Warto studiować kierunki pedagogiczne na KUL
Jesteś osobą empatyczną, potrafisz wspierać innych w rozwiązywaniu ich problemów, wiążesz swoją przyszłość z pracą z dziećmi lub młodzieżą? Wybierz studia pedagogiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Obecnie pedagogika znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach zarezerwowanych dla osób dorosłych, skupia się na potrzebach osób starszych. Nie ogranicza się tylko do diagnozowania i wspierania w procesie edukacji i wychowania dzieci i młodzieży. Rozszerza to wachlarz możliwości zawodowych.
Studia pedagogiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kładą nacisk na stosowanie uniwersalnych norm etycznych oraz zasad chrześcijańskiej pedagogiki.
Jaki jest idealny kandydat na studia?
Studia na pedagogice wybierają osoby, które łatwo nawiązują kontakt, bardziej cenią sobie aspekt społecznikowski i misję związaną z pracą, niż wysokość wynagrodzenia. Istotną cechą jest uwrażliwienie na problemy społeczne, umiejące radzić sobie z konfliktami.
Pedagog powinien być osobą tolerancyjną, cierpliwą, wyrozumiałą, pozbawioną uprzedzeń do osób, z którymi pracuje, nastawioną pozytywnie – w swojej pracy będzie mieć kontakt z ludźmi z różnych środowisk, często z pewnymi deficytami. Na efekty pracy niekiedy trzeba będzie długo poczekać. Przyda się stanowczość, odporność psychiczna, łatwość radzenia sobie ze stresem i reagowania w sytuacjach niestandardowych.
Gdzie pracują pedagodzy?
Perspektywa przyszłej pracy zawodowej to jedno z istotniejszych kryteriów wyboru studiów. Różnorodność specjalności na pedagogice sprawia, że absolwenci mogą realizować się zawodowo w wielu różnorodnych obszarach.
Pedagodzy zatrudniani są w placówkach oświatowych: żłobkach, przedszkolach, szkołach, poradniach pedagogiczno-psychologicznych, placówkach pomocy społecznej, domach dziecka, schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych, aresztach śledczych, instytucjach wymiaru sprawiedliwości, zakładach karnych.
Pedagogika specjalna przygotowuje przyszłych terapeutów, osoby, które będą pracowały z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, z trudnościami logopedycznymi, dotkniętymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu, kształcącymi się w szkołach specjalnych lub klasach integracyjnych.
Oddzielnym obszarem zainteresowań pedagogicznych są te dziedziny, w których niezbędne są rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz wiedza psychologiczno-pedagogiczna: stanowiska związane z rozwojem zawodowym, diagnozowaniem potencjału osób, wytyczaniem ścieżek zawodowych. Potencjalnym miejscem pracy mogą być firmy szkoleniowe, doradcze, centra planowania kariery zawodowej, działy HR, placówki rozwoju osobistego, urzędy pracy, agencje zatrudnienia, czy instytucje zajmujące się doradztwem personalnym.
Absolwenci wybranych specjalności zajmują się organizowaniem czasu wolnego i krzewieniem kultury w instytucjach artystycznych, placówkach życia kulturalnego i promocji sztuki, domach kultury.
Jakie studia z dziedziny pedagogiki można rozpocząć na KUL?
Oferta edukacyjna KUL obejmuje następujące kierunki z zakresu nauk pedagogicznych:
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – stacjonarne studia jednolite magisterskie
Pedagogika – licencjackie studia stacjonarne i niestacjonarne oraz studia II stopnia
Pedagogika specjalna – stacjonarne i niestacjonarne studia jednolite magisterskie
Swoje zainteresowania studenci mogą rozwijać uczestnicząc w spotkaniach Koła Naukowego Studentów Pedagogiki. Oprócz obowiązkowych praktyk wynikających z programu studiów, mają możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji biorąc udział w konferencjach, warsztatach, licznych projektach i innych indywidualnych aktywnościach prospołecznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o studiach pedagogicznych na KUL?
Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Wydziału Nauk Społecznych.
Zobacz także Prezentacje KUL w serwisie