Większa pula pieniędzy dla UAM na badania naukowe dzięki statutowi uczelni badawczej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ma powody do dumy i zadowolenia. Poznański UAM jako jedna z dziesięciu uczelni w kraju otrzymała bowiem status uczelni badawczej. Szczegóły poniżej.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jako jedna z dziesięciu uczelni w kraju otrzymała status uczelni badawczej.
Co to oznacza dla studentów? To ogromna szansa na zostanie członkiem zespołu badawczego, prowadzenie własnych badań i wyższe dofinansowanie projektów naukowych. To także ścisłe powiązanie studiowania z badaniami prowadzonymi przez naukowców. Doskonale wpisuje się w to program Best Student, który już od kilku lat stanowi wsparcie dla najlepszych studentów.
Dodatkowe środki pozwolą na rozwój badań naukowych oraz ich umiędzynarodowienie. W najbliższych latach, dzięki temu projektowi UAM będzie rozwijać reaserch based learning.
W konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego startowało 20 ośrodków akademickich, a ich projekty oceniał zespół 15 międzynarodowych ekspertów. Wybrano 10 najlepszych uczelni spełniających surowe kryteria.
Uniwersytet im. Adma Mickiewicza w Poznaniu jako uczelnia badawcza w latach 2020 - 2026 będzie otrzymywać subwencję zwiększoną o 10%. Ta dodatkowa kwota w przypadku UAM może wynieść ponad 50 mln zł rocznie, a w założonym 6-letnim okresie finansowania to ponad 300 mln zł.
Przed Uniwersytetem wielka praca m.in. nad zwiększeniem widoczności badań naukowych poprzez m.in. podniesienie jakości artykułów publikowanych w najlepszych czasopismach, obecność poznańskich naukowców w różnych instytucjach światowych, zwiększenie mobilności doktorantów.
Wszystko po to, aby UAM stał się konkurencyjny wobec światowych ośrodków uniwersyteckich.
Zobacz także Prezentację UAM w portalu