Jakiego zawodu szukasz?

Masażysta

Masażysta to osoba, która wykonuje zabiegi manualne poprawiające stan zdrowia, wygląd i samopoczucie osoby poddającej się masażowi.

Masażysta

Wzrost znaczenia zdrowego stylu życia sprzyja temu zawodowi. Wizyta u masażysty we wczesnym stadium choroby, zmian zwyrodnieniowych czy skórnych spowodowanych starzeniem się pozwala często uniknąć interwencji chirurgicznej czy konieczności zażywania silnych leków. Większość typów masaży przynosi efekty przy regularnych wizytach przez dłuższy okres czasu.

Rodzaje wykonywanych masaży są najczęściej uzależnione od wykształcenia i miejsca pracy. Masażyści swój zawód mogą wykonywać w prywatnych gabinetach, klubach fitness, siłowniach, salonach spa, klubach sportowych i ośrodkach zdrowia.

Najpopularniejsze typu masażu

Masaż klasyczny - skierowany niemal do każdego człowieka zmagającego się z jakimikolwiek dolegliwościami. Poprzez szereg zabiegów manualnych leczy się zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne przyczyny choroby. Często stosowany profilaktycznie.

Masaż rehabilitacyjny - do wykonywania masaży tego typu potrzebne są wysokie kwalifikacje i umiejętności. Najczęściej zajmują się nim fizjoterapeuci. Stosowany jest przy chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, a także przy rehabilitacji układu mięśniowego.

Masaż kosmetyczny - typ masażu cieszący się szczególną popularnością wśród pań. Najczęściej służy wyszczupleniu, pozbyciu się cellulitu, ujędrnieniu skóry i poprawieniu krążenia. Do jego wykonywania używa się preparatów poprawiających efekty zabiegu. Bardzo popularny jest również masaż kosmetyczny twarzy, który poprawia jej owal i redukuje efekty starzenia się skóry.

Masaż sportowy - jest przeznaczony dla wszystkich osób uprawiających sport, zarówno zawodowo jak i amatorsko. Ma na celu usprawnienie pracy wybranych mięśni i jest wykonywany regularnie. Z tego typu masażu korzystają przede wszystkim zawodowi sportowcy, którzy mają prywatnych masażystów. Ze względu na pozytywne efekty jest on również coraz częściej wybierany przez osoby zajmujące się aktywnością ruchową hobbystycznie - zmniejsza ryzyko kontuzji i polepsza wyniki treningów.

Bez względu na miejsce wykonywania zawodu praca masażysty wygląda podobnie. Podczas pierwszej wizyty przeprowadza on krótki wywiad z osoba, która będzie masowana. Należy się dowiedzieć, jaki jest powód wizyty, czy cierpi na jakieś choroby, czy przeszła jakieś złamania kończyn, czy aktualnie ma jakieś urazy. Jeśli nie ma przeciwwskazań po wywiadzie można rozpocząć stosowny masaż.

Jak zostać masażystą?

Zawód masażysty cieszy się coraz większą popularnością. Wymaga on jednak określonych predyspozycji. Praca masażysty to przede wszystkim długotrwały wysiłek fizyczny wykonywany na stojąco. Przyszli masażyści powinni być zdrowi, pozbawieni wad postawy, kręgosłupa, tendencji do żylaków i chorób zwyrodnieniowych rąk. Istotne są również cechy osobowości.

Ze względu na długotrwały kontakt z ludźmi najlepiej sprawdzają się osoby o dużej kulturze osobistej, takcie, wyczuci i empatii. Masażysta powinien potrafić intuicyjnie wyczuć nastrój osoby, którą masuje i dostosować do niej swoje zachowanie.

Do zawodu masażysty przygotowują studia na kierunkach Fizjoterapia. Realizowane są w uczelniach medycznych, sportowych a także wybranych niepublicznych szkołach wyższych.

Naukę zawodu oferują również szkoły policealne oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne.

Zarobki masażystów

Pensje masażystów są uzależnione od miejsca ich pracy, ale wbrew powszechnie panującej opinii nie są one bardzo wysokie. Wynika to gównie z dużej liczby osób wykonujących ten zawód w stosunku do ilości ludzi poddających się tego typu zabiegom. Średnie pensje masażystów mieszczą się w przedziale 2600 - 3900 zł netto.


