Project Manager

Project Manager to specjalista dowolnej dziedziny, zarządzający konkretnym projektem. Można powiedzieć, że jest to pracownik odpowiadający za określone przedsięwzięcie w firmie. Do jego obowiązków należy kierowanie zespołem oraz koordynacja działań osób zaangażowanych w dane przedsięwzięcie, planowanie i wprowadzanie strategii działań w ramach danego projektu, analiza jakościowa i ilościowa rynku i dostępnych zasobów, opracowywanie biznesplanów, monitorowanie działań i czuwanie nad sprawnością procesów, sporządzanie sprawozdań oraz raportów okresowych i końcowych.

Predyspozycje
Project management to dziedzina stosunkowo nowa w naszym kraju. Na stanowisku tym mile widziane jest wykształcenie wyższe, zależne od branży i tematyki projektu, kursy podyplomowe z zarządzania projektami lub MBA, a także doświadczenie w kierowaniu projektami. Przydatne są zdolności analizy i planowania, umiejętność zarządzania i współpracy z ludźmi, komunikatywność, kreatywność, chęć ciągłego uczenia się, systematyczność, odporność na stres oraz dyspozycyjność. Są to cechy, które powinien mieć każdy manager.

Status społeczny
Project manager skupia w sobie wiele cech zawodu elitarnego, menedżerskiego, a więc uprawianego przez ludzi o szerokich horyzontach myślowych, wykazujących się dojrzałą osobowością. Idzie za tym prestiż społeczny i godziwe wynagrodzenia.

Jak zostać project managerem?
Nie ma określonej ścieżki zawodowej. Warto wybrać ofertę studiów wyższych, która wiąże się z zarządzaniem. Ale wcale nie musi to być regułą. Równie dobrze można postawić na zdobycie wiedzy merytorycznej w określonym zakresie (np. podjąć studia w uczelni technicznej czy rolniczej), a następnie skorzystać z bogatej oferty studiów podyplomowych, które kształcą projekt managerów. Tu propozycji jest bardzo wiele, niemal w każdym większym ośrodku akademickim.
Dla potrzeb tego zawodu można również poprzestać na zdobyciu konkretnych umiejętności, a potem certyfikatów, np. certyfikatu Instytutu Zarządzania Projektem.

Niezbędne w tym zawodzie są konkretne umiejętności. Project manager musi mieć wiedzę oraz umiejętności z zarządzania projektem z dziewięciu podstawowych zakresów. Po pierwsze, z zakresu integracji zadań, czyli całościowego spojrzenia na projekt oraz uwzględnienia wszystkich możliwych czynności z nim związanych. Po drugie, z zarządzania zakresem zadań, co w praktyce oznacza umiejętność delegowania zadań na innych pracowników i ustalania wzorców ich wykonania. Po trzecie, z zakresu zarządzania czasem swoim i podwładnych, co jest uznawane za jedną z ważniejszych umiejętności menedżera projektu. Po czwarte, z zakresu zarządzania zaopatrzeniem, czyli podejmowania decyzji w sprawach zakupów nowych urządzeń i wyszukiwania okazji pośród ofert dostawców. Po piąte, z zarządzania zasobami ludzkimi, a więc umiejętności budowania zespołu projektowego oraz sprawowania funkcji lidera tego zespołu. Następnie z zakresu komunikacji międzyludzkiej, kontroli jakości wykonania zadań projektowych, zarządzania kosztami projektu oraz oceny ryzyka towarzyszącego realizacji projektu. Te główne obszary doświadczeń i wiedzy pozwolą skutecznie działać w zawodzie i być w nim uniwersalnym.

Gdzie do pracy?
Project manager stoi wysoko w strukturze organizacyjnej firmy, czasami tuż za prezesem. Może pracować we wszystkich przedsiębiorstwach, które świadomie korzystają z systemu organizacji projektowej, a więc tam, gdzie działa się według rytmu konkretnych przedsięwzięć, a nie według standardu biura. Praca project managera zwykle wiąże się z dyspozycyjnością, czyli z elestycznymi godzinami pracy i tzw. zadaniowością, co oznacza, że jedynym kryterium jej rozliczania jest terminowość i efektywność finansowa. Project manager nie musi być zatrudniony na zasadzie umowy o pracę w firmie. Często pracuje na kontrakcie, który wygasa wraz z ukończeniem projektu.

