Coach (trener)
Coach (trener) to specjalista w dziedzinie rozwoju osobistego, który bez zagłębiania się w ludzki umysł, potrafi pomóc rozwiązać problemy, które dręczą różne osoby. Robi to przede wszystkim za pomocą rozmowy, głównie zadawania pytań.
Zadaniem coacha jest odnalezienie i wyzwolenie potencjału w swoim kliencie. Motywuje do działania i podsuwa najpotrzebniejsze narzędzia, które mogą ułatwić cały proces. Pomaga spojrzeć na problem od innej strony tak, aby to sam klient znalazł rozwiązanie.
Coach na początku terapii ustala cel, jaki musi zostać zrealizowany po ostatnim spotkaniu. Jeśli „pacjentowi” uda się go zrealizować to oznacza, że wspólna praca przyniosła oczekiwany efekt. Zadaniem trenera jest motywowanie do samodzielnego działania, rozwijania się i znalezienia przyczyny problemu klienta.
Predyspozycje do bycia coachem
Coach powinien przede wszystkim być osobą komunikatywną, empatyczną, potrafiącą słuchać i zrozumieć problemy innych osób. Musi umieć motywować do działania, budzić zaufanie.
Istotne jest także poczucie odpowiedzialności, cierpliwość, umiejętność wyciągania poprawnych wniosków i tworzenia rozwiązań.
Status społeczny coacha
Zawód coacha jest stosunkowo młody na polskim rynku pracy.
Korzystanie z porad coacha jest coraz bardziej doceniane, szczególnie przez osoby zajmujące wysokie stanowiska w firmach, które na pewnym etapie swojej kariery poczuły, że doszły do kresu swoich możliwości.
Jak zostać coachem?
Coachem może zostać każdy, bez względu na wykształcenie. Najistotniejsze są wspomniane wcześniej predyspozycje i chęć niesienia pomocy i wsparcia. Często coachem zostaje osoba po szkoleniach, studiach podyplomowych. Od coacha nie oczekuje się także specjalistycznej wiedzy z konkretnych dziedzin.
Aby zostać coachem nie trzeba kończyć konkretnych studiów, aczkolwiek uczelnie wyszły na przeciw nowej profesji i oferują kształcenie z zakresu coachingu. Są to przykładowo kierunki: Coaching, Coaching medyczny, Coaching stylu życia, Doradztwo filozoficzne i coaching, Doradztwo i coaching czy Human resources i coaching.
Gdzie do pracy?
Nie istnieje żadna firma usługowa zatrudniająca coachów. Są to freelancerzy, którzy są zatrudniani indywidualnie przez zleceniodawcę. W dużych przedsiębiorstwach, korporacjach coraz częściej przewidziane są stanowiska dla osób zajmujących się coachingiem.
Zarobki coacha
Trudno precyzyjnie określić zarobki coacha. Można znaleźć informacje, że godzina spotkania kosztuje od 150 do 500 zł. Jednak w zależności od prestiżu coacha oraz stopnia zaawansowania terapii stawka może wzrosnąć nawet do 1200 zł za godzinę.
O zaletach i wadach pracy coacha opowiada Kamila Rowińska