniczny w ramach studiów to doświadczenie, które tworzy się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest nauka, która często różni się od tej, którą znacie: podejściem do prowadzenia zajęć, do badań czy korzystania ze źródeł. Podczas Waszego wyjazdu program studiów będzie dopasowany tak, abyście po powrocie mieli jak najmniejsze zaległości w zaliczeniu poszczególnych przedmiotów. Zajęcia podczas nauki za granicą odbywają się w języku angielskim, dlatego warto choć trochę się nim posługiwać. Będziecie z niego korzystali także w codziennym życiu. Przebywając jednak w międzynarodowym towarzystwie, także poza uczelnią, z pewnością szybko opanujecie język w stopniu co najmniej komunikatywnym. Dlatego warto otworzyć się na nowe!
Poznaj ludzi i kulturę
Wyjazdy zagraniczne to okazja do nawiązania międzynarodowych znajomości i głębszego zrozumienia kultury kraju, w którym będziecie się uczyć. Przebywanie wśród młodzieży z różnych zakątków świata rozwinie Wasze umiejętności językowe, ale też interpersonalne. Otworzy Was na nowe perspektywy i nauczy tolerancji. Będziecie mieli okazję poznać tradycję, kuchnię i styl życia gospodarzy. Codzienne życie w nowym otoczeniu umożliwi Wam głębsze zrozumienie różnic kulturowych i sposobów myślenia. Te doświadczenia nie tylko wzbogacą Waszą wiedzę i rozwiną osobowość, ale także zwiększą konkurencyjność na rynku pracy. Wrócicie do kraju z bagażem niezapomnianych wspomnień, poszerzonym horyzontem myślowym i międzynarodowymi przyjaźniami, które często trwają przez całe życie.
Nikt nie mówi, że będzie łatwo, ale…
Wewnętrzny lęk przed wyjazdem jest czymś normalnym. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie każdego roku organizuje spotkania, na których koordynatorzy programów wyjazdowych odpowiadają na wszystkie pytania i rozwiewają wątpliwości. Przez cały rok można odwiedzać również Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej UWM. Z jego pracownikami możecie też porozmawiać podczas największych wydarzeń uczelnianych, np. w czasie Dnia Otwartego. Jeśli natomiast chcecie poznać perspektywę osób, które taki wyjazd mają już za sobą, skontaktujcie się z nimi przez Erasmus Student Network (ESN Olsztyn). Nie tylko opowiedzą, czy warto wyjechać na zagraniczne studia, ale też podzielą się podpowiedziami, w jaki sposób najsprawniej dopełnić formalności organizacyjne.
Kiedy powinniście podjąć decyzję?
Jeśli planujecie wyjechać za granicę w ramach programu Erasmus+, musicie zacząć myśleć o tym rok wcześniej. Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej UWM pod koniec listopada lub na początku grudnia publikuje informacje o rekrutacji. W styczniu odbywają się spotkania na wydziałach, na których poznacie wymagania, jakie należy spełnić, dowiecie się o wysokości dofinansowania i zaznajomicie się z harmonogramem działań. Rekrutacja właściwa odbywa się na przełomie stycznia i lutego. Po analizie dokumentów, w okolicy marca, wydawane są decyzje. Po tym, możecie szykować się do wyjazdu w nowym roku akademickim. Kiedy dokładnie? To zależy. Nowy rok akademicki np. w Hiszpanii zaczyna się już we wrześniu.
Odważcie się i już teraz zacznijcie myśleć o tym, jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Kompetencje, umiejętności i doświadczenia, które zbierzecie przez lata studiów, zaprocentują w dorosłym życiu zawodowym i osobistym.
Zdjęcie 1. Dominik Rimaszkauskas na wyjeździe z programu Erasmus+. Student Universidad de Huelva na kierunkach Educación Infantil i Educación Primaria
Zdjęcie 2. Dominik z przyjaciółmi podczas wyjazdu w ramach programu Erasmus+ 2021/2022. Zachód słońce w Huelvie, Andaluzja, Hiszpania
Zdjęcie 3. Dominik - student UWM wraz z przyjaciółmi podczas wyjazdu z programem Erasmus+ 2022/2023. Rzeka Rio Tinto, okolice Huelvy, Andaluzja, Hiszpania
Zobacz także Prezentację UWM w portalu.