Położna
Położna jest pracownikiem służby zdrowia, sprawującym opiekę medyczną nad kobietą ciężarną, rodzącą, będącą po porodzie oraz nad noworodkiem. Położna może samodzielnie wykonywać zabiegi polegające na rozpoznawaniu ciąży, monitorowaniu płodu, opiekować się kobietą ciężarną.
W zakresie obowiązków położnej leży badanie noworodków i niemowląt oraz edukacja zdrowotna kobiet w zakresie planowania rodziny. Położna umie samodzielnie odebrać poród, ale zwykle robi to asystując lekarzowi. Inny obszar jej aktywności to nauczanie zawodu, prowadzenie prac naukowo-badawczych w swojej dziedzinie, bądź kierowanie pracą innych położnych.
Predyspozycje do zawodu
Idealna położna to osoba opiekuńcza, miła, serdeczna, otwarta na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza kobiet, którymi się zajmuje. Nie bez znaczenia jest w tym zawodzie dyspozycyjność, bo praca wiąże się często z nocnymi dyżurami w szpitalu. Do tego dochodzi oczywiście wiedza merytoryczna, która jest niezbędna do wykonywania zawodu.
Jak zostać położną?
Aby zostać położną trzeba zdobyć co najmniej tytuł licencjata położnictwa, czyli ukończyć 3-letnie studia. Kształcenie położnicze oferuje w Polsce wiele uczelni. Można je zdobyć na uniwersytetach medycznych obecnych we wszystkich ośrodkach akademickich, publicznych wyższych szkołach zawodowych i uczelniach prywatnych.
Studia nie są tak trudne, jak medycyna, ale powszechna opinia głosi, że do łatwych nie należą. W czasie studiów trzeba odbyć praktyki zawodowe. By móc wykonywać zawód po ukończeniu studiów, trzeba zostać wpisanym do rejestru położnych prowadzonego przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych, właściwą ze względu na miejsce przyszłego wykonywania zawodu.
Wolny zawód
Zawód położnej, podobnie jak np. zawód adwokata, notariusza, czy lekarza, jest tzw. wolnym zawodem. Oznacza to, że nadzór nad jego wykonywaniem sprawuje samorząd zawodowy oraz można go wykonywać nie tylko pracując na etacie, ale także w ramach samodzielnej praktyki. Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych składa się z okręgowych izb pielęgniarek i położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Rolą tej organizacji jest w szczególności nadzór nad wykonywaniem zawodu pielęgniarki, określanie i kontrolowanie przestrzegania zasad etycznych wykonywania zawodu oraz ochrona interesów tej grupy zawodowej.
Przynależność do samorządu jest obowiązkowa. Wynika z niej powinność przestrzegania zasad etyki zawodowej i płacenia składek. Nad przestrzeganiem zasad etycznych czuwają sądy dyscyplinarne. Za złamanie zasad etyki zawodowej czy zawinione naruszenie prawa, można zostać ukaranym. Przewidziane kary to upomnienie, nagana, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w zakładach służby zdrowia do 5 lat oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu.
Gdzie pracować?
Położne zwykle pracują na etatach w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, czyli przychodniach, szkołach, szpitalach, sanatoriach i hospicjach. Ale mogą też prowadzić własne praktyki. Status wolnego zawodu daje im możliwość prowadzenia działalności jednoosobowej oraz w formie spółki cywilnej lub partnerskiej. Indywidualną praktykę położna może prowadzić po uzyskaniu wpisu w rejestrze prowadzonym przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych, w okręgu, w którym zamierza prowadzić działalność.
Zgodnie z prawem, położna powinna stale aktualizować swoją wiedzę i umiejętności zawodowe, w szczególności przez odbywanie studiów podyplomowych czy kursów zawodowych. Kursy i studia specjalizacyjne dla ograniczonej liczby osób opłaca ministerstwo zdrowia.
Wynagrodzenie położnych
Pensje położnych zatrudnionych na etacie nie należą do wysokich. Uzależnione są od stażu pracy, liczby dyżurów i pełnionej funkcji. Wahają się od około 3 do 4,5 tys. zł brutto.