Licytator
Licytator na drodze przetargu publicznego prowadzi sprzedaż rzeczy ruchomej lub nieruchomości osobie oferującej najwyższą cenę.
Licytator powinien posiadać pewne predyspozycje, które ułatwią realizację obowiązków wynikających z wykonywanej profesji. Przede wszystkim powinien być osobą kontaktową, nie mającą problemów z wystąpieniami publicznymi. Można pokusić się o stwierdzenie, że przydatne będę pewne umiejętności aktorskie - stosując środki oratorskie, panując nad emisją głosu moderuje on tempo aukcji, starając się włączyć jak największe grono uczestników do udziału w licytacji i podbijania cen. Przebieg aukcji zależy nie tylko od przedmiotów wystawionych na sprzedaż, ale również od charyzmy i biegłości licytatora. Umiejętność nawiązania kontaktu z uczestnikami w pewnym stopniu decyduje o wynikach aukcji.
Przeprowadzane licytacje dotyczyć mogą obiektów kolekcjonerskich (dzieł sztuki, numizmatów, samochodów, bibliofilskie), zwierząt hodowlanych, roślin uprawnych, nieruchomości. Licytacje mogą być prowadzone także w związku z procedurami komorniczymi (licytacje komornicze) lub likwidacjami przedsiębiorstw. Inną specyfikę posiadają aukcje komercyjne, inną zaś charytatywne, z których dochód jest przeznaczony na cele dobroczynne.
Zakres obowiązków licytatora:
- ustalanie cen wyjściowych przedmiotów wystawianych na licytację;
- podawanie do publicznej wiadomości informacji o miejscu i czasie licytacji;
- umożliwianie potencjalnym licytantom zapoznania się z przedmiotami wystawionymi na licytację i z ich cenami wyjściowymi przez: wydawanie katalogu licytowanych przedmiotów oraz organizowanie pokazu rzeczy stanowiących przedmiot licytacji;
- ustalanie wysokości wadium - sumy składanej jako zabezpieczenie dotrzymania warunków licytacji;
- pobieranie wadium od uczestników licytacji i jego zwrot po zakończeniu licytacji;
- przeprowadzanie licytacji;
- przygotowywanie i rejestrowanie umów kupna-sprzedaży nabytych w drodze licytacji nieruchomości lub wymagających tego aktu ruchomość.
Jak zostać licytatorem?
Do pracy w zawodzie licytatora wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie ogólnokształcące lub średnie zawodowe z branży ekonomiczno-administracyjnej. Pracodawcy preferują osoby z wykształceniem wyższym na kierunku np. historia sztuki.
Licytator potwierdza swoje kompetencje, uczestnicząc w szkoleniach i kursach wewnętrznych oraz zewnętrznych, organizowanych przez instytucje szkoleniowe.