WenDo dla kobiet
WenDo uczy, jak w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu przestać czuć się bezradną i bezbronną kobietą. Uczy także, jak reagować na przemoc.
Czym jest WENDo?
WenDo jest metodą samoobrony, asertywności i przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.
WenDo zostało opracowane w Kanadzie przez kobiety dla kobiet. Filozofia WenDo wychodzi z założenia, że nikt nie ma prawa naruszać naszych granic poczucia bezpieczeństwa, swobody, prawa do podejmowania własnych decyzji, czy po prostu czucia się dobrze w danej sytuacji. Poznając swoje własne granice, uczymy się także szanować granice innych ludzi.
Na warsztatach WenDo kobiety uczą się, jak przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczą się także, jak reagować na przemoc. WenDo wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.
Na zajęciach WenDo trenerki pracują z kobietami nad tym, jak nie dopuścić do napaści, a kiedy do niej dojdzie, jak sobie pomóc wykorzystując swoją wiedzę, pomysłowość, doświadczenie.
Dla kogo warsztaty z WenDo?
Aby wziąć udział w WenDo nie potrzeba siły, ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić. WenDo uczą się młode dziewczyny, kobiety starsze i niepełnosprawne.
Wbrew stereotypom każda kobieta ma wystarczająco dużo siły, by się obronić. Trzeba tylko wiedzieć, jakie metody są najbardziej skuteczne. Techniki samoobrony, zaufanie przeczuciom oraz wiedza na temat przemocy pomagają zwiększyć skuteczność samoobrony.
Kobiety powinny wiedzieć, że przemoc to każde zachowanie, które nas poniża, ogranicza wolność, narusza nasze prawa i powoduje psychiczne lub fizyczne cierpienie.
Najczęściej występujące formy przemocy to: przemoc fizyczna, seksualna, psychiczna, ekonomiczna.
Jeśli ktoś cię zaatakuje - masz prawo się bronić. Obrona konieczna jest zgodna z prawem, jeśli "odpiera się bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione". Takim dobrem chronionym jest m.in. twoje zdrowie i życie. Nikt nie ma prawa cię bić ani poniżać. Masz prawo chodzić tam, gdzie chcesz i kiedy chcesz, ubrana tak, jak lubisz. Masz prawo bronić siebie i swoich granic.
WenDo nie jest sztuką walki
Podczas zajęć kobiety nie uczą się, jak się bić, lecz jak nie dopuścić do agresji, a w razie zagrożenia, jak się skutecznie bronić. Wykorzystywane techniki nie wymagają żmudnych ćwiczeń ani sprawności.
Są skuteczne dla kobiet w każdym wieku, bez względu na to, jaką mają siłę. Podczas zajęć trenerzy uczą asertywności, obrony własnych granic, radzą, gdzie może otrzymać pomoc ofiara agresji.
Jakie korzyści daje WenDo?
- pokazuje, ze kobieta ma siłę i może ja wykorzystać
- wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy ze swojej wewnętrznej siły
- kobiety uświadamiają sobie, że są w stanie bronić swoich granic
- warsztat WenDo jest potrzebny w życiu każdej kobiety
- wiele kobiet nie potrafi bronić się przed szeroko pojętą przemocą
- WenDo pozwala zrozumieć, że kobiety nie muszą być biernymi ofiarami
- WenDo uwalnia mnóstwo niesamowitej siły i pozytywnej energii