Zarobki
Wynagrodzenia projekt managerów są na poziomie uposażeń typowych managerów. Nie należą więc do niskich i wahają się od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie przy odpowiednio dużych projektach.

Komentarze (9)

 • Ciekawa

  o jakie projekty ogólnie chodzi? Jestem w szkole średniej i nie wiem jaki kierunek studiów wybrać.. Myślałam nad marketingiem, ale niektórzy odradzają..
  1/21/15
 • Ciekawa

  o jakie projekty ogólnie chodzi? Jestem w szkole średniej i nie wiem jaki kierunek studiów wybrać.. Myślałam nad marketingiem, ale niektórzy odradzają..
  1/21/15
 • Ania PM

  Jak dla mnie to świetny zawód! Ciągle się rozwijam. Otrzymuję nowe projekty, a więc i nowe wyzwania. Poznaję nowych ludzi. Uwielbiam to! Ten zawód jest też wymagający. Musicie mieć wiele charyzmy w sobie jeśli chcecie być PMami. Warto też połączyć go ze specjalizacją w innej branży.
  3/8/13
 • Szczurzyca

  Ja pracuje w dziale projektowym, pewnej instytucji finansowej;). Nie jestem managerem projektu, pracuje na stanowisku eksperta mam wykształcenie MBA. Jeśli chodzi o tryb pracy, to jest zadaniowy system. Zarobki składają się z dwóch części: zasadnicza + dodatek. Po skończeniu projektu przewidziana jest premia. Projekt trwa od pól roku do 9 miesięcy, zdarzają się odstępstwa. Za jeden projekt średnio zarabiam 30 000 PLN netto. Praca jest ciężka i stresująca i na pewno nie dla każdego, denerwuje mnie, jak ktoś mówi, ze nic się nie robi:(, ale wynika to tylko z wyobrażeń. Na koniec dodam, ze bardzo lubię swoją prace.
  8/13/12
 • bob

  Ja chciałabym zostać managerem. Już obojętnie jakim byle być tym managerem. Słyszałem od znajomego, który siedzi we wrocku, że u niego w firmie ma gości co wyciaga ok 5 tys. A nie narobi się za bardzo, bo głownie to praca biurowa. No ale pewnie trzeba miec jakies specjalne wykształcenie nie? czasem nie zarządzanie? czy coś innego wystarczy?
  5/14/12
 • Marta

  ja zrezygnowałam. Zbyt wiele na głowie. Mój szef to myślał, że czasem się potrafię chyba rozdwajać. Nie mamożlowości aby robić 2 rzeczy naraz. Nie dość, że jesteśmy odpowiedzialni za cały projekt to jeszcze za ludzi, którzy nad nim pracują. Koordynacja, zlecanie prac pracownikom. Nadzór ich pracy - to jest katorga. Nie można czasem przemówić niektórym do rozumu. Trzeba to robić delikatnie aby nikogo nie urazić, ale czasem się tak nie da. Empatia jest ważna no i trzeba też uważać aby informacja miała jak najmniej kanałów przewodzących - szybkość informacji jest wazna. Jak widać łatwo nie jest
  4/30/12
 • Bożena

  Wysokie stanowisko. U nas w firmie taki manager to gra ważną rolę. Każdy mu nadskakuje jakby był samym prezesem. Fajnie w sumie ma jak się teraz zastanowić to chciałabym być na jego miejscu... jednak nie wiem skąd go wzieli bo tak nagle się zjawił. Wydaje polecenia, ale widać, że jest kompetentny i robi to z grzecznością także w sumie noo fajna osoba
  4/22/12
 • Kiz

  Man masz racje. Jest to praca, która wymaga dynamizmu i jest to wyzwanie w pewnym sensie. Manager konkretnego projektu no na prawdę ciężka robota - ale daje satysfakcje. W ogóle praca managera jest bardzo fajna:) W końcu ma się tą władzę hehe nie no żartuję:P Tutaj liczy się już konkretna wiedza na temat projektu jakim zarządza. Musi umieć umiejętnie zarządzać pracownikami, mieć uzdolnienia interpersonalne. Ta praca jest satysfakcjonująca ale czasem trzeba z siebie dawać 200 procent! Stres ogromny i dużo obowiązków w końcu na głowie ma się cały projekt
  4/18/12
 • Man

  Taka praca to niezłe wyzwanie. Musi być szalenie dynamiczna.
  1/4/12