Cieśla
Cieśla zajmuje się obróbką drewna. To, co go odróżnia od stolarza, to miejsce pracy. Cieśla pracuje bowiem w budownictwie. Do jego zadań możemy zaliczyć prace związane z formowaniem konstrukcji z drewna potrzebnych na plac budowy, takich jak pomosty robocze czy rusztowania. Z pracy cieśli powstają więźby
Cieśla to bardzo stary zawód, który wraca obecnie do łask szczególnie inwestorów budowlanych.
Cieśla musi umieć odczytywać projekty oraz rysunki techniczne, ponieważ jest do podstawa jego pracy. Dodatkowo niezbędne jest dobre zdrowie: wzrok, słuch, brak zaburzeń zmysłu równowagi oraz sprawność fizyczna, ponieważ cieśla pracuje głównie w pozycji stojącej lub pochyłej. Osoba, która chce wykonywać ten zawód musi potrafić się skupić na swojej pracy i za każdym zachowywać maksymalną uwagę, nie popadać w rutynę, ponieważ jest to bardzo niebezpieczna profesja. Grozi upadkami z wysokości oraz trwałymi kontuzjami.
Dodatkowo od umiejętności i staranności cieśli zależy np. m.in. długowieczność dachu oraz ostateczny wygląd pokrycia dachowego ułożony przez dekarzy.
Jak zostać cieślą?
Aby zostać cieślą trzeba ukończyć szkołę zawodową o odpowiednim profilu. Również specjalistyczne kursy przygotowują do pracy w tym zawodzie i profesjonalnego wykonywania zadań cieśli.
Gdzie pracuje cieśla?
Cieśla znajdzie zatrudnienie przede wszystkim na budowie. Może także pracować w warsztacie, budownictwie wodnym, górnictwie czy geodezji.
Zarobki cieśli
Praca cieśli jest jedną z najtrudniejszych, niebezpiecznych oraz odpowiedzialnych w branży budowlanej. Pracownik jest narażony na złe warunku atmosferyczne, skaleczenia, urazy, upadek z wysokości. Dlatego jego wynagrodzenie jest wysokie i wzrasta wraz z doświadczeniem. Większość cieśli to osoby samo zatrudniające się, przyjmujące indywidualnie zamówienia. Dlatego trudno pisać o zarobkach, bo są one uzależnione od liczby pozyskanych zleceń na prace wykonawcze. Praca cieśli wiąże się także z sezonowością. Najwięcej zleceń jest wiosną i latem, najmniej zimą. Dobry cieśla zarabia w sezonie kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
Podejrzyjcie warsztat pracy cieśli: