Jakiego zawodu szukasz?

Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta to specjalista, który dzięki wiedzy oraz umiejętnościom manualnym i środkom technicznym eliminuje procesy chorobowe w organizmie pacjenta, zapobiega nawrotom i postępowi chorób oraz usuwa dolegliwości.

Fizjoterapeuta

Zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutów jest dziś ogromne. Fizjoterapeuci potrzebni są nie tylko w szpitalach czy ośrodkach zdrowia, ale w sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach, salonach fitness. Wykonują oni masaże zdrowotne, a także dbają o kondycję oraz dobre samopoczucie gości w klinikach zdrowia i urody. Pomagają chorym w powrocie do dawnej sprawności, mogą prowadzić gimnastykę wyszczuplającą, korekcyjną czy aerobik. W pracy coraz częściej korzystają z nowoczesnych metod wspomagających leczenia, tj.: krioterapia, ultrafiolet, podczerwień, pole magnetyczne, laser oraz inne.

Fizjoterapeuta - jakie predyspozycje?

Fizjoterapeuci muszą z jednej strony dysponować znaczną wiedzą medyczno-anatomiczną, a z drugiej wielką sprawnością manualną i odpornością fizyczną. Ze względu na charakter pracy powinni posiadać umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi. Cierpliwość, konsekwencja, wysoka kultura osobista, a także chęć pomocy i ulżenia w cierpieniu innym są bardzo pożądane.

Status społeczny

W ciągu ostatnich wielu lat znacznie wzrosła popularność zawodu fizjoterapeuty. Wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo zaczyna się starzeć. Przyrost naturalny spada, a żyjemy coraz dłużej. Również coraz więcej osób zdrowych korzysta z usług fizjoterapeutów. Siedzący tryb życia, godziny spędzone przed komputerem sprawiają, że coraz więcej osób regularnie poddaje się masażom i pod nadzorem fizjoterapeutów prowadzi ćwiczenia wzmacniające, modelujące, wyszczuplające, itd.

Dlatego profesjonalni reprezentanci tej branży cieszą się dużym zainteresowaniem i są dobrze opłacani.

Jak zostać fizjoterapeutą?

Myli się ten, kto sądzi, że fizjoterapeutą można zostać po zaliczeniu kilkumiesięcznego kursu. Owszem, kursy są bardzo pomocne i konieczne, a. Ale jeśli planuje się karierę w tym zawodzie, wymagane są studia.

Obecnie Fizjoterapia realizowana jest na jednolitych studiach magisterskich. Znajduje się w ofercie uczelni medycznych, sportowych oraz niepublicznych szkół wyższych. Uprawnienia do wykonywania zawodu uzyskuje się po pozytywnym zdaniu Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego.

Jak w każdym zawodzie, w przypadku fizjoterapeuty konieczne są pewne predyspozycje do pracy. Kluczowa jest chęć pomagania innym, kontaktowość, empatia, wyrozumiałość i cierpliwość. Niezwykle istotną rolę w tym zawodzie odgrywa tężyzna fizyczna.

Gdzie pracuje Fizjoterapeuta?

Absolwenci kierunku fizjoterapia są przygotowani do pracy w różnych ośrodkach i instytucjach, takich jak szpitale kliniczne, wojewódzkie, miejskie, uzdrowiska i sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, poradnie i zakłady pracy chronionej oraz aktywizacji zawodowej, a także specjalistyczne ośrodki szkoleniowo-rehabilitacyjne i opiekuńczo-wychowawcze.

Fizjoterapeuci pracują też ze sportowcami.

Znajdują pracę w przychodniach sportowo-lekarskich i klubach sportowych, gabinetach fizjoterapeutycznych przy lekarzu rodzinnym czy w domach dziecka i pomocy społecznej.

Często zdarza się, że absolwenci fizjoterapii prowadzą własną praktykę.

Zarobki fizjoterapeutów

Pensje fizjoterapeutów są zróżnicowane. Zależą od miejsca zatrudnienia, rodzaju umowy, doświadczenia.

Zwykle są zatrudniani według stawek indywidualnych uzależnionych od umiejętności i doświadczenia. Wynagrodzenie w sektorze publicznym waha się od najniższej krajowej do ok. 2800 zł netto. Duże lepsze możliwości daje sektor prywatny. Zarobki mogą być kilkukrotnie wyższe.


Powiązane zawody

Komentarze (23)

Olka
Fizjoterapeuta to na pewno nie jest łatwy zawód, ale bywa bardzo satysfakcjonujący. Trzeba się liczyć z tym, że żeby dostać dobra pracę i zarabiać przyzwoite pieniądze, trzeba się cały czas doszkalać. Ja cały czas chodzę na kursy, ostatnio zapisałam się na flossing w sporcie na WSEIT.
28.10.2019
28.01.2014
mier
pracuje od 3 lat w szpitalu wczesniej 2 lata szukałam pracy i dzieki rocznej darmowej pracy sobie zasłużyłam, a jesli chodzi o zarobki to moze prywatnie tyle zarobisz a w placowkach publicznych tj przychodnia fizjoterapeuci nie maja wiecej niz 1400 w szpitalu od 1500 do 1900 wiec szalu ie ma za tak ciezka prace...no chyba ze ktos w spa pracuje to ok latwa kasa
130aldw
niestety bardzo ciężko o pracę w tym zawodzie. Bardzo popularny kierunek i zbyt wiele prywatnych szkół go otwarło.
12.01.2014
02.09.2013
patka
jestem świeżo po studiach i właśnie zaczęłam prace w państwowej placówce. co prawda nie było większego problemu ze znalezieniem etatu, ale płaca... 2-3 tys???? dostaję 1250 zł na rękę!!!!!!!!! zastanówcie się zanim zaczniecie te studia... niby satysfakcja jest z wykonywanej pracy, ale jak tu żyć?
amor
moj ojciec jest fizjoterapeuta, ludzie! ich jest teraz od cholery wiekszosc moich znajomych na to idzie, a jakie bd tego skutki? brak pracy bo chetnych pelno na jedno stanowisko;/ zarobki jak pisza 2-3tys w szpitalach, + kursy ktore kosztuja 10 tys.!! jedne!
04.08.2013
22.05.2013
Lucas
Najbardziej podobają mi się w tym zawodzie efekty :) nie jest to bezsensowna praca za biurkiem, wypełnianie nikomu niepotrzebnych papierków, biurokracja. Ta praca jest realnie potrzebna tym wszystkim ludziom po przejściach. To miłe widzieć, że pomaga się ulżyć w cierpieniu, że ręka, która jeszcze niedawno była niesprawna, teraz wraca do normy :)
beata
jestem na studiach na kierunku fizjoterapia :) na razie mi się bardzo podoba, jestem zadowolona ze swojego wyboru, mam nadzieję, że kiedyś znajdę fajną pracę i odnajdę się w swoim zawodzie :)
20.03.2013
31.01.2013
sad
ciężka praca i bardzo emocjonalna. na co dzień ma się do czynienia z ludzkimi niedoskonałościami, z ludzkim cierpieniem. Szczególnie gdy pomaga się małym dzieciom, człowiek strasznie się przejmuje i angażuje, a to często okazuje się bolesne...
kasia
fizjoterapia to trudny zawód, trzeba liczyć się z ludzkim cierpieniem, wydaje mi się, że to jest zawód dla ludzi z mocnymi nerwami...
07.11.2012
05.11.2012
Patryk
Dokładnie. Fizjoterapeuta to osoba, która chce pomagać ludziom. Moim zdaniem zarobki powinny być większe bo to wbrew pozorom nie jest łatwa praca. Ale i tak mimo wszystko podziwiam fizjoterapeutów i sam zastanawiam się nad wyborem takich studiów.
serceirozum
ale niektórym to nie przeszkadza, fizjoterapeuta nie wykonuje swojego zawodu tylko po to zeby pomasować zgrabne ciała panienkom a po to by pomagać wszystkim ludziom, również tym starszym
03.11.2012
28.10.2012
ęą
Fajna praca w momencie gdy robisz masaże albo leczysz młode osoby. Zniechęcać może opieka nad starszymi, schorowanymi ludźmi.. Nie każdy daje sobie radę z czymś takim... Zarobki też nie są takie super, żeby można się było poświęcić
Bolek
Dzięki Ci osobo, która wymyśliła ten zawód ! Moje życie stało się lepsze, a ja zdrowszy dzięki mojej fizjoterapeutce, która jest po prostu genialna i zapłaciłbym każde pieniądze, za jej usługi.
27.10.2012
28.09.2012
robson
co wy wiecie o pracy w tym zawodzie? ludzie czy waszym marzeniem jest zarabiać 1400zł jakomgr .robić jakieś dziwne zabigi zlecone przez niedouczonych lek.ludzie trzeba sie dobrze zastanowić nad wyborem tego zawodu
domi
mój kolega jest fizjoterapeutą w małej miejscowości i bardzo sobie chwali ten zawód, z tego co wiem zarobki tez ma nie najgorsze ;)
22.09.2012
26.08.2012
kajka
bardzo dobra i przyjemna praca, możesz założyć własny gabinet, pracować w uzdrowiskach, sanatoriach lub innych ośrodkach medycznych; może zarobki nie są oszałamiające ale to akurat standard w dzisiejszych czasach
nana
Moja kuzynka sama już teraz mówi ile bierze za usługę. Wiaodmo początki cięzkie były bo trudno jej było znaleźć pracę tak od razu w tym zawodzie. Tutaj akurat liczy się doświadczenie. I tak powoli powoli i teraz już jest dość znana, że ludzie sami się do niej zgłaszają. Ma wielu prywatnych klientów i z tego czerpie bardzo dużo kasy. Zazdroszczę jej tej pracy :(
14.05.2012
05.05.2012
Pancia
oo tak duży plus to te szkolenia i kursy. Takie osoby mają duzo możliwości poszerzania swoich kwalifikacji. W ośrodku gdzie lezy mój dziadek są pani które widać, że są profesjonalistkami a ciąglę wyjeżdżają na kursy i szkolenia z zakresu jakiś nowych technik. Tacy ludzie to są na prawdę bardzo ambitni
shesdown
Moja przyjaciółka pracuje jako fizjoterapeuta z dziećmi. Wybrała pomoc innym, bo ma dobre serce, jednak to dobre serce, moim zdaniem, powinno być nieco lepiej wynagradzane. Plusem jest jednak, że organizowane są dla niej kolejne szkolenia i kursy, które niewątpliwie podnoszą kwalifikacje związane z zawodem.
30.04.2012
25.04.2012
Hann
Ja jestem na fizjoterapii i powiem wam, że studia to cięzkie są. Tutaj nie dość, że jest duzo biologi to i fizy i chemii. Nie ma tak łatwo. Kolokwia są trudne a co najistotniejsze są bardzo szczegółowe. mam nadzieję, że po studiach chciaż znajdę jakaś dobrze płatną pracę. Po takich studiach to aż byłoby dziwnie zarabiać 2 tys na miesiąc. Stazu nie mam bo nie mogę znaleźć :/
Iz19
Trzeba mieć w sobie pokłady empatii i cierpliwości dla pacjentów. Moja mama jest fizjoterapeutką więc wiem mniej więcej co i jak, od podszewki. Ale za to ma szalenie dużo satysfakcji jak ćwiczenia dają rezultaty
05.01.2012
04.01.2012
Mi
Ciężka, fizyczna praca. Ale warto się dla niej poświęcić. Pomoc innym jest niesłychanie przyjemna. A i zarobki dobre.
Karolaa
Praca np w jakimś ośrodku może być bardzo przyjemna. Studia myślę, że nie są latwe ale mogą być przejmne pod warunkiem, że się tym wszystkim interesujemy
03.01.2012
 • Akademia Śląska w Katowicach
 • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
 • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
 • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
 • Politechnika Lubelska
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
 • Uniwersytet WSB Merito w Toruniu
 • Uniwersytet Morski w Gdyni
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
 • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
 • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Collegium Humanum w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • WSHiU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • Collegium Civitas w Warszawie
 • Collegium Humanum we Wrocławiu
 • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
 • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
 • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
 • Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie
 • Uniwersytet SWPS Katowice
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
 • Uniwersytet WSB Merito Łódź
 • Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
 • Collegium Humanum w Rzeszowie
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
 • Akademia Zamojska
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
 • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
 • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
 • Bydgoska Szkoła Wyższa
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Collegium Humanum w Warszawie
 • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
 • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
 • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
 • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
 • Uniwersytet Szczeciński
 • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Bytomiu
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej Filia w Stalowej Woli
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
 • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
 • Akademia Ignatianum w Krakowie
 • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
 • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
 • Uczelnia WSB Merito w Warszawie
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
 • Politechnika Łódzka
 • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
 • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
 • Akademia Tarnowska
 • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
 • Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
 • Uniwersytet Gdański
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
 • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
 • Powiślańska Szkoła Wyższa
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Uniwersytet WSB Merito Opole
 • Lubelska Akademia WSEI
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
 • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
 • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
 • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
 • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Politechnika Częstochowska
 • Akademia Mazowiecka w Płocku
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Wydział Międzyuczelniany w Gdańsku
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Collegium Da Vinci w Poznaniu
 • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
 • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
 • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Akademia Ateneum w Gdańsku
 • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • Uniwersytet Zielonogórski
 • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
 • Politechnika Morska w Szczecinie
 • Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
 • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Coventry University Wrocław
 • Gdańska Szkoła Wyższa
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
 • Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie
 • Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie - grupa Vistula
 • Politechnika Poznańska