Sport

Moda na zdrowy tryb życia powoduje, że niezależnie od obciążeń zawodowych, w tygodniowym grafiku znajduje się miejsce na pływanie, zumbę, aerobik czy ćwiczenia na siłowni. Oczekujemy szybkiego podniesienia sprawności fizycznej - praca z własnym instruktorem czy trenerem pozwala dobrać ćwiczenia do swoich potrzeb i możliwości. Chodzi oczywiście o trening rekreacyjny.

Sport wyczynowy zostawiamy zawodowcom. Jak bardzo cieszą zwycięskie starty naszych faworytów najlepiej wiedzą sportowi kibice. Rozbrzmiewający Mazurek Dąbrowskiego budzi dumę, a każdy medal zdobyty na olimpiadzie, mistrzostwach czy zawodach innej rangi przynosi wielką radość. Sukces sportowy to nie tylko długie godziny treningu i pot wylany przez zawodnika. Stoi za nim praca wielu osób. Studiowanie kierunku sport ma m.in. przygotować do programowania, organizowania i realizacji procesu szkolenia sportowego i zarządzania organizacjami sportowymi.

Sport jest kierunkiem oferowanym przez większość publicznych i niepublicznych uczelni sportowych. Studia są dwustopniowe, po ukończeniu 3-letnich studiów licencjackich można kontynuować naukę na studiach uzupełniających magisterskich.

Specjalności oferowane przez wybrane uczelnie na kierunku sport:

  • trenerska
  • menedżer sportu
  • menedżer fitness & wellness
  • coach fitness & wellness
  • menedżer biznesu sportowego

Niektóre przedmioty przewidziane w programie nauczania to: anatomia, antropologia, historia sportu, teoria i metodyka dyscyplin sportu, biochemia, fizjologia, organizacja zawodów i zgrupowań sportowych, organizacja przedsięwzięć sportowych, motoryczność sportowca, psychologia, teoria treningu sportowego, medycyna sportu, prawo w sporcie i ochrona własności intelektualnych, zarządzanie procesami w klubie sportowym, traumatologia sportu, doping farmakologiczny, zarządzanie infrastrukturą sportową, dyscyplina kierunkowa, odnowa psychobiologiczna. Studenci biorą udział w licznych zgrupowaniach i obozach sportowych.

Absolwent kierunku posiada wiedzę z zakresu nauk społecznych, biologicznych i fizjologicznych uwarunkowań rozwoju człowieka, fizjologii wysiłku sportowego oraz medycyny sportu, marketingu sportowego w instytucjach sportowych i przedsięwzięciach sportowych, a także ekonomicznych uwarunkowań rozwoju sportu. Jest przygotowany do organizowania i realizacji szkolenia sportowego, zarządzania organizacjami sportowymi.

Może podjąć pracę w klubach sportowych, organizacjach społecznych kultury fizycznej i zrzeszeniach sportowych, instytucjach samorządowych i państwowych odpowiedzialnych za sport. Pracować w charakterze trenera sportowego lub menedżera sportu. Praca w szkolnictwie możliwa jest po uzyskaniu odpowiednich uprawnień (ukończenie kursu pedagogicznego).

Marek jest studentem III roku poznańskiej AWF: „ - Wybrałem ten kierunek, ponieważ chcę związać swoje życie zawodowe ze sportem, ale nie wyczynowym. Interesuje mnie strona organizacyjna, marketingowa. Nie spodziewałem się, że będziemy wylewać tyle potu. Najlepiej mimo wszystko wspominam obozy sportowe - co prawda dostajemy w kość, ale to nie jest atmosfera sali wykładowej. Fajne miejsca i ludzie”.

Kandydat na studia sportowe musi być zainteresowany zagadnieniami w obszarze sportu, a przede wszystkim cieszyć się dobrym zdrowiem i mieć nieprzeciętną kondycję fizyczną. Warunkiem przyjęcia na studia w akademiach wychowania fizycznego jest uzyskanie odpowiednich wyników w wybranych dyscyplinach sportowych, weryfikowanych w trakcie procesu rekrutacji.