Studia sportowe w Krakowie i woj. małopolskim
Nieważne, który jesteś na mecie, bo i tak jesteś lepszy od tych siedzących w domu.
Takie motto może przyświecać niekoniecznie zawodowym sportowcom. Dotyczy wszystkich, dla których aktywność, ruch, sport wpisane są w codzienność.
Tacy z pewnością są kandydaci na studia sportowe. To osoby o doskonałej kondycji, duchu walki, ludzie cierpliwi, wytrwali, zawzięci. Bez takich cech ciężko o zadowalające wyniki sportowe, podnoszenie wydajności organizmu, sukcesy, medale.
Kierunki sportowe mają na celu rozwijanie kondycji fizycznej, obejmują wiedzę i umiejętności z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej, promocji zdrowego i aktywnego stylu życia, a także zarządzania obiektami sportowymi, instytucjami zajmującymi się organizowaniem imprez sportowych, aktywnego wypoczynku.
Kierunki sportowe w Małopolsce
Wychowanie fizyczne, specjalności:
- wychowanie fizyczne z odnową biologiczną i gimnastyką korekcyjną
- wychowanie fizyczne z odnową biologiczną i specjalizacją instruktorską
- wychowanie fizyczne – trener personalny
- wychowanie fizyczne w służbach mundurowych
Sport
Kultura fizyczna osób starszych
Wychowanie fizyczne w służbach mundurowych
Kształcenie na konkretnym kierunku czy specjalności kładzie nacisk na inny aspekt przyszłej pracy. Przykładowo program w-f w służbach mundurowych zawiera judo z elementami jujitsu, terenoznawstwo, samoobronę i stosowanie siły jako środek przymusu bezpośredniego.
Kultura fizyczna osób starszych skupia się na profilaktyce procesów starzenia, poprawie jakości życia seniorów, przygotowania do roli trenera personalnego aktywności fizycznej osób starszych.
W trakcie wybranych studiów jest możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień zawodowych, przykładowo menedżera sportu, instruktora odnowy biologicznej, instruktora żywienia i suplementacji w sporcie, trenera sportu w wybranej dyscyplinie.
Studia sportowe to dużo potu wylanego na bieżni, w sali sportowej, na boisku. Szczególną atrakcją są obozy organizowane w trakcie studiów. To czas treningu, podnoszenia sprawności, ale przede wszystkim niezapomniany, fantastycznie spędzony czas. Sami zobaczcie:
Rekrutacja na studia sportowe
Kandydaci na wychowanie fizyczne muszą cieszyć się dobrym zdrowiem, nie mieć przeciwwskazań do wykonywania wzmożonego wysiłku fizycznego. Potwierdzają to stosowne zaświadczenia lekarskie, wymagane od kandydatów.
Osoby wybierające krakowski AWF rekrutowane będą na podstawie trzech przedmiotów wybranych spośród: język polski, język obcy, matematyka, fizyka, geografia, biologia, chemia, historia.
Dodatkowo obowiązuje egzamin sprawnościowy obejmujący pływanie.
Preferencyjne punkty można otrzymać za posiadane określonych osiągnięć sportowych (klasy mistrzowskie lub sportowe w dyscyplinach i konkurencjach olimpijskich).
Na pozostałych uczelniach decyduje konkurs świadectw z określonych przez uczelnię przedmiotów.
Praca po studiach sportowych
Uogólniając – wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu treningu w określonych dyscyplinach, aktywnego wypoczynku, propagowania i promowania zdrowego stylu życia.
Przykładowe miejsce pracy:
- szkoły
- przedszkola
- instytucje kultury fizycznej
- kluby fitness
- kluby sportowe
- baseny
- ośrodki sportu i rekreacji
- ośrodki TKKF
- domy i kluby seniora
- ośrodki wypoczynkowe
- gabinety odnowy biologicznej.
Uczelnie oferują studia sportowe
Zajrzyjcie na poniższe strony:
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu