Położna

Położna jest pracownikiem służby zdrowia, sprawującym opiekę medyczną nad kobietą ciężarną, rodzącą, będącą po porodzie oraz nad noworodkiem. Położna może samodzielnie wykonywać zabiegi polegające na rozpoznawaniu ciąży, monitorowaniu płodu, opiekować się kobietą ciężarną. W zakresie jej obowiązków leży badaniu noworodków i niemowląt oraz edukacja zdrowotna kobiet w zakresie planowania rodziny. Położna umie samodzielnie odebrać poród, ale zwykle robi to asystując lekarzowi. Inny obszar jej aktywności to nauczanie zawodu, prowadzenie prac naukowo-badawczych w swojej dziedzinie, bądź kierowanie pracą innych położnych.

Predyspozycje
Idealna położna to osoba opiekuńcza, miła, serdeczna, otwarta na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza kobiet, którymi się zajmuje. Nie bez znaczenia jest w tym zawodzie dyspozycyjność, bo praca wiąże się często z nocnymi dyżurami w szpitalu. Do tego dochodzi oczywiście wiedza merytoryczna, która jest niezbędna do wykonywania zawodu.

Jak zostać położną?
Aby zostać położną trzeba zdobyć co najmniej tytuł licencjata położnictwa, czyli ukończyć 3-letnie studia. Kształcenie położnicze oferuje w Polsce wiele uczelni. Można je zdobyć na uniwersytetach medycznych obecnych we wszystkich ośrodkach akademickich, a także na wydziałach uniwersytetów niemedycznych, publicznych wyższych szkołach zawodowych i uczelniach prywatnych.
Studia nie są tak trudne, jak medycyna, ale powszechna opinia głosi, że do łatwych nie należą. W czasie studiów trzeba odbyć praktyki zawodowe. By móc wykonywać zawód po ukończeniu studiów, trzeba zostać wpisanym do rejestru położnych prowadzonego przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych, właściwą ze względu na miejsce przyszłego wykonywania zawodu.

Wolny zawód
Zawód położnej, podobnie jak np. zawód adwokata, notariusza, czy lekarza, jest tzw. wolnym zawodem. Oznacza to, że nadzór nad jego wykonywaniem sprawuje samorząd zawodowy oraz można go wykonywać nie tylko pracując na etacie, ale także w ramach samodzielnej praktyki. Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych składa się z okręgowych izb pielęgniarek i położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Rolą tej organizacji jest w szczególności nadzór nad wykonywaniem zawodu pielęgniarki, określanie i kontrolowanie przestrzegania zasad etycznych wykonywania zawodu oraz ochrona interesów tej grupy zawodowej.
Przynależność do samorządu jest obowiązkowa. Wynika z niej powinność przestrzegania zasad etyki zawodowej i płacenia składek. Nad przestrzeganiem zasad etycznych czuwają sądy dyscyplinarne. Za złamanie zasad etyki zawodowej czy zawinione naruszenie prawa, można zostać ukaranym. Przewidziane kary to upomnienie, nagana, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w zakładach służby zdrowia do 5 lat oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Gdzie pracować?
Położne zwykle pracują na etatach w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, czyli przychodniach, szkołach, szpitalach, sanatoriach i hospicjach. Ale mogą też prowadzić własne praktyki. Status wolnego zawodu daje im możliwość prowadzenia działalności jednoosobowej oraz w formie spółki cywilnej lub partnerskiej. Indywidualną praktykę położna może prowadzić po uzyskaniu wpisu w rejestrze prowadzonym przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych, w okręgu, w którym zamierza prowadzić działalność.
Zgodnie z prawem, położna powinna stale aktualizować swoją wiedzę i umiejętności zawodowe, w szczególności przez odbywanie studiów podyplomowych czy kursów zawodowych. Kursy i studia specjalizacyjne dla ograniczonej liczby osób opłaca ministerstwo zdrowia.

Wynagrodzenie
Pensje położnych zatrudnionych na etacie nie należą do wysokich. Uzależnione są od stażu pracy, liczby dyżurów i pełnionej funkcji. Wahają się od około 2 do 3,5 tys. zł brutto.

Komentarze (33)

 • kama

  Beznadziejny zawód
  11/15/14
 • położna - dobry wybór

  to nie jest łatwa praca, sporo nauki medycznej, ale też przydatnej w zyciu, natomiast satysfakcja ogromna
  4/9/14
 • pomocnik

  Uważam, że położnictwo jest czymś ciekawym i łatwiejszym z dziedziny medycyny.Polecam ludziom zainteresowanym tym zawodem i lubiącym dzieci.
  4/8/14
 • nika

  proszę tutaj nie straszyć tym zawodem, prawda jest taka że, położne które tak odstraszają od wyboru tego zawodu chcą się pozbyć konkurencji albo są już wypalone zawodowo :)
  9/3/13
 • marta

  jestem w liceum o kierunku biologiczno-chemicznym, co powinnam dalej zrobić by zostać położną? iść na studia położnicze czy może najpierw ginekologia?
  8/3/13
 • Brenda

  Jeśli ktoś uważa że położna zarabia mało,to jest w błędzie.Może kiedyś tak,ale nie dzisiaj.Nawet w państwowym szpitalu w W-wie,położna zarobi średnio 3-4 tyś .Zawsze może sobie dorobić np ,,szkołą rodzenia ,, i nie tylko.W prywatnym szpitalu położne zarabiają jeszcze więcej,i nie mają na co narzekać.
  5/26/13
 • Gosia

  Fajny zawód, ja bardzo lubię dzieci i chciałabym pomagać matkom rodzić i być przy nich w pierwszych dniach życia maleństwa :) to musi być tak ekscytujące! :)
  3/27/13
 • matylda

  w Polsce ten zawód jest niedoceniany, mało opłacalny. ale jest piękny, daje radość i satysfakcję z wykonywanej pracy :) dobrze by było gdyby pensje były większe...
  2/7/13
 • darek

  kiedyś kobieta rodziła w domu i tez było dobrze, czemu dzisiaj tak nie może być? ;p
  1/6/13
 • położna

  NIE WARTO!!!PRACUJĘ 20 LAT-NA RĘKĘ 1850ZŁ Z NOCKAMI I DYŻ.ŚWIĄTECZNYMI.KUPA SMIECHU!I FAKTYCZNIE JESTEŚ JAK SŁUŻKA...CZASEM TRAFI SIĘ WDZIĘCZNA RODZĄCA ALE BAAARDZO RZADKO...NAPRWADĘ SZKODA ŻYCIA-ODRADZAM WYBÓR TAKIEGO ZAWODU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  12/3/12
 • LAla

  Praca wymagająca dużo serca i czułości dla tych maluszków i dla mam. Ale mnie aż serce boli jak nieraz patrze jak te położne zajmują się noworodkami bez odrobiny delikatności. Jeśli położna to tylko z powołania !
  11/20/12
 • zifo

  jak cie nie zachwyca, to szukaj innej roboty, do tego trzeba miec serce, moja siostra poszla do takiej szkoly, a byla po liceum ekonomicznym, i byla zachwycona, pokochala te dyzury, cale serce by oddala, niestety nie bylo pracy w szpitalu, a jak minelo iles tam czasu, to nie mozesz pracowac w zawodzie, dzis na inna, biurowa prace, oczywiscie potrafi zrobic zastrzyki, zna sie na wielu rzecach medycznych i z wielkim senstymentem wspomina nauke i czas dyzurow w szpitalu z odbieraniem porodow, szyciem krocza pacjentce, oporzadzaniem noworodkow
  10/30/12
 • xyz

  mnie ta praca nie zachwyca... zarobki nieciekawe, a napracować się trzeba, jakby nie patrzeć... Zostawanie na nocnych dyżurach, zajmowanie się niemowlakami jest strasznie trudne... No, chyba że ktoś już naprawdę ma takie powołanie i uwielbia swoją pracę to ok ;) najważniejsze przecież, żeby robić to co się lubi ;)
  10/27/12
 • roxi

  ja znam pielęgniarkę która pracuje od 15 lat i zarabia 2500zl, wiec nie uważam tego za jakąś tragiczną pensje, po za tym jesli ktoś ma "medyczne: powołanie to niech idzie na medycynę i zostanie lekarzem a nie zwykła pielęgniarką... wtedy zarobki będą niebotycznie wyższe.
  10/2/12
 • kamilka

  rzeczywiście ta praca ma swoje plusy i minusy, zarobki może nie zachwycają ale teraz trudno jest o dobrze płatna prace..
  10/2/12
 • mellisa

  Zgadzam się po części z poską. Jednak no jesli kogoś to uszczęśliwia to problemu nie widzę aby pracował w tym zawodzie. Znam jedną osobę, która mimo niskich zarobków ( bo rzędu ok 2200 po 18 latach stażu) jest zadowolona z tej pracy i nie zamieniłaby jej na żadną inną mimo namowy mojej i moich bliskich także jak widać można i tak :)
  5/14/12
 • poska

  nie polecam. małe siano. jak można pracować?? praca z powołania? kiedy to było, już nie żyjemy w średniowieczu. teraz pracuje się po to aby mieć forsę i to jest głowne przesłanie pracy. a 2 tys nie może być satysfakcjonujace raczej.... takze nie wybierajcie panie jednak tego zawodu tylko badzcie bardziej ambitne
  5/12/12
 • Gabi

  mariola popytaj koleżanek, najlepiej właśnie w ten sposób zdobywać namiary albo informacje na ten temat. W szpitalu to tak różnie bywa, możesz trafić na jakąś zołzę a chyba zależy Ci na tym aby położna była dobra? Dobrze, że już wcześniej o tym myslisz. Ja np nie radzę załatwiać tego w szpitalu. Wizyta ok 150 zł w dużym mieście
  5/5/12
 • Mariola

  Gdzie można dostać namiary na jakąs dobra połozną? Cz jak pójdę do szpitala to mogę zapytać bez żadnych oporów czy może Pani przyjść do mnie prywatnie? czy nie wypada? Chciałabym po porodzie mieć opiekę nad maluszkiem zapewnioną i już się powoli szykuję na porodówkę więc szukam informacji. Wizyta 120 zł jak zaproponuję to bedzie ok?
  5/4/12
 • Biniek

  Wizyta ok 100 do 150 zł. I jak tutaj mówić o małych zarobkach położnych? Jest to tylko tak przykrywka nie wierzę, że zarobki aż tak nisko stoją przy takich cenach wizyt prywatnych.
  5/3/12
 • Rencia

  ja ostatnio korzystałam z usług położnej z prywatnego szpitala w ktorym rodziłam. Same się umówiłyśmy na prywatne wizyty. Nie zastanawiałam się nawet nad tym czy przez szpital można to załatwiać. Po prostu zapytałam a Pani się zgodziła, były to jednak godziny po południowe. Mąż zapłacił odpowiednio, bo wiadomo, że nie jest to też zadanie łatwe. A warto było, bo nam pomogło bardzo.
  5/1/12
 • Baja

  Położna nie tylko musi pracować na etacie. Może np prywatnie też pomagac mamą w opiece nad dzieckiem. Teraz dużo młodych pra decyduje się na taki krok. Ja akurat jestem pielegniarką - zaraz po studiach :) i widzę jak niektóre położne mają wzięcie. Dużo zarabiają, lecz trzeba przyznać, że znaczna część ich dochodów idzie właśnie z tych prywatnych wizyt. A ludzie bardzo dużo potrafią płacić za tego typu pomoc.
  4/30/12
 • Bogna

  Ja duzo nie zarabiam przyznaje się bo przecież chyba każdy o tym w większym stopniu lub mniejszym wie jakie są realia. Jednak ja wybrałam tą pracę z zamiłowania i choć czasem jest cięzko to i tak nie narzekam bo lubie to co robię ;) Nie zmienie tej pracy
  4/22/12
 • Konka

  Słuchajcie położna to zawód NIEDOCENIONY i takie są realia. Ten kto widział to na własne oczy ten wie. Byłam świadkiem wiele razy jak położna była traktowana jak służąca i panienka na posyłki. Jak rodziła moja siostra to obserwowałam panią Janinke jak zajmowała się pacjentkami. Bardzo dobra kobieta to była. Położna zarabia 2 tys w dobrym szpitalu, no może 3 tys w wawie. Mojej koleżanki mama zarabia 1800 po 10 latach pracy!
  4/17/12
 • grażynka

  Jak w każdym zawodzie zdarzają się lepsze i gorsze momenty, chwilami podczas trudnego porodu my jako pracownicy jesteśmy bezradni i cały trud spoczywa na matce, która właśnie rodzi, ale wynagrodzeniem w tej pracy jest uśmiech rodziców, którzy patrzą na nowo narodzone dziecko/dzieci :)
  1/21/12
 • Hania

  Niedoceniany zawód przez lekarzy i dyrekcje. A przecież od dobrej położnej zależy wszystko podczas porodu. Ja trafiłam na świetną, zupełnie przypadkiem i zupełnie nie za kasę. Pomogła mi szalenie i będę jej za to zawsze wdzięczna
  1/7/12
 • Ania

  dobra położna przy porodzie to sprawa najwyższej wagi. Jest ważniejsza od lekarza! Podziwiam i chylę czoła przed położnymi:) Jak to możliwe, że dobre położne są tak kiepsko wynagradzane, że nie stracza im do I-go?!
  1/4/12
 • Madziuś

  Odpowiedzialna praca ale ile daje radości :)
  1/4/12
 • Jasienia

  hmmm to nie wiedziałam, że ten zawód wlicza się do zawodów wolnych :)
  1/4/12
 • Ugniot

  moja znajoma jest z powołania bo za wiele nie zarabia a zadowlona jest jak nie wiem
  1/3/12
 • Resik

  pensje nie za wysokie... jak już to warto z powołania jedynie
  12/28/11
 • Roxana

  dzisiaj jak nie skonczysz studiow, nie masz szans na prace w szpitalu, malo tego, nawet jak skonczysz studia, to musisz sie liczyc z tym, ze o etat krucho
  12/13/11
 • Andzela

  Przeczytalam artykul. Piszecie, ze polozna musi skonczyc minimum licencjat, czyli studia trzyletnie. MOja ciotka jest polozna, pracuje w szpitalu, a konczyla szkole policealna. Czy takich szkol juz dzis nie ma? Czy polozna koniecznie musi isc na studia?
  5/15/11