Jakiego zawodu szukasz?

Położna

Położna jest pracownikiem służby zdrowia, sprawującym opiekę medyczną nad kobietą ciężarną, rodzącą, będącą po porodzie oraz nad noworodkiem. Położna może samodzielnie wykonywać zabiegi polegające na rozpoznawaniu ciąży, monitorowaniu płodu, opiekować się kobietą ciężarną.

Położna

W zakresie obowiązków położnej leży badanie noworodków i niemowląt oraz edukacja zdrowotna kobiet w zakresie planowania rodziny. Położna umie samodzielnie odebrać poród, ale zwykle robi to asystując lekarzowi. Inny obszar jej aktywności to nauczanie zawodu, prowadzenie prac naukowo-badawczych w swojej dziedzinie, bądź kierowanie pracą innych położnych.

Predyspozycje do zawodu

Idealna położna to osoba opiekuńcza, miła, serdeczna, otwarta na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza kobiet, którymi się zajmuje. Nie bez znaczenia jest w tym zawodzie dyspozycyjność, bo praca wiąże się często z nocnymi dyżurami w szpitalu. Do tego dochodzi oczywiście wiedza merytoryczna, która jest niezbędna do wykonywania zawodu.

Jak zostać położną?

Aby zostać położną trzeba zdobyć co najmniej tytuł licencjata położnictwa, czyli ukończyć 3-letnie studia. Kształcenie położnicze oferuje w Polsce wiele uczelni. Można je zdobyć na uniwersytetach medycznych obecnych we wszystkich ośrodkach akademickich, publicznych wyższych szkołach zawodowych i uczelniach prywatnych.

Studia nie są tak trudne, jak medycyna, ale powszechna opinia głosi, że do łatwych nie należą. W czasie studiów trzeba odbyć praktyki zawodowe. By móc wykonywać zawód po ukończeniu studiów, trzeba zostać wpisanym do rejestru położnych prowadzonego przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych, właściwą ze względu na miejsce przyszłego wykonywania zawodu.

Wolny zawód

Zawód położnej, podobnie jak np. zawód adwokata, notariusza, czy lekarza, jest tzw. wolnym zawodem. Oznacza to, że nadzór nad jego wykonywaniem sprawuje samorząd zawodowy oraz można go wykonywać nie tylko pracując na etacie, ale także w ramach samodzielnej praktyki. Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych składa się z okręgowych izb pielęgniarek i położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Rolą tej organizacji jest w szczególności nadzór nad wykonywaniem zawodu pielęgniarki, określanie i kontrolowanie przestrzegania zasad etycznych wykonywania zawodu oraz ochrona interesów tej grupy zawodowej.

Przynależność do samorządu jest obowiązkowa. Wynika z niej powinność przestrzegania zasad etyki zawodowej i płacenia składek. Nad przestrzeganiem zasad etycznych czuwają sądy dyscyplinarne. Za złamanie zasad etyki zawodowej czy zawinione naruszenie prawa, można zostać ukaranym. Przewidziane kary to upomnienie, nagana, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w zakładach służby zdrowia do 5 lat oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Gdzie pracować?

Położne zwykle pracują na etatach w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, czyli przychodniach, szkołach, szpitalach, sanatoriach i hospicjach. Ale mogą też prowadzić własne praktyki. Status wolnego zawodu daje im możliwość prowadzenia działalności jednoosobowej oraz w formie spółki cywilnej lub partnerskiej. Indywidualną praktykę położna może prowadzić po uzyskaniu wpisu w rejestrze prowadzonym przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych, w okręgu, w którym zamierza prowadzić działalność.

Zgodnie z prawem, położna powinna stale aktualizować swoją wiedzę i umiejętności zawodowe, w szczególności przez odbywanie studiów podyplomowych czy kursów zawodowych. Kursy i studia specjalizacyjne dla ograniczonej liczby osób opłaca ministerstwo zdrowia.

Wynagrodzenie położnych

Pensje położnych zatrudnionych na etacie nie należą do wysokich. Uzależnione są od stażu pracy, liczby dyżurów i pełnionej funkcji. Wahają się od około 3 do 4,5 tys. zł brutto.


Powiązane zawody

Komentarze (34)

Położna_student
Polecam dodać informacje, że studentki położnictwa muszą wykonać ilość praktyk przez 3 lata równą rocznemu pełnemu etatowi oraz w szpitalach spożywać posiłki na podłodze w szatni (do pokojów socjalnych studenci nie mając wstępu). Także to, że praktyki są bezpłatne, a w niektórych szpitalach trzeba nawet za nie płacić. Także toksycznym zachowaniom prl-owskich położnych (a jest ich więcej niż młodych). Oczywiście nie wspominając o kosztach dojazdu do np. miast oddalonych o 60 km od uczelni, po to by po 12 godzinach wrócić i na drugi dzień znów jechać w innym kierunku 40km na kolejne 12 godzin. A przypominam, że wobec studentów nie musza zachowywać odstępu 12 godzin. Więc polecam przyszłym studentką zastanowić się, czy forma studiów: poniedziałek 7:30 do 19 na uczelni (z przerwami po 15, w sumie 1.5 godziny przerwy), Wtorek praktyki od 6:40 do 18, środa 9 do 14 uczelnia, później praktyki nocne od 19 do 6, czwartek 9 do 17 zajęcia, w piątek praktyki od 6:40 do 18. Jak ktoś chce pracować to jedynie na 1/4 etatu, ale wtedy z doświadczenia jest się wrakiem. A jak ktoś chce być sprytnym i uzyskać stypendium socjalne, wraz z naukowym, to i tak jego wartości na uczelniach nie są wstanie opłacić całości wymaganych kosztów. Taka rada, w Polsce studia położnicze to bardzo duży koszt finansowy i ciężkie warunki, ale jeśli się decydujecie to warto jechać za granice od razu po studiach lub tam zacząć studia. W innych krajach Europy szanuje się pracownika medycznego i nie płaci mu się śmiesznego rocznego wynagrodzenia (50tyś zł), tylko płaci się 30 tyś funtów, bądź o 10 tyś więcej euro. Taka ciekawostka dla zainteresowanych: we w.brytani niektóre uczelnie płacą po przeliczeniu na polskie ok 10tyś zł za miesiąc studiowania i obniżają koszty, tylko po to by student chciał skończyć studia, a u nas 60% procent studentek po położnictwie nigdy nie pracowało w zawodzie
27.01.2023
15.11.2014
kama
Beznadziejny zawód
położna - dobry wybór
to nie jest łatwa praca, sporo nauki medycznej, ale też przydatnej w zyciu, natomiast satysfakcja ogromna
09.04.2014
08.04.2014
pomocnik
Uważam, że położnictwo jest czymś ciekawym i łatwiejszym z dziedziny medycyny.Polecam ludziom zainteresowanym tym zawodem i lubiącym dzieci.
nika
proszę tutaj nie straszyć tym zawodem, prawda jest taka że, położne które tak odstraszają od wyboru tego zawodu chcą się pozbyć konkurencji albo są już wypalone zawodowo :)
03.09.2013
03.08.2013
marta
jestem w liceum o kierunku biologiczno-chemicznym, co powinnam dalej zrobić by zostać położną? iść na studia położnicze czy może najpierw ginekologia?
Brenda
Jeśli ktoś uważa że położna zarabia mało,to jest w błędzie.Może kiedyś tak,ale nie dzisiaj.Nawet w państwowym szpitalu w W-wie,położna zarobi średnio 3-4 tyś .Zawsze może sobie dorobić np ,,szkołą rodzenia ,, i nie tylko.W prywatnym szpitalu położne zarabiają jeszcze więcej,i nie mają na co narzekać.
26.05.2013
27.03.2013
Gosia
Fajny zawód, ja bardzo lubię dzieci i chciałabym pomagać matkom rodzić i być przy nich w pierwszych dniach życia maleństwa :) to musi być tak ekscytujące! :)
matylda
w Polsce ten zawód jest niedoceniany, mało opłacalny. ale jest piękny, daje radość i satysfakcję z wykonywanej pracy :) dobrze by było gdyby pensje były większe...
07.02.2013
06.01.2013
darek
kiedyś kobieta rodziła w domu i tez było dobrze, czemu dzisiaj tak nie może być? ;p
położna
NIE WARTO!!!PRACUJĘ 20 LAT-NA RĘKĘ 1850ZŁ Z NOCKAMI I DYŻ.ŚWIĄTECZNYMI.KUPA SMIECHU!I FAKTYCZNIE JESTEŚ JAK SŁUŻKA...CZASEM TRAFI SIĘ WDZIĘCZNA RODZĄCA ALE BAAARDZO RZADKO...NAPRWADĘ SZKODA ŻYCIA-ODRADZAM WYBÓR TAKIEGO ZAWODU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
03.12.2012
20.11.2012
LAla
Praca wymagająca dużo serca i czułości dla tych maluszków i dla mam. Ale mnie aż serce boli jak nieraz patrze jak te położne zajmują się noworodkami bez odrobiny delikatności. Jeśli położna to tylko z powołania !
zifo
jak cie nie zachwyca, to szukaj innej roboty, do tego trzeba miec serce, moja siostra poszla do takiej szkoly, a byla po liceum ekonomicznym, i byla zachwycona, pokochala te dyzury, cale serce by oddala, niestety nie bylo pracy w szpitalu, a jak minelo iles tam czasu, to nie mozesz pracowac w zawodzie, dzis na inna, biurowa prace, oczywiscie potrafi zrobic zastrzyki, zna sie na wielu rzecach medycznych i z wielkim senstymentem wspomina nauke i czas dyzurow w szpitalu z odbieraniem porodow, szyciem krocza pacjentce, oporzadzaniem noworodkow
30.10.2012
27.10.2012
xyz
mnie ta praca nie zachwyca... zarobki nieciekawe, a napracować się trzeba, jakby nie patrzeć... Zostawanie na nocnych dyżurach, zajmowanie się niemowlakami jest strasznie trudne... No, chyba że ktoś już naprawdę ma takie powołanie i uwielbia swoją pracę to ok ;) najważniejsze przecież, żeby robić to co się lubi ;)
roxi
ja znam pielęgniarkę która pracuje od 15 lat i zarabia 2500zl, wiec nie uważam tego za jakąś tragiczną pensje, po za tym jesli ktoś ma "medyczne: powołanie to niech idzie na medycynę i zostanie lekarzem a nie zwykła pielęgniarką... wtedy zarobki będą niebotycznie wyższe.
02.10.2012
02.10.2012
kamilka
rzeczywiście ta praca ma swoje plusy i minusy, zarobki może nie zachwycają ale teraz trudno jest o dobrze płatna prace..
mellisa
Zgadzam się po części z poską. Jednak no jesli kogoś to uszczęśliwia to problemu nie widzę aby pracował w tym zawodzie. Znam jedną osobę, która mimo niskich zarobków ( bo rzędu ok 2200 po 18 latach stażu) jest zadowolona z tej pracy i nie zamieniłaby jej na żadną inną mimo namowy mojej i moich bliskich także jak widać można i tak :)
14.05.2012
12.05.2012
poska
nie polecam. małe siano. jak można pracować?? praca z powołania? kiedy to było, już nie żyjemy w średniowieczu. teraz pracuje się po to aby mieć forsę i to jest głowne przesłanie pracy. a 2 tys nie może być satysfakcjonujace raczej.... takze nie wybierajcie panie jednak tego zawodu tylko badzcie bardziej ambitne
Gabi
mariola popytaj koleżanek, najlepiej właśnie w ten sposób zdobywać namiary albo informacje na ten temat. W szpitalu to tak różnie bywa, możesz trafić na jakąś zołzę a chyba zależy Ci na tym aby położna była dobra? Dobrze, że już wcześniej o tym myslisz. Ja np nie radzę załatwiać tego w szpitalu. Wizyta ok 150 zł w dużym mieście
05.05.2012
04.05.2012
Mariola
Gdzie można dostać namiary na jakąs dobra połozną? Cz jak pójdę do szpitala to mogę zapytać bez żadnych oporów czy może Pani przyjść do mnie prywatnie? czy nie wypada? Chciałabym po porodzie mieć opiekę nad maluszkiem zapewnioną i już się powoli szykuję na porodówkę więc szukam informacji. Wizyta 120 zł jak zaproponuję to bedzie ok?
Biniek
Wizyta ok 100 do 150 zł. I jak tutaj mówić o małych zarobkach położnych? Jest to tylko tak przykrywka nie wierzę, że zarobki aż tak nisko stoją przy takich cenach wizyt prywatnych.
03.05.2012
01.05.2012
Rencia
ja ostatnio korzystałam z usług położnej z prywatnego szpitala w ktorym rodziłam. Same się umówiłyśmy na prywatne wizyty. Nie zastanawiałam się nawet nad tym czy przez szpital można to załatwiać. Po prostu zapytałam a Pani się zgodziła, były to jednak godziny po południowe. Mąż zapłacił odpowiednio, bo wiadomo, że nie jest to też zadanie łatwe. A warto było, bo nam pomogło bardzo.
Baja
Położna nie tylko musi pracować na etacie. Może np prywatnie też pomagac mamą w opiece nad dzieckiem. Teraz dużo młodych pra decyduje się na taki krok. Ja akurat jestem pielegniarką - zaraz po studiach :) i widzę jak niektóre położne mają wzięcie. Dużo zarabiają, lecz trzeba przyznać, że znaczna część ich dochodów idzie właśnie z tych prywatnych wizyt. A ludzie bardzo dużo potrafią płacić za tego typu pomoc.
30.04.2012
22.04.2012
Bogna
Ja duzo nie zarabiam przyznaje się bo przecież chyba każdy o tym w większym stopniu lub mniejszym wie jakie są realia. Jednak ja wybrałam tą pracę z zamiłowania i choć czasem jest cięzko to i tak nie narzekam bo lubie to co robię ;) Nie zmienie tej pracy
Konka
Słuchajcie położna to zawód NIEDOCENIONY i takie są realia. Ten kto widział to na własne oczy ten wie. Byłam świadkiem wiele razy jak położna była traktowana jak służąca i panienka na posyłki. Jak rodziła moja siostra to obserwowałam panią Janinke jak zajmowała się pacjentkami. Bardzo dobra kobieta to była. Położna zarabia 2 tys w dobrym szpitalu, no może 3 tys w wawie. Mojej koleżanki mama zarabia 1800 po 10 latach pracy!
17.04.2012
21.01.2012
grażynka
Jak w każdym zawodzie zdarzają się lepsze i gorsze momenty, chwilami podczas trudnego porodu my jako pracownicy jesteśmy bezradni i cały trud spoczywa na matce, która właśnie rodzi, ale wynagrodzeniem w tej pracy jest uśmiech rodziców, którzy patrzą na nowo narodzone dziecko/dzieci :)
Hania
Niedoceniany zawód przez lekarzy i dyrekcje. A przecież od dobrej położnej zależy wszystko podczas porodu. Ja trafiłam na świetną, zupełnie przypadkiem i zupełnie nie za kasę. Pomogła mi szalenie i będę jej za to zawsze wdzięczna
07.01.2012
04.01.2012
Ania
dobra położna przy porodzie to sprawa najwyższej wagi. Jest ważniejsza od lekarza! Podziwiam i chylę czoła przed położnymi:) Jak to możliwe, że dobre położne są tak kiepsko wynagradzane, że nie stracza im do I-go?!
Madziuś
Odpowiedzialna praca ale ile daje radości :)
04.01.2012
04.01.2012
Jasienia
hmmm to nie wiedziałam, że ten zawód wlicza się do zawodów wolnych :)
Ugniot
moja znajoma jest z powołania bo za wiele nie zarabia a zadowlona jest jak nie wiem
03.01.2012
28.12.2011
Resik
pensje nie za wysokie... jak już to warto z powołania jedynie
Roxana
dzisiaj jak nie skonczysz studiow, nie masz szans na prace w szpitalu, malo tego, nawet jak skonczysz studia, to musisz sie liczyc z tym, ze o etat krucho
13.12.2011
15.05.2011
Andzela
Przeczytalam artykul. Piszecie, ze polozna musi skonczyc minimum licencjat, czyli studia trzyletnie. MOja ciotka jest polozna, pracuje w szpitalu, a konczyla szkole policealna. Czy takich szkol juz dzis nie ma? Czy polozna koniecznie musi isc na studia?
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Kaliski
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Akademia Zamojska
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Politechnika Częstochowska
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Politechnika Śląska
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Akademia Tarnowska
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi