Reporter

Reporter to dziennikarz zbierający i opracowujący aktualne wiadomości dla prasy, telewizji, radia lub internetu. W zależności od zakresu obowiązków i miejsca pracy, może być sprawozdawcą, dostarczycielem bieżących informacji albo autorem reportażu (prasowego, telewizyjnego, radiowego). To drugie zajęcie jest uznawane za szlachetniejszą odmianę dziennikarstwa. Reporter w obrębie każdego z mediów ma do wyboru wiele odmian tego zajęcia, zależnych od jego metod działania lub tematyki, którą się zajmuje. Może być np. reporterem śledczym, wojennym, interwencyjnym, fabularnym, problemowym lub sprawozdawcą, zdającym jedynie relację z wydarzeń.

Predyspozycje
Reporter musi mieć odpowiednią osobowość, temperament, ciekawość świata i ludzi. W pracy winna mu towarzyszyć chęć pokazania prawdy, bo ona jest najważniejsza dla odbiorcy. W pewnym sensie reporter, jak każdy dziennikarz, bierze odpowiedzialność za swoje słowo. W zależności od tego, jak przekaże on informację, może ona zbulwersować, zaszokować lub uspokoić. Reporter musi mieć odwagę cywilną, ponieważ zdarza się, że jest narażony na niebezpieczeństwo ze strony przestępców (reporter śledczy) lub uczestników konfliktów zbrojnych (reporter wojenny). Musi posiadać łatwość formułowania myśli, logicznego myślenia wzbogaconego o wiedzę psychologiczną, aby trafnie oceniać wydarzenia. Dobry fachowiec umie łatwo przeniknąć do środowiska, które go interesuje, umie się z nim na chwilę zintegrować. Pomocna jest mu tym wyobraźnia i wiedza socjologiczna.

Status społeczny
Na pozycję reportera wpływa to, czym się zajmuje w codziennej pracy. Reporterzy dostarczający informacje do gazet, stacji radiowych i telewizyjnych są najbardziej zapracowanymi, ale i popularnymi ludźmi w mediach. Jednak w branży większym autorytetem cieszą się autorzy reportaży ujętych w formę literacką lub radiową czy filmową. O dobrym reportażu mówi się, że to najwyższy przejaw sztuki dziennikarskiej.
Generalnie reporterzy są uznawani przez społeczeństwo za przedstawicieli zawodu dziennikarskiego, który uchodzi za elitarny.

Jak zostać reporterem?
Drogi do zawodu bywają różne i nie zawsze wiążę się z dziennikarskim wykształceniem. Jako przykład można wskazać autorytet reporterski w osobie Ryszarda Kapuścińskiego, który studiował historię. Na pewno jednak studia dziennikarskie są bardzo pomocne w poznaniu warsztatu, choć nie zastąpią prawdziwego talentu.
Dziennikarstwo jest popularnym kierunkiem studiów, prowadzonym zarówno przez uniwersytety, jak i uczelnie niepubliczne.
Zwykle studiuje się najpierw na studiach licencjackich, a dopiero potem na magisterskich uzupełniających. Te pierwsze najczęściej nie gwarantują wyboru specjalności, a jedynie ukierunkowują zainteresowania. Dopiero na studiach magisterskich wybiera się specjalności, np. spośród dziennikarskiej czy public relations.
Na pierwszym roku studenci poznają podstawy dziennikarstwa, nauki o komunikowaniu, ekonomii czy psychologii społecznej i bliżej zapoznają się z dziennikarstwem prasowym. Są też przedmioty wykształcenia ogólnego, jak filozofia, logika z semiotyką, języki obce. Rok drugi to rozwinięcie wiedzy politologicznej w postaci współczesnych systemów politycznych, geografii politycznej i gospodarczej. Szeroko traktuje się na tym roku wiedzę o mediach w Polsce i na świecie. Wprowadza się też przedmioty związane z dziennikarstwem radiowym, zresztą do wyboru studentów pozostawia się zajęcia w redakcji prasowej bądź radiowej. Na trzecim roku poszerza się wiedzę warsztatową o najbardziej złożone gatunki (np. felieton czy reportaż), są też elementy reklamy oraz PR. Wtedy studenci wybierają seminaria i piszą prace licencjackie.
Studia magisterskie mają charakter bardziej specjalistyczny. Wybiera się specjalność, a zajęcia dotyczą zaawansowanych mechanizmów działania mediów, np. wiedzy o pracy w agencjach prasowych, w internecie, za granicą. Na piątym roku z kolei wprowadza się wiedzę o pracy w telewizji. Dodatkowo studenci uczą się wówczas przedmiotów z zakresu negocjacji, metod badań prasoznawczych czy metod promocji.
Studia w uczelniach niepublicznych są zbliżone programowo, choć cechują się większym ukierunkowaniem na praktyczną stronę zawodu.

Gdzie do pracy?
Absolwent dziennikarstwa z ambicją reportera nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy, ponieważ relacje na żywo lub reportaże zawsze znajdą chętnych odbiorców, podobnie jak znajdują ich wszelkie materiały dokumentalne w prasie, radiu czy telewizji. Niesłabnącą popularnością cieszą się dobrze zrobione reportaże na każdy interesujący temat krajowy czy zagraniczny. Ten wymagający prawdziwego talentu gatunek przynosi dziennikarzom prestiż, uznanie, a niektórym popularność.

Zarobki
Zależą głównie od miejsca pracy. Słabsze pensje oferowane są w prasie, lepiej płaci się w rozgłośniach i stacjach telewizyjnych. Reporter w ogólnopolskiej prasie codziennej na początek dostanie 2,5 -3,5 tys. zł. Po roku może zarabiać 4 -5 tys. zł, a jeśli redakcja stwarza możliwość dodatkowego zarobienia na tzw. wierszówkach, może mieć 6 -7 tys. zł miesięcznie. Reporter z nazwiskiem, chętnie czytany i popularny, może negocjować płacę, która wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych. Reporter lokalnej telewizji po 2-3 latach praktyki może zarobić miesięcznie ok. 5 tys. zł, podobnie jak reporter ogólnopolskiej stacji radiowej.
Zarobki autorów reportaży prasowych i telewizyjnych to osobny temat. Tu nie publikuje i nie emituje się rzeczy przypadkowych. Liczy się jakość. Zwykle za interesujący reportaż krajowy otrzymuje się 3 - 6 tys. zł, zaś za zagraniczny - kilkanaście. Reporterskie gwiazdy najlepiej zarabiają oczywiście w telewizjach. Ale zwykle wówczas przestają być reporterami w terenie, a stają się dziennikarzami w studiu.

Komentarze (12)

 • świetna kasa

  dobry reporter to prestiż, uznanie i bardzo dobra kasa
  9/28/14
 • Ishawi

  Poszukuję pracy lub nawet wolontariatu jako fotograf w reportażu wojennym, miejsc konfliktu itp. Nie mam ukończonej szkoły dziennikarskiej, jestem po ekonomii. Ale od pewnego czasu zajmuję się fotografią. Mój adres: ishawi@o2.pl
  1/13/13
 • BrzydUla

  Media przyciągają. Fajnie jest pracować w telewizji czy w radio. Ale właśnie, nie każdy się do tego nadaje. Moja koleżanka próbowała dostać się do telewizji, ale nie dała rady zwyczajnie, zaczęła się gubić w tym wszystkim, nie wiedziała jak się zachować. Mówiła, że najgorsze było to, co zrobić z rękami ;d i zrezygnowała..
  11/6/12
 • Bożek

  zależy co jak i gdzie. Wiadomo osoba, która jest nieśmiała nie pójdzie do telewizji bo zwyczajnie nie da rady. takie osoby od razu widać. A to nie wiedza gdzie patrzeć, gdzie jest kamera, szukają wzrokiem tej lampki czerwonej bo nie wiedzą gdzie patrzeć. Bez sensu... lepiej dostosować sobie to wszystko. Ktoś kto jest mało przebojowy to do prasy po prostu. I na odwrót.
  4/30/12
 • Magik

  Reporter dobrze zarabia, lecz tylko w telewizji. Jestem bardzo ciekawa co przyciaga młodych ludzi na specjalność dziennikarstwo i komunikacja społeczna? Tam na jedno miejsce czasem jest 8 osób! Tak było w przypadku mojego Uniwerka. Nie wiem czy takie osoby myślą, że bedą zarabiały kokosy? Te studia nie są łatwe widziałam plan i mają tam również zajęcia z emisji głosu, dla ludzi mniej otwartych i skromnych może być to wielkie wyzwanie i trudność.
  4/17/12
 • Omnik

  Rożne kierunki pracy. Telewizja, radio, prasa to jest to co może tutaj przyciagać
  1/9/12
 • Opti

  Trzeba mieć nos śledczego. reporter musi czuć temat
  1/7/12
 • fonia

  Radiowcy są super, uwielbiam ich reportaże!
  1/4/12
 • Karolek

  reporter ale w telewizji to fajna rzecz :) ale trzeba być na serio w tym dobrym i być inteligentnym człowiekiem. Nie wyobrażam sobie jakiegoś facecika na wizji co nie umie się wysłowić nawet
  1/4/12
 • Robi

  Gwiazdy reporterskie to jest to nie ma jak sława i rozgłos
  1/3/12
 • Adi

  Dla pomysłowych, kreatywnych i pełnych energii.
  1/2/12
 • Jogi

  Siano nie jest takie złe jak na poczatek. Szybko można awansować z tego co słyszałem :)
  12/28/11