Szczegółowy opis uczelni
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie na stałe wpisała się w krajobraz edukacyjny północnego Mazowsza.
Z roku na rok rośnie jej znaczenie i zwiększa się systematycznie liczba rekrutowanych studentów. Mury Uczelni od czasu jej utworzenia opuściło ponad siedem tysięcy absolwentów z tytułem inżyniera lub licencjata.
Uczelnia do końca września 2019 roku funkcjonowała pod nazwą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie. Z dniem 1 października 2019 r. zmieniła nazwę na Państwowa Uczelnia Zawodowa (PUZ) im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie.
Na patrona wybrany został Ignacy Mościcki – pochodzący z północnego Mazowsza absolwenta Politechniki Ryskiej i Uniwersytetu w szwajcarskim Fryburgu, wybitnego naukowca i wynalazcę, profesora Politechniki Lwowskiej i Politechniki Warszawskiej, budowniczego polskiego przemysłu chemicznego, prezydenta II Rzeczypospolitej w latach 1926-1939.
Uczelnia pozostaje w stałym kontakcie nie tylko z samorządami okolicznych powiatów i gmin, ale także instytucjami wspierającymi rynek pracy, a przede wszystkim z pracodawcami działającymi w regionie ciechanowskim. Grono interesariuszy z otoczenia społeczno- gospodarczego ciągle się powiększa.
Aktualnie Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego współpracuje z około 130 zakładami pracy z północnego Mazowsza.
Kooperacja ta owocuje dostosowaniem kierunków studiów do potrzeb rynku pracy oraz wpływa na korygowanie programów kształcenia do posiadanych i zmieniających się technologii.
PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie posiada fachową kadrę, nowoczesną bazę dydaktyczną oraz systematycznie wzbogaca swoją ofertę edukacyjną.
Władze uczelni mają świadomość, że trudno wykształcić inżyniera czy pielęgniarkę bez odpowiedniego zaplecza i nowoczesnej aparatury. Dlatego baza dydaktyczna wzbogacana jest systematycznie o nowocześnie wyposażone laboratoria i pracownie umożliwiające edukację na najwyższym poziomie technologicznym.
Poznajcie szczegółową ofertę studiów stacjonarnych Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie.
Wydział Inżynierii i Ekonomii
Ekonomia (studia licencjackie 3-letnie), specjalności:
- zarządzanie i finanse w przedsiębiorstwie
- bankowość i rynek finansowy
- administracja i finanse sektora publicznego
- finanse i rachunkowość przedsiębiorstw
Informatyka (studia inżynierskie 3,5-letnie), specjalności:
- inżynieria systemów oprogramowania (ISO-CSE In English)
- informatyka w procesach biznesowych
Inżynieria środowiska (studia inżynierskie 3,5-letnie), specjalności:
- inżynieria komunalna
- sieci i instalacje płynowe
- technologie energetyczne
Mechanika i budowa maszyn (studia inżynierskie 3,5-letnie), specjalności:
- inżynieria produkcji
- maszyny i urządzenia energetyczne
- mechatronika
Rolnictwo (studia inżynierskie 3,5-letnie), specjalności:
- agrobiznes
- ochrona środowiska rolniczego
Zarządzanie (studia magisterskie 2-letnie), specjalności:
- zarządzanie przedsiębiorstwem
- zarządzanie finansami
Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych
Pielęgniarstwo (studia licencjackie 3-letnie oraz studia magisterskie 2-letnie)
Pedagogika (jednolite studia magisterskie 5-letnie), specjalności:
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna
- logopedia
Praca socjalna (studia licencjackie 3-letnie, studia magisterskie 2-letnie*), specjalności:
- praca socjalna w pomocy społecznej
- praca socjalna w obszarze przemocy i uzależnień
* w przygotowaniu
Wydział Nauk Technicznych i Społecznych
Elektronika i telekomunikacja (studia inżynierskie 3,5-letnie), specjalności:
- teleinformatyka
- elektronika przemysłowa
Bezpieczeństwo wewnętrzne (studia licencjackie 3-letnie), specjalności:
- zarządzanie kryzysowe
- cyberbezpieczeństwo
- rzecznik prasowy służb mundurowych
Logistyka (studia licencjackie 3-letnie), specjalności:
- logistyka i spedycja w transporcie drogowym
- logistyka w przedsiębiorstwie przemysłowym
Informacje na temat studiów niestacjonarnych, a także opłat związanych z kształceniem znajdziecie TUTAJ.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie znajdują się TUTAJ.
Terminy rekrutacji
Terminarz postępowania kwalifikacyjnego w roku akademickim 2020/2021 ustala się na okres od 9 czerwca do nie później niż 22 września 2020 r.
Rekrutacja na studia odbywa się w następujących etapach:
I Etap - od 9 czerwca do 28 lipca 2020 r.
II Etap - od 3 sierpnia do nie później niż do 22 września 2020 r.
III Etap - 24 września do 02 października rekrutacja uzupełniająca, pod warunkiem niewypełnienia limitu miejsc na danym kierunku studiów.
Ogłoszenie wyników postępowania kwalifikacyjnego odpowiednio: 3 sierpnia 2020 r. oraz 26 września 2020 r., rekrutacja uzupełniająca 03 października 2020 r.
Studenci zainteresowani sportem i turystyką skupieni są wokół Uczelnianego Koła Turystycznego „Traper”, które prowadzi trzy sekcje: kajakową, rowerową i wędkarską. Spływy kajakowe, rajdy rowerowe i zawody wędkarskie to zajęcia, w których licznie uczestniczą studenci. Zajęcia sportowe dopasowywane są do zainteresowań młodzieży. Gry sportowe, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, pływanie, ale także ćwiczenia ruchowe i kulturystyczne kształtujące sylwetkę, to ulubione formy spędzania czasu wolnego przez studentów.
W ramach innych kół naukowych studenci biorą udział w wyprawach edukacyjnych, pogłębiając wiedzę, zdobywają doświadczenie, zbierają informacje do prowadzonych badań naukowych. Wyniki swojej pracy prezentują na konferencjach i sympozjach naukowych, są autorami lub współtworzą publikacje.
Szkoła dba także o wsparcie socjalne studentów. Funkcjonuje tu skuteczny system stypendialny. Stypendia socjalne, stypendia za osiągnięcia wynikające z dorobku studenta w różnych dziedzinach, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogi, a także możliwość zamieszkania w Domu Studenta - to wszystko umożliwia podejmowanie i kontynuowanie nauki przez młodzież.
Jest tu biblioteka zapewniająca dostęp do niezbędnych publikacji z własnego księgozbioru oraz publikacji w formie elektronicznej, a także w systemie przekazania przez inne biblioteki akademickie. Absolwenci poza solidną dawką wiedzy teoretycznej otrzymują niezbędne dziś doświadczenie praktyczne realizowane poprzez profil praktyczny. Osiągają to m.in. poprzez współpracę z zakładami pracy oraz sześciomiesięczne praktyki studenckie.
Wymiana zagraniczna realizowana jest w ramach Programu Erasmus. Dzięki temu studenci z krajów, z którymi PUZ im. prowadzi współpracę, zaliczają część studiów w Uczelni ale dzięki temu poznają Polskę. PUZ prowadzi wymianę z wieloma krajami Europy.
Zgodnie z postulatami rodziców, w Uczelni działa przedszkole oraz Uniwersytet Dziecięcy, a także Akademickie Centrum Kształcenia realizujące edukację na poziomie szkoły ponadpodstawowej.
Opinie studentów i absolwentów na temat PUZ w Ciechanowie
Ekonomia
Anna Napiórkowska, absolwentka ekonomii – specjalność: bankowość i rynek finansowy: Dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytym w trakcie studiowania, od razu po obronie pracy licencjackiej podjęłam pracę w zawodzie i obecnie pracuję w PKO Banku Polskim SA. Uczelnia dzięki praktycznemu profilowi nauczania pozwala świetnie przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Jest to miejsce bardzo przyjazne dla studentów, za którym ja osobiście, w swoim dorosłym życiu czasami tęsknię i z miłą chęcią wróciłabym tutaj, chociaż na kilka wykładów.
Rober Gwardys, absolwent ekonomii – pracownik Open Finance: PUZ w Ciechanowie jest uczelnią, która stawia na pierwszym miejscu dobro studenta. Wszyscy wykładowcy, z którymi miałem przyjemność rozwijać swoją wiedzę dali odczuć, że celem jest przekazanie wiedzy, nawet tej najtrudniejszej, w sposób prosty i zrozumiały oraz zachęcający do dalszego poznawania. Z ogromną sympatią będę wspominał czas studiów, gdzie każdy był traktowany po partnersku i celem wspólnym była odpowiedzialna pomoc w przejściu każdego ze studentów przez kolejny etap życia i przygotowanie do nowego.
Pielęgniarstwo
mgr Magdalena Rudnicka, technik symulacji w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej PUZ w Ciechanowie:
Ukończenie kierunku pielęgniarstwo umożliwiło mi natychmiastowe podjęcie pracy w zawodzie pielęgniarki, obudziło potrzebę dalszego kształcenia, samorozwoju, poszukiwania nowych informacji związanych z zawodem. Dało świadomość pozwalającą na kreowanie zdrowych zachowań wśród społeczeństwa i aktywne uczestnictwo w przedsięwzięciach charytatywnych. Dało też możliwość powrotu do macierzystej Uczelni w charakterze technika symulacji, a w przyszłości – mam nadzieję – w charakterze wykładowcy…
Praca socjalna
Anna Makijonko, studentka III roku:
Studia na kierunku praca socjalna pozwalają nam zdobyć solidną wiedzę, niezbędną w przygotowaniu do zawodu pracownika socjalnego, który jest obecnie najbardziej poszukiwaną profesją na rynku pracy. Realizujemy się w Studenckim Kole Naukowym, pogłębiając szeroko pojętą wiedzę socjologiczną, psychologiczną czy pedagogiczną. Ponadto poza zdobywaniem wiedzy stricte merytorycznej zdobywamy umiejętności poprzez realizowanie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w instytucjach związanych z pracą socjalną – u naszych potencjalnych pracodawców.
Informatyka
Paulina Małecka, absolwentka kierunku informatyka:
Serdecznie polecam studiowanie na kierunku informatyka. Wysoko wykwalifikowana kadra, często z praktycznym doświadczeniem zdobytym w dużych firmach, miła atmosfera i indywidualne podejście do studenta oraz pomocni pracownicy dziekanatu – to jest to, czym wyróżnia się informatyka w PUZ, i trudno to znaleźć na dużych uczelniach. Tu, oprócz dobrego zaplecza dydaktycznego i technicznego, młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, poszerzać wiedzę i działać w organizacjach studenckich, stale podnosząc swoje umiejętności, co jest niezwykle ważne i pomaga pewnym krokiem wejść na rynek pracy.
Bartłomiej Żandarski, student IV roku informatyki:
Studia na tym kierunku były moim celem już przy wyborze profilu w liceum. Postanowiłem zaufać naszej lokalnej Uczelni i nie zawiodłem się! Pracownie na kierunku informatyka są bardzo dobrze wyposażone, a wykładowcy przekazują nam wiele praktycznej wiedzy.
Inżynieria środowiska
Student III roku: Zajęcia ciekawie prowadzone. Dużo wiedzy praktycznej. Ciekawe propozycje projektów i prac dyplomowych. Możliwość znalezienia zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Mechanika i budowa maszyn
Student III roku : Obecnie branża inżynierii produkcji i inżynierii materiałowej potrzebuje rąk do pracy, co widzimy, odbywając praktyki w zakładach produkcyjnych i przeglądając pojawiające się oferty pracy. Teraz, gdy jestem już na końcowym etapie studiów, widzę, że wybór kierunku inżynierskiego związanego z inżynierią produkcji był bardzo dobrym pomysłem i przepustką do kariery zawodowej. Jestem pełen optymizmu na przyszłość, mając kilka opcji wyboru zakładu pracy, z którym zwiążę swoją karierę zawