Instruktor nauki jazdy
W XXI wieku posiadanie prawa jazdy jest czymś powszechnym, oczywistym i pożądanym, choćby przez pracodawców. Jednak wiele osób boi się podejść do kursu na prawo jazdy. Strach przed liczbą pedałów, przycisków i skrzynią zmiany biegów paraliżuje do tego stopnia, że nie decydują się nawet na jazdy próbne.
Instruktor nauki jazdy jest osobą, która ma nas przekonać, że pojazd ma służyć człowiekowi, a jazda nim jest mniej skomplikowana, niż by się wydawało.
Instruktor nauki jazdy pokazuje kursantowi funkcjonowanie pojazdu, wszystkie dostępne funkcje, ich przydatność oraz sposób, w jaki należy z nich korzystać. Początkowo nauka odbywa się na placu, dopiero po kilku godzinach jazd można wyjechać na drogi publiczne.
Predyspozycje
Przede wszystkim instruktora nauki jazdy cechować musi anielska cierpliwość. Często zdarzają się kursanci, którzy panikując mylą hamulec z gazem albo światła z wycieraczkami. Przy takich pomyłkach, które dla doświadczonego kierowcy mogą być absurdalne i irytujące, instruktor musi zachować zimną krew i ze spokojem wytłumaczyć kursantowi, jakie błędy popełnił. Bardzo ważny jest refleks i opanowanie, ponieważ często zdarza się, że to instruktor musi nacisnąć hamulec, bądź wręcz złapać za kierownicę, aby uniknąć wypadku. Ważne jest także posiadanie umiejętności dydaktycznych. Przystępne przekazywanie wiedzy kursantowi może zdziałać cuda nawet u najbardziej opornego ucznia.
Instruktor nauki jazdy to zawód znajdujący się w grupie Techników oraz Nauczycieli Praktycznej Nauki Zawodu i Instruktorów. Przy pomocy instruktora zdobywamy niezbędne umiejętności prowadzenia pojazdów mechanicznych. To od jego umiejętności dydaktycznych zależy, jak dobrze wyszkoleni kierowcy będą jeździć po drogach.
Jak zostać instruktorem nauki jazdy?
Aby zostać instruktorem nauki jazdy konieczne jest posiadanie prawa jazdy co najmniej od 3 lat, wykształcenie średnie oraz niekaralność. Należy także przeprowadzić badania lekarskie oraz psychologiczne. Spełniając powyższe warunki trzeba zapisać się na kurs do WORD-u bądź szkół nauki jazdy. Taki kurs kosztuje około 2600 - 4500 zł i trwa trzy miesiące. Składa się z części teoretycznej, która zawiera psychologię, metodykę nauczania, techniki kierowania, przepisy, bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz części praktycznej, która polega głównie na obserwacji pracy innych instruktorów. Po ukończeniu kursu przechodzimy egzamin wewnętrzny i dopiero potem możemy udać się do WORD-u, aby zdawać egzamin państwowy. Czeka się na niego około miesiąc. Egzamin składa się z testów, przygotowania prezentacji (wykładu) oraz części praktycznej.
Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów uzyskuje się wpis do ewidencji instruktorów nauki jazdy, legitymację z numerem uprawnień.
Wśród instruktorów nauki jazdy najpopularniejsi są ci z kategorią B. Zapotrzebowanie na nich jest zdecydowanie największe. Oprócz nich mamy jeszcze instruktorów nauki jazdy dla pozostałych kategorii: A (motocykle), C (samochody do 3,5t), D (autobusy, ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne).
Gdzie do pracy?
Pracę głównie można znaleźć w ośrodkach szkolenia kierowców. Obecnie jest ich na rynku coraz więcej, co dla instruktorów oznacza więcej miejsc pracy. Instruktorzy często pracują wieczorami, bądź po godzinach pełnoetatowej pracy. Mogą założyć także własną firmę i zatrudniać innych instruktorów.
Zarobki instruktorów jazdy
Zarobki zależne są od liczby kursantów. Średnio to 2800 - 4500 zł netto miesięcznie.
Sposobem na zwiększenie przychodów jest większa liczba indywidualnych szkoleń kursantów.