Jakiego artykułu szukasz?

Studiuj Kosmetologię w Powiślańskiej Szkole Wyższej

Utworzenie kierunku Kosmetologia umożliwiło dostęp do zawodu kosmetologa młodzieży z Kwidzyna i okolicznych miejscowości adekwatnie do zmieniających się uwarunkowań na rynku pracy.

Studiuj Kosmetologię w Powiślańskiej Szkole Wyższej

Dlaczego kosmetologia?

Pragnąc sprostać oczekiwaniom edukacyjnym mieszkańców regionu oraz potrzebom interesariuszy zewnętrznych Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie, silnie lokalnie zorientowana instytucja szkolnictwa wyższego, specjalizująca się w organizacji wyższych studiów zawodowych od ponad 20 lat, uruchomiła studia pierwszego stopnia na kierunku kosmetologia, o profilu praktycznym.

Dzięki dostępnym analizom dotyczącym perspektyw rozwoju rynku pracy oraz w związku z ścisłą współpracą z pracodawcami z obszaru województwa pomorskiego, Uczelnia reaguje na zmieniające się potrzeby i wymagania współczesnej gospodarki, a także na zarysowujące się trendy na lokalnym rynku pracy.

Na terenie Powiatu Kwidzyńskiego i powiatów ościennych występuje aktualnie luka edukacyjna związana z brakiem dostępu młodzieży do kształcenia na poziomie studiów na kierunku kosmetologia. Utworzenie kierunku kosmetologia umożliwiło dostęp do zawodu kosmetologa młodzieży z Kwidzyna i okolicznych miejscowości adekwatnie do zmieniających się uwarunkowań na rynku pracy, co przełoży się z pewnością na wzrost jakości i poziomu życia oraz samoświadomości społecznej dotyczącej zdrowia, urody i kondycji fizycznej.

Studia pierwszego stopnia na kierunku kosmetologia będą pozwalały studentom rozwijać własne talenty,umiejętności, realizować pasje oraz zdobywać ukierunkowaną wiedzę, a także przygotować ich do udanego startu zawodowego dzięki wykwalifikowanej, mobilnej i otwartej na świat kadrze oraz nowocześnie wyposażonej bazie dydaktycznej na uznanej w regionie Uczelni.

Studenci kierunku kosmetologia mają szerokie możliwości dostosowywania profilu studiów do swoich zdolności i zainteresowań oraz do kształtującej się w trakcie studiów wizji kariery zawodowej.

Istnieje wiele przesłanek, które pozwoliły na prognozowanie zainteresowania studiami na kierunku kosmetologia:

1. Sytuacja gospodarcza i nowe miejsca pracy stwarzają wizję zatrudnienia dla absolwentów nowo tworzonego kierunku w sektorze usług kosmetycznych, który w tym regionie ma szanse dynamicznego rozwoju. Zjawisko to stymuluje podejmowanie inicjatyw inwestycyjnych przez absolwentów o wysokich kwalifikacjach i dynamice zawodowej, którzy tworzą rynek pracy zarówno dla siebie, swoich rodzin jak też lokalnej społeczności.

2. Od kilku lat dostrzega się w Polsce rozwój zdrowego stylu życia, oraz dbałość o sylwetkę i wygląd. Rośnie rola nowoczesnych rozwiązań biochemicznych, chemicznych i medycznych mających na celu utrzymanie zdrowego wyglądu. Zabiegi kosmetyczne, które są dzisiaj stosowane, odznaczają się dużo większym stopniem złożoności, niż te wykonywane jeszcze przed kilkoma laty. Wraz ze zjawiskiem promocji zdrowia i dbałości o wygląd pojawiła się konieczność kształcenia na poziomie studiów wyższych, wykwalifikowanych specjalistów - kosmetologów.

3. Ponadto analizujemy informacje dotyczące preferowanych kierunków studiów przez potencjalnych kandydatów. W licznych badaniach ankietowych oraz podczas osobistych rozmów z kandydatami kierunek kosmetologia jest wskazywany jako ten, który chętnie chcieliby studiować.

4. Przeprowadziliśmy również rozmowy z potencjalnymi pracodawcami, aby dowiedzieć się, na absolwentów jakich kierunków studiów rośnie zapotrzebowanie na rynku pracy. Zawód kosmetologa jest wskazywany przez pracodawców jako pożądany. Zapotrzebowanie społeczeństwa na specjalistów z tej dziedziny wciąż wzrasta ze względu na panujące trendy związane ze zdrowym trybem życia. Dlatego istotne jest, aby dbaniem o wygląd i promocją zdrowia zajęli się kosmetolodzy - specjaliści z zakresu estetyki ciała wykształceni na studiach wyższych.

Nasza koncepcja kształcenia o charakterze interdyscyplinarnym, tj. łącząca wiedzę z zakresu nauk medycznych i chemicznych z praktyczną umiejętnością wykonywania szerokiego spektrum tradycyjnych i nowoczesnych zabiegów kosmetycznych, umożliwi absolwentom spełnienie bieżących i przyszłych wymogów rynku pracy.

Według ostatnich danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku i Urzędu Statystycznego w Gdańsku z 2014 roku pt. „Bezrobotni absolwenci szkół wyższych w województwie pomorskim w 2013 roku” jest brak danych co do bezrobotnych absolwentów szkół wyższych w województwie pomorskim na kierunku kosmetologia. Analogiczne informacje z województwa kujawsko-pomorskiego wskazują 16 bezrobotnych absolwentów kosmetologii w 2013 roku (0,9 % ogólnej liczby absolwentów tego kierunku).