Powiązane zawody

Komentarze (22)

Masażysta
Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych jestem Masażysta i żałuję wyboru że względu na zarobki i możliwości zatrudnienia w szpitalu czy przychodni za te pieniądze się nie da przeżyć a na stażu proponują 997.4zl brutto 8 lat poszukuje pracy i nic konkretnego nie ma z góry dziękuję za uwagę pozdrawiam
13.09.2019
27.03.2013
raz dwa trzy
Masażysta w swoim zawodzie musi się ciągle uczyć i udoskonalać swoje umiejętności :) dzisiejszy rynek oferuje mnóstwo rodzai i sposobów na masaż. Trzeba mieć głowę, żeby się wybić i żeby ludzie chcieli przychodzić właśnie do ciebie!
Lilka
potrzebuję masażysty! to jest cudowny zawód, po tak ciężkim dniu w pracy wszystko boli człowieka a kręgosłup to już w ogóle... powinnam mieć w domu osobistego masażystę, żeby mnie codziennie witał po całym dniu w biurze ;))) marzenia..
07.02.2013
18.11.2012
Krystian
Jasne, że trzeba lubić swój zawód, to jest podstawa :) ja sam jestem masażystą i nie narzekam. Każdą osobę traktuję tak samo, czy to piękna kobieta, czy starszy facet ;p nie patrzę na tych ludzi pod względem mojego gustu, tylko jak na osobę której trzeba pomóc. Wykonuję po prostu swoje obowiązki :)
łukasz
na pewno łatwiej masuję się kobietę atrakcyjną, w naszym guście, ale czy to jest najważniejsze? wydaje mi się, że aby praca dawała nam satysfakcje trzeba lubić to co się robi.
07.11.2012
09.10.2012
:)
kto z nas nie chciałby codziennie byc masowanym :P każdy chce a masażysta ma przez to mnóstwo roboty :P przychodza do niego rozni ludzie a on musi wykonywac swoj zawod bez wzgledu na upodobania ;) niewątpliwie musi mieć sprawne ręce ;)
gralli
niestety ale w każdym zawodzie masz plusy i minusy, ale ten akurat wydaje mi sie całkiem atrakcyjny
04.09.2012
23.08.2012
piotras
zawód niby bardzo fajny jak do gabinetu przyjedzie młoda ładna dziewczyna, bo gorzej jest gdy musisz masować jakąś podstarzałą pulchną kobitkę lub owłosione plecy faceta Xd
pauli
Dobra masazystka musi być po fizjoterapii, jesli się nie mylę proponują na takich studiach kursy przygotowujące do zawodu masażysty, chyba, że są jakieś specjalności od razu bo moja kuzynka chyba akurat tak miała. Nie warto chodzić do osób po kursach jakiś. Nie wiem ile takie trwają, ale znam takie osoby co po kursach nawet paznokci żelowych nie umieją zrobić!
14.05.2012
11.05.2012
gadziak
Ja ostatnio byłam u masazystki tutaj u nas we wrocku. Muszę przyznać, że miałam pewne obawy. naczytałam się różnych rzeczy o paniach, które uszkadzają kregosłup i tak mnie trochę zatrzęsło. Ale było ok. Miła atmosfera i na bank jeszcze skorzystam:) człowiek od razu lepiej się czuje. A te masażystki zadbane i widać, że sporo zarabiają.
Sonia
Moja teściowa jest masażystką w jednym ze SPA i ma już swoje lata, lecz także posiada doświadczenie w tym zawodzie. Ludzie do niej to umawiają się nawet prywatnie. Więcej umie i wie od tych młodych lasek co podobno mają te wszystkie kursy i niby tą całą wiedzę. Czasami starsze osoby są lepsze i bardziej doświadczone na takich stanowiskach
06.05.2012
05.05.2012
Czarka
Takie wyróżnienia to mogą być nawet fałszywe. Ale nie osądzam nikogo. Czasami można nawet sobie samemu wydrukować jak się bardzo chce. Teraz to nikomu nie można ufać, a zdrowie to nie przelewki. Takie salony powstają jak grzyby po deszczu i nie wierzę, że każdy jest profesjonalny i w pełni gotowy na to aby świadczyć swoje usługi. To niemożliwe
Andzioch
Ja tam na masaż chodzę dla relaksacji i jak dla mnie bomba. Ja mam salon koło domu na szczęście jest już sprawdzony i nie muszę się martwić, że coś bedzie nie tak. Jest to renomowany salon, jak byłam tam pierwszy raz to miałam wytłumaczone co i jak, na jakie partie ciała działa ten masaż właśnie. W salonie wiszą 3 wyróżnienia i jest widać profeska
03.05.2012
01.05.2012
pantek
Na masaż można iść z powodu relaksu jak i jakiejś tam przyczyny bólowej. Dlatego też tutaj ja uważam, że wykształcenie jest niezbędne. Wiecie, że taka msażystka to może uszkodzić człowieka na całe zżcie? lepiej patrzec na te certyfikaty - przeważnie jeśli są to powieszone nad biurkiem, gdzieś w gabinecie.
tattoo
Ja moją masażystkę nosiłbym na rękach i to nie tylko dlatego, że jest tak ładną kobietą! Odwala kawał dobrej roboty, naprawdę dobrej. Dzięki niej wytrzymuję przez tyle godzin na krześle i mogę robić swoją pracę.
30.04.2012
22.04.2012
Kapi
Takie masazystki w SPA to powinny być po AWFie bądż jakiejś uczelni medycznej, pewnie jest to jakiś Uniwersytet. Nie wierze, że tam zatrudniają po jakiś kursach, to aż niemożliwe :) Teraz dobra nauka i edukacja sprawiają, że usługi wykonywane są na wysokim poziomie. Ważne jest też aby w takim gabinecie zwrócić uwagę na dyplomy i wyróżnienia podstawa też to czystość , musi być bezwzględnie czysto!
Marlena
Raz byłam w SPA i tam były świetne masaże. Można było wybrać coś dla siebie. Masaż indyjski, tajski, gorącymi kamieniami, muszlami i nawet chiński. Wszystkich nie pamiętam. Tam widać było profesjonalizm w tym co robią. Ja skorzystałam z jednego, bo ogólnie było tam drogo. Wiadomo jak na taki standard. Te dziewczyny widać były zadowolone ze swojej pracy. Powiedźcie mi chyba taki kurs nie wystarczy? Trzeba skończyć fizjoterapie czy coś takiego?
