Wsparcie dla studentów z niepełnosprawnością
Politechnika Koszalińska od lat czyni starania, by stworzyć warunki sprzyjające podejmowaniu studiów przez osoby z niepełnosprawnością. Niedawno uczelnia kupiła specjalny monitor umożliwiający pracę przy komputerze studentom z wadą wzroku.
Michał Rydzewski jest na I roku studiów magisterskich na kierunku Informatyka. To ambitny student, aktywnie działa w Kole Pasjonatów Elektroniki. Wraz z kolegami pracuje nad projektami informatycznymi, przygotowuje też specjalne układy elektroniczne.
Pan Michał ma silną wadę wzroku. Niedowidzenie utrudnia mu udział w zajęciach. – W salach, w których odbywają się zajęcia przy komputerach, spędzam co najmniej kilka godzin tygodniowo. Praca przy laptopie czy przy stacjonarnym komputerze ze standardowym monitorem jest dla mnie bardzo męcząca. A to ze względu na mały rozmiar tekstu – przyznaje.
Dzięki wsparciu władz uczelni udało się kupić specjalny telewizor z dużym ekranem (65 cali), na którym student może oglądać opracowywane projekty w dużym powiększeniu. Telewizor jest zaopatrzony w stojak na kółkach, dzięki któremu można go przewozić z sali do sali. – Student może w ten sposób korzystać z monitora w różnych miejscach – przyznaje dr inż. Paweł Poczekajło, opiekun Koła Pasjonatów Elektroniki. Dodaje, że zakupiono także mniejszy telewizor (32 cale).
To jeden z przykładów wsparcia, jakiego Politechnika Koszalińska udziela studentom o specjalnych potrzebach. W bibliotece głównej przygotowano stanowiska komputerowe, z których mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością. Uczelnia zadbała także o odpowiednie warunki do zakwaterowania studentów. Dom Studencki nr 4 przy ulicy Rejtana jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (zewnętrzna winda, przestronne korytarze i mieszkania umożliwiające poruszanie się osobom na wózkach).
Politechnika Koszalińska od lat podejmuje także inne starania o likwidację barier architektonicznych. Przygotowano podjazdy do budynków dydaktycznych, specjalnie przystosowano toalety. Większość budynków ma też nowoczesne windy z oznaczeniami na klawiszach w alfabecie Braille’a. Jeśli niepełnosprawność utrudnia studentom udział w zajęciach, jest możliwa indywidualna organizacja studiów. Osobne stypendium przyznaje również Stowarzyszenie wspierania Rozwoju Politechniki Koszalińskiej. O skali pomocy decyduje zarząd stowarzyszenia w danym roku akademickim (wysokość stypendiów uzależniona jest od posiadanych funduszy).
Niepełnosprawni mogą ponadto korzystać z pomocy asystentów dydaktycznych. Funkcję tę pełnią inni studenci (często koledzy z roku), którzy udzielają wsparcia w codziennych czynnościach związanych z nauką: w dotarciu na zajęcia, w przygotowaniu notatek czy załatwianiu innych spraw dotyczących studiowania. Teraz korzystają z tego dwie studentki Politechniki Koszalińskiej.
- Jedna z nich - studentka Filologii Angielskiej – porusza się na wózku inwalidzkim. Pomaga jej asystent dydaktyczny. Ponadto kierowcy firmy taksówkarskiej codziennie zawożą ją na zajęciach w kampusie przy ulicy Kwiatkowskiego i przywożą potem do akademika – wyjaśnia Anna Paciocha, pełnomocnik rektora Politechniki Koszalińskiej ds. osób niepełnosprawnych. – Koszt przejazdów pokrywa uczelnia.
Politechnika Koszalińska zamierza objąć wsparciem także osoby o specjalnych potrzebach dydaktycznych. Wkrótce uczelnia zorganizuje szkolenia i warsztaty dotyczące pracy z osobami ze spektrum autyzmu. – Coraz więcej osób ma zdiagnozowany autyzm – przyznaje Anna Paciocha. – Tymczasem wciąż ludzi z tym schorzeniem odbiera się jako niekulturalnych, aroganckich. Chcemy to zmienić.
W warsztatach będą mogli wziąć udział nie tylko pracownicy dydaktyczni, ale także inne osoby, które mają częsty kontakt ze studentami – osoby zatrudnione w dziekanatach czy w domach studenckich. Dowiedzą się jakich błędów unikać w kontaktach z osobami ze spektrum autyzmu i jak wspierać je w trudnych sytuacjach.
Zobacz także Prezentację Politechniki Koszalińskiej w portalu