Cieśla

Cieśla zajmuje się obróbką drewna. To, co go odróżnia od stolarza, to miejsce pracy. Cieśla pracuje bowiem w budownictwie. Do jego zadań możemy zaliczyć prace związane z formowaniem konstrukcji z drewna potrzebnych na plac budowy, takich jak pomosty robocze czy rusztowania. Cieśla jest odpowiedzialny także za naprawdę owych konstrukcji oraz urządzeń, a także za konserwację drewna różnymi środkami chemicznymi chroniącymi przed insektami, ogniem, chłonięciem wody.

Predyspozycje

Cieśla musi umieć odczytywać projekty oraz rysunki techniczne, ponieważ jest do podstawa jego pracy. Dodatkowo niezbędne jest dobre zdrowie: wzrok, słuch, brak zaburzeń zmysłu równowagi oraz sprawność fizyczna, ponieważ cieśla pracuje głównie w pozycji stojącej lub pochyłej. Osoba, która chce wykonywać ten zawód musi potrafić się skupić na swojej pracy i za każdym zachowywać maksymalną uwagę, nawet gdy wykonuje jakieś zadanie po raz setny, ponieważ jest to bardzo niebezpieczna profesja. Grozi upadkami z wysokości oraz trwałymi kontuzjami.

Jak zostać cieślą?

Aby zostać cieślą trzeba ukończyć szkołę zawodową o odpowiednim profilu. Nie jest to tak popularny zawód, jak mechanik, technik gastronomii czy ekonomii, jednak warto poszukać Centrum Kształcenia Praktycznego lub Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie można zdobyć takie wykształcenie. Zawód cieśli należy do jednego z trudniejszych w branży budowlanej, a wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników niemal zawsze brakuje na rynku zarówno polskim, jak i zagranicznym.

Gdzie do pracy?

Cieśla znajdzie zatrudnienie przede wszystkim na budowie. Może także pracować w warsztacie, budownictwie wodnym, górnictwie czy geodezji.

Zarobki

Praca cieśli jest jedną z najtrudniejszych, niebezpiecznych oraz odpowiedzialnych w branży budowlanej. Pracownik jest narażony na złe warunku atmosferyczne, skaleczenia, urazy, upadek z wysokości. Dlatego jego wynagrodzenie jest wysokie i wzrasta wraz z doświadczeniem. Większość cieśli to osoby samo zatrudniające się, przyjmujące indywidualnie zamówienia. Dlatego trudno pisać o zarobkach, bo są one uzależnione od liczby pozyskanych zleceń na prace wykonawcze. Praca cieśli wiąże się także z sezonowością. Najwięcej zleceń jest wiosną i latem, najmniej zimą. Dobry cieśla zarabia w sezonie kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Komentarze (4)

 • Bartek

  Wydaje mi się, że te "stare" zawody wracają do łask :) także to chyba dobry pomysł, żeby zostać cieślą. Zarobki podobno nie są złe. :)
  3/20/13
 • lotti

  problemem z określeniem zarobków może być też to, że wiele osób w tej branży pracuje po prostu na czarno, przyjmują się do kogoś wykonującego takie usługi, może i zarobki sa większe ale w przypadku jakiegoś wypadku robi sie problem bo pracownik nie ma ubezpieczania...
  12/2/12
 • żul

  Teraz zawody typu : cieśla, stolarz, blacharz, elektryk i inne są jak najbardziej na czasie. To bardzo opłacalne zawody i warto się kształcić w tych kierunkach. Są to trudne zawody, wymagające odpowiedzialności ale dobrze płatne, a chyba o to chodzi najbardziej
  11/18/12
 • zarobki ciesli

  jak sie szuka informacji, ile zarabia ciesla, to mozna znalezc ze srednio 3 000 zmiesiecznie, czasem mniej, czasem powyzej 4500 zl na miesiac. nie wiem, jak oni to licza, pewnie roczne zarobki na 12 miesiecy, bo zaden ciesla nie zarabia rowno przez caly rok, zazwyczaj pracuje latem i jesienia dopoki nie spadnie snieg, jak jest zima robota sie konczy, wiosna ludzie ruszaja z budowami, wiec zanim dojda do wiezby dachowej to robi sie koniec lata, wiec wiosna tak roznie bywa, ale jak nawet bedzie ze 6 dachow na rok, to mozna zarobic ok 70 000 zl, zalezy od skomplikowania projektu, i le jest zabawy
  11/18/12