20.04.2012
17.04.2012
Pawełx
To fakt, jakieś pseudo masażystki podbijają rynek. Nawet taki masaż tajski podobno jest to jakaś amatorszczyzna ! W dzisiejszym świecie jak widać wystarczy zrobić kurs parudniowy aby być masazystą;-) Lecz jednak muszę pochwalić jedną Panią z salonu SPA w Krakowie za bardzo miły i przyjemny masaż pleców i karku. To akurat polecam
Ola
Darek, ostatnio oglądałam program jak masażystka uszkodziła skórę faceta gorącymi kamieniami. Normalnie skóra na plecach cała w bąblach poparzona także nie jest to śmieszne i jest to jak najbardziej realne. Śmieszą mnie te pseudo masażystki - takie zachowanie powinno sie karać. Nie dość, że mają niższe ceny - wiadomo amatorszczyzna no i psują rynek. Polacy jak widać czasem wolą zaoszczędzić 10 zł na jednym masażu, lecz wolą lekką grozę i dreszczyk emocji związany z kwestią profesjonalizmu jeśli chodzi o zabieg.
16.04.2012
03.01.2012
Darek
masażysta ma wielką odpowiedzialnosć na sobie. Nie uszkodzić nikogo :)
Renatka
fajnie się tak zrelaksować:) małe wypady do spa to wieksza przyjemnosc na która pozwalam sobie raz w roku :) polecam
29.12.2011
27.12.2011
Grek
Zawód chyba fajny? Pewnie trzeba mieć dobry kontkat z ludźmi i w ogóle umieć nawiązywać poprawne relacje z nimi. Masażysta zapewne musi być osobą empatyczną
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
 • Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
 • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Collegium Humanum w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Bydgoska Szkoła Wyższa
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej w Szczecinie
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Ekonomiczny w Szczecinie
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Wydział Międzyuczelniany w Gdańsku
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
 • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 • Politechnika Łódzka
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
 • Politechnika Poznańska
 • Akademia Ignatianum w Krakowie
 • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
 • Politechnika Częstochowska
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Łodzi
 • Politechnika Morska w Szczecinie
 • Uniwersytet Gdański
 • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
 • Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
 • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
 • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
 • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
 • Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie - grupa Vistula
 • Uniwersytet Szczeciński
 • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
 • Collegium Humanum w Rzeszowie
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
 • Akademia Pomorska w Słupsku
 • Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
 • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni
 • Collegium Civitas w Warszawie
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
 • Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy
 • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
 • Collegium Humanum we Wrocławiu
 • Collegium Humanum w Warszawie
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 • Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
 • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
 • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • Akademia Zamojska
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
 • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
 • Uniwersytet Opolski
 • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wydział Ekonomiczny w Opolu
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Bytomiu
 • Politechnika Lubelska
 • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
 • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
 • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
 • Uniwersytet Zielonogórski
 • Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
 • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej Filia w Stalowej Woli
 • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
 • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. Prof. T. Kotarbińskiego
 • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
 • Uczelnia Nauk Społecznych Filia Nowy Targ
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • Collegium Da Vinci w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Uniwersytet Morski w Gdyni
 • Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
 • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
 • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • Gdańska Szkoła Wyższa
 • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
 • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
 • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
 • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi