Windykator
Windykator odzyskuje przeterminowane należności na zlecenie wierzyciela.

Windykator jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy windykatora jest odzyskiwanie zobowiązań pieniężnych od osób fizycznych lub podmiotów gospodarczych w jak najkrótszym czasie w celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela, na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
Zakres obowiązków windykatora:
- analizowanie spraw przekazanych z działu obsługi kont dłużnika;
- negocjowanie z dłużnikiem warunków dobrowolnej spłaty; wybór właściwego sposobu postępowania;
- przygotowywanie projektu ugody z dłużnikiem;
- monitorowanie bazy dłużników i bazy spłat pod kątem terminowości podejmowanych czynności windykacyjnych;
- kierowanie wezwań do zapłaty pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego i komorniczego;
- sporządzanie dokumentów i bieżące raportowanie prowadzonych czynności;
- ustalanie dodatkowych informacji i dokonywanie niezbędnych uzgodnień ze stronami postępowania windykacyjnego niezbędnych do skutecznego prowadzenia egzekucji;
- przygotowywanie dokumentów w celu skierowania egzekucji do sądu;
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i wymaganiami ergonomii.
Jak zostać windykatorem?
Od osób pracujących w zawodzie windykatora wymaga się minimum wykształcenia średniego. Do wykonywania zawodu windykatora szczególnie poszukiwane są jednak osoby z wykształceniem wyższym prawniczym (bez konieczności posiadania aplikacji) oraz administracyjnym.
Największym atutem windykatora jest jego doświadczenie zawodowe. Windykator powinien brać udział w wewnętrznych szkoleniach organizowanych przez firmy lub wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe. Posiadanie prawa jazdy kategorii B nie jest warunkiem koniecznym, ale stanowi dodatkowy atut w zawodzie windykatora.
Ważne, by windykator cechował się doskonałą komunikatywnością i umiejętnością negocjacji, niezbędna jest również zdolność wywierania wpływu na innych. Windykator musi być cierpliwy i zarazem stanowczy w swoich działaniach, przydadzą się także cechy empatyczne, by móc wczuć się w sytuację dłużnika i zaproponować mu najkorzystniejsze rozwiązanie.
W pracy windykatora nie chodzi o przestraszenie go czy pozbawienie całości majątku, to praca, która pomaga spłacać należności w odpowiedni również dla dłużnika sposób.
Chociaż nie ma w tym przypadku zasad odnośnie płci windykatora to nie jest tajemnicą, iż najczęściej zostają nimi mężczyźni.
Ile zarabia windykator?
Na wynagrodzenie windykatora najczęściej składa się pensja podstawowa w kwocie od 2 000 do nawet 6 000 złotych w zależności od rejonu oraz prowizja od odzyskanych należności. Wartość prowizji jest pochodną wielu czynników i może wynosić od 1% do 30% zwindykowanego długu. W tym przypadku znaczenie ma rodzaj długu, okres przedawnienia, sam zleceniodawca czy lokalizacja działania windykatora. Średnio windykator terenowy zarobi od 4 000 zł do nawet 20 000 złotych miesięcznie.
Powiązane zawody

Badacz rynku (Specjalista ds. badań rynkowych)

Bankowiec

Broker ubezpieczeniowy

Ekonomista

Kasjer bankowy

Urzędnik do spraw paszportów

Urzędnik unijny

Windykator

Wyższy urzędnik państwowy
