Uczelnia niepubliczna – czy warto studiować prywatnie?
Uczelnie prywatne w Polsce od wielu lat znajdują się w cieniu szkół publicznych. Wiele osób – zarówno samych kandydatów na studia, jak również pracodawców – spogląda na nie z przymrużeniem oka, będąc przekonanym, że na takich uczelniach sprawę załatwia nie zdobywana wiedza, a płacone na czas czesne. Opinia taka jest jednak bardzo krzywdząca. Studia na uczelni prywatnej mogą być bardzo dobrym wyborem i to nie tylko dla tych, którzy nie dostali się na wymarzony kierunek na prestiżowym uniwersytecie.
Kształcenie na uczelni prywatnej
Zacznijmy od podstawy, czyli od jakości kształcenia na uczelniach prywatnych. Powiedzmy wprost – bywa z tym różnie. W Polsce działa ponad trzysta wyższych szkół niepublicznych, dlatego siłą rzeczy znajdziemy wśród nich uczelnie oferujące zarówno niższy, jak i wysoki poziom nauczania. Dużym błędem byłoby jednak wrzucanie wszystkich uczelni do jednego worka.
W rzeczywistości bowiem w naszym kraju znajdziemy wiele uczelni prywatnych, które mają bardzo wysoki poziom nauczania – nie tylko nie ustępujący poziomowi kształcenia na prestiżowych uniwersytetach, ale wręcz często… wyższy niż tam. Czy to ryzykowne stwierdzenie? Naszym zdaniem niekoniecznie, ponieważ placówki prywatne często mają bardziej nowatorski program kształcenia i szybciej dostosowują ścieżki nauczania do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
Warto też mieć świadomość tego, że uczelnie prywatne często dysponują lepszym wyposażeniem niż zmagające się z niedofinansowaniem uniwersytety. Dzięki temu na wielu uczelniach niepublicznych, takich jak Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, można studiować, mając do dyspozycji nowoczesne zdobycze technologii, najlepszy sprzęt i sale przystosowane do współczesnych standardów.
Czy uczelnie prywatne mają gorszych wykładowców?
To kolejny mit dotyczący uczelni prywatnych, który z łatwością można obalić. Profesorowie czy doktorzy wykładający w placówkach niepublicznych to bardzo często ci sami, którzy pracują również na prestiżowych uniwersytetach czy politechnikach. Głupotą byłoby twierdzenie, że w jednym miejscu przekazują oni wiedzę inną niż w drugim.
Tutaj warto też zaznaczyć, że kadry nauczycielskie szkół niepublicznych często są także poszerzone o młodych praktyków, którzy przekazują studentom przydatną w pracy wiedzę publiczną i lepiej orientują się w wymaganiach współczesnego rynku pracy niż profesorowie starej daty.
O czym warto pamiętać?
Niestety, na niektórych uczelniach prywatnych faktycznie regularne opłacanie czesnego pomaga w zaliczaniu przedmiotów. Takie incydenty sprawiają, że część pracodawców podejrzliwie patrzy na dyplomy uzyskane w placówkach prywatnych. Warto jednak mieć świadomość tego, że to, co wyniesiemy z edukacji na takiej uczelni, zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania. Dając z siebie sto procent, z pewnością uzyskamy wiedzę niemniejszą, niż na uczelni państwowej.
Studia na uczelni niepublicznej mogą być znakomitą propozycją, dlatego jeśli jesteś nimi zainteresowany, zapoznaj się z ofertami szkół cieszących się dużą renomą, jak na przykład wspomniana wcześniej Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu.
Zobacz także Prezentację Uczelni w portalu