Jakiego artykułu szukasz?

Widzimy przyszłość w śródlądowej turystyce wodnej

Kierunek Turystyka i rekreacja w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach od wielu lat jest jednym z najlepiej ocenianych w Polsce spośród tych, które kształcą przyszłe kadry turystyczne.

Widzimy przyszłość w śródlądowej turystyce wodnej

Zarządzanie śródlądową turystyką wodną

nowa specjalność na kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH

Kierunek Turystyka i rekreacja w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach od wielu lat jest jednym z najlepiej ocenianych w Polsce spośród tych, które kształcą przyszłe kadry turystyczne.

Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli wybrać w GWSH nową specjalność. Jest nią Zarządzanie śródlądową turystyką wodną.

Dlaczego taka decyzja?

Pytamy dr. Grzegorza Jankowskiego, Prodziekana kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH.


- Od dłuższego czasu zajmuję się tematem rozwoju dróg wodnych w Polsce. Potencjał rzek jest ogromny. Obok niepodważalnych możliwości gospodarczych, rzeki to także walory społeczne, wypoczynkowe, turystyczne. Proszę zauważyć, że w takich krajach jak Francja, Niemcy, Holandia ten rodzaj turystyki jest bardzo popularny. Ale przecież to nie jest dla nas nowość, od dawna jeździmy na Mazury. Lubimy w ten sposób spędzać czas. Od nowego roku będziemy szkolić kadrę wyspecjalizowaną do obsługi szeroko rozumianej turystyki wodnej. Po wielu latach odwrócenia się od rzek, zaczynamy widzieć nie tylko ich potencjał gospodarczy, ale również społeczny - mówi dr. Grzegorz Jankowski, Prodziekan ds. kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH.

Jesteśmy szkołą w woj. śląskim. Jak w takim razie przekłada się to na kształcenie kadry z turystyki wodnej?

- Proszę nie zapominać, że mamy Kanał Gliwicki. Jeśli wsiądziemy w Gliwicach na pokład łodzi, to w zasadzie dopiero w Amsterdamie możemy z niego zejść. I tu jest najlepszy argument. Polacy poszukują nowych sposobów wypoczywania, ciekawych ofert. Coraz więcej osób może sobie pozwolić na świetnej jakości sprzęt pływający. Coraz więcej jest firm czarterujących jachty, łodzie. Budowane są mariny. Ktoś musi obsługiwać ten kierunek w turystyce. Kierunek, który ma przyszłość.

Co zyskają młodzi ludzie, którzy wybiorą te specjalność?

- Naszym dążeniem jest zapewnić studentom możliwość poznania dość specyficznych warunków turystyki wodnej. Chcemy wykształcić kadrę, która będzie wyspecjalizowana do obsługi szeroko rozumianej tejże turystyki. Trzeba wiedzieć jak sprzedać tego typu produkt, jak nim zarządzać, jak zorganizować podróż wodnymi szlakami Europy, tak żeby była atrakcyjna i bezpieczna.

Nasze rzeki nie do końca są przyjazne tego typu turystyce

- Jeśli ruszymy śródlądowe drogi wodne, a wierzę, że tak się stanie, to wtedy ruszymy turystykę wodną w takim naprawdę dużym europejskim znaczeniu. Musimy jej pomóc, żeby ona w pełni mogła być realizowana. Nasza nowa specjalność, na pewno do tego się przyczyni.


Rozmawiała: Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy GWSH


Powiązane treści

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
Politechnika Łódzka
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu