Jakiego artykułu szukasz?

​Studia o Niemczech w Collegium Polonicum

Studiowanie w Polsce i w Niemczech, zdobycie dwóch dyplomów - polskiego i niemieckiego - sprawiają, że studia o Niemczech stanowią cenny punkt w życiorysie.

​Studia o Niemczech w Collegium Polonicum

Wielu maturzystów tuż przed egzaminami maturalnymi wciąż nie podjęło decyzji o wyborze kierunku studiów. Część z nich czeka na wyniki matur, które będą decydować o tym, na jaki kierunek się zrekrutują. Są jednak i tacy, którzy już na początku szkoły średniej mają jasno określone zainteresowania i plany na przyszłość, i to nimi kierują się przy wyborze uczelni i studiów.

Innym przykładem jest Michał, który w bieżącym roku planuje przystąpić do rekrutacji na studia o Niemczech prowadzone w Collegium Polonicum w Słubicach. Zapytaliśmy go, dlaczego wybrał właśnie ten kierunek studiów.

Michał:

„Maturę zdałem z dobrymi wynikami w 2022 roku i od razu rozpocząłem studia. Na początku nie miałem jeszcze dokładnie sprecyzowanych planów, więc razem z kolegami zrekrutowaliśmy się na studia prawnicze. Podczas gdy oni pochłaniali lektury i przygotowywali się do egzaminów, ja zacząłem opuszczać wykłady, włóczyć się po mieście i szukać sensu życia. Po pierwszym semestrze wiedziałem, że prawnikiem nie zostanę. Niedługo potem kolega opowiedział mi o studiach inżynierskich na politechnice, na które rekrutowali na semestr letni. Zdecydowałem się spróbować, ale po dwóch semestrach, bez przystąpienia do egzaminów, wiedziałem, że to nie moja droga.

Wtedy dostałem propozycję pracy w międzynarodowej firmie. Choć angielski znam dobrze, okazało się, że bardziej cenione są osoby, które posługują się niemieckim. To one otrzymują dodatki do pensji i pracują przy ciekawszych projektach. Z czasem zacząłem osłuchiwać się z niemieckim, a teraz potrafię się w nim komunikować, choć wciąż czuję, że nie mówię tak dobrze jak moi koledzy. Złości mnie, kiedy brakuje mi odpowiednich słów lub popełniam błędy gramatyczne. Postanowiłem więc coś z tym zrobić i zainwestować w siebie.

Wtedy natknąłem się na ofertę dydaktyczną Collegium Polonicum. Studia o Niemczech to dokładnie to, czego szukałem. Po raz pierwszy od matury wiem, czego chcę. To studia, które idealnie pasują do moich potrzeb:

  • Wymagany poziom znajomości języka niemieckiego (min. A2) nie budzi we mnie obaw. Cieszę się, że dzięki tym studiom będę mógł uporządkować, usystematyzować i wzbogacić swoje umiejętności językowe. Mam nadzieję, że zauważy to także mój pracodawca i przyzna mi dodatek do wynagrodzenia za znajomość języka.
  • Wiedza o najważniejszych wydarzeniach w historii Niemiec oraz o społeczeństwie i strukturze państwa zaspokoi moją potrzebę zgłębiania tematu Niemiec. Będzie mi to przydatne nie tylko w rozmowach z niemieckimi kolegami w pracy, ale także w wielu projektach, w których biorę udział.
  • Kompetencje w zakresie komunikacji międzykulturowej to kolejna rzecz, którą chcę rozwijać. Zdarzało mi się popełniać faux pas, błędnie interpretując zachowania czy słowa moich niemieckich współpracowników. Chcę nauczyć się, jak efektywnie funkcjonować w międzynarodowym zespole, bo pomimo drobnych nieporozumień, świetnie czuję się w pracy w mojej firmie.
  • Choć angielski nie sprawia mi problemów, studia o Niemczech oferują także przedmioty prowadzone w tym języku, co umożliwi mi pogłębianie zarówno znajomości języka angielskiego, jak i wiedzy o Niemczech.
  • Studiowanie na pograniczu polsko-niemieckim, na dwóch uniwersytetach – UAM i UEV – to atut, który wyróżnia te studia na tle innych ofert w Polsce. Studiowanie w Polsce i w Niemczech, zdobycie dwóch dyplomów – polskiego i niemieckiego – sprawiają, że studia o Niemczech stanowią cenny punkt w życiorysie. Pracując w międzynarodowej firmie, wiem, jak duże znaczenie ma posiadanie takiego podwójnego dyplomu, szczególnie jeśli chodzi o awans i wynagrodzenie.

Do października, kiedy zacznie się nowy rok akademicki, jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz cieszę się na myśl, że zostanę studentem studiów o Niemczech. To wymarzone studia, które pomogą mi rozwinąć kompetencje językowe i międzykulturowe, a dzięki lokalizacji – na pograniczu Polski i Niemiec – będę się czuł jak obywatel Europy.”

Foto: Maciej Kalinowski

Zobacz także Prezentację Collegium Polonicum w portalu.

Powiązane treści

Matura rozszerzona z języka niemieckiego – jakie studia wybrać?
Matura rozszerzona z języka niemieckiego – jakie studia wybrać?
Filologia germańska w Radomiu
Filologia germańska w Radomiu
Filologia germańska w Opolu
Filologia germańska w Opolu
​Filologia germańska na Śląsku
​Filologia germańska na Śląsku
​Filologia germańska w Katowicach
​Filologia germańska w Katowicach
​Filologia germańska w Gdańsku
​Filologia germańska w Gdańsku
​Filologia germańska w Krakowie
​Filologia germańska w Krakowie
​Filologia germańska w Poznaniu
​Filologia germańska w Poznaniu
Filologia germańska
Filologia germańska

Komentarze (0)

brak komentarzy…