Mimo, że kosmetologia jest dziedziną dosyć młodą ma duże możliwości rozwoju. Rynek pracy dla absolwentów kierunku kosmetologia sukcesywnie się poszerza. Dążność społeczeństwa do nienagannego wyglądu, dbałość o zdrowie i urodę oraz promowanie zdrowego trybu życia powodują, że powstaje coraz więcej gabinetów kosmetologicznych, gabinetów kosmetycznych, centrów zdrowia i urody, centrów odnowy biologicznej a także placówek kosmetologiczno-fizykoterapeutycznych.

Na nowych osiedlach salony kosmetyczne powstają jako jedne z pierwszych punktów usługowych. Szczególnie chętnie tworzone są ostatnio centra, gdzie kosmetolog współpracuje z dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo. Tworzone są również gabinety oparte na wspólnym działaniu kosmetologa i dermatologa w zakresie wykorzystania specjalistycznych urządzeń np. laserów, pola magnetycznego, dla polepszenia stanu i wyglądu skóry. Współczesna cywilizacja ceni sobie takie wartości jak uroda, młody i zdrowy wygląd, zadbana sylwetka.

Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów wychodzi rozwijający się przemysł kosmetyczny. Powstają coraz doskonalsze kosmetyki, będące nie tylko środkami upiększającymi, ale równie często farmakologicznymi. Już nie tylko do dermatologów, lecz również do salonów kosmetycznych zgłaszają się osoby z chorobami skórnymi oczekujące od nich pomocy. Dlatego obecnie od kosmetologa wymaga się nie tylko umiejętności wykonywania zabiegów, lecz również wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii, biofizyki, chemii, toksykologii, farmakologii, dermatologii, dietetyki oraz wysiłku fizycznego. Kosmetolog to dobry zawód dla osób przedsiębiorczych, pragnących prowadzić własną działalność gospodarczą.

Kierunkowe zakładane efekty kształcenia nastawione są na elastyczne reagowanie na zmiany na rynku pracy. Zakładane efekty kształcenia są tak skonstruowane, aby absolwent posiadał możliwości bezproblemowego podjęcia pracy w obszarze usług kosmetycznych. Zbieżność zakładanych efektów kształcenia na kierunku studiów kosmetologia z potrzebami rynku pracy polega na:

  • interdyscyplinarnym przygotowaniu absolwentów kierunku do pracy zawodowej,
  • dostosowywaniu treści kształcenia do wymagań potencjalnych pracodawców dla absolwentów kierunku,
  • uzyskaniu przez absolwentów możliwości do dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia lub podyplomowych.

Bardzo dobrą praktyką okazało się bezpośrednie zapraszanie do udziału w pracach nad doskonaleniem koncepcji kształcenia interesariuszy zewnętrznych – w postaci firm z branży kosmetologicznej, a nawet firm zagranicznych mających swoje przedstawicielstwa w Polsce.

W opiniach pracodawców można znaleźć pewną prawidłowość, co do koncepcji kształcenia właściwej dla kierunku kosmetologia:

  • zaangażowanie w proces kształcenia liderów branży kosmetologicznej;
  • zapewnienie odpowiedniego zaplecza praktycznego na zajęciach odbywających się w pracowniach specjalistycznych;
  • zapewnienie zaplecza merytoryczno-szkoleniowego przez firmy zewnętrzne;
  • organizacja szkoleń, pokazów i seminariów branżowych;
  • poszerzanie kontaktów uczelni z firmami specjalizującymi się w branży kosmetologicznej w różnym zakresie;
  • wdrażanie autorskich programów nauczania na pracowniach specjalistycznych;
  • wprowadzanie nowych obszarów pojawiających się w kosmetologii do oferty kształcenia;
  • precyzyjne selekcjonowanie dobrze wykwalifikowanych kosmetologów i zredukowania osób, których wiedza czerpana jest z okazjonalnych kursów.

Wszystkie firmy biorące udział w konsultacjach poparły oraz potwierdziły swoje zaangażowanie w procesie tworzenia studiów pierwszego stopnia jednocześnie deklarując wspieranie procesu dydaktycznego i budowanie jak najwyższej kultury jakości kształcenia, czego wyrazem są rekomendacje i listy polecające.

Na potrzeby realizacji programu studiów na kierunku kosmetologia Powiślańska Szkoła Wyższa posiada następujące specjalistyczne pracownie dydaktyczne wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz wszelkie niezbędne pomoce naukowe:

  • pracownia kosmetologii, wizażu i stylizacji,
  • pracownia fizykoterapii i masażu,

Ponadto, Uczelnia zawarła umowę ze Szpitalem COPERNICUS PL Sp. z o.o. w Gdańsku na realizację zajęć klinicznych z dermatologii oraz na prowadzenie praktyk zawodowych na Oddziale Dermatologii.

Zobacz także Prezentację PSW w portalu

Powiązane treści

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Politechnika Łódzka
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Politechnika Śląska
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet WSB Merito Warszawa
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Lubelska Akademia WSEI
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Politechnika Częstochowska
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet WSB Merito Opole
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Akademia Tarnowska
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet WSB Merito w Toruniu
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Zamojska
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet WSB Merito Łódź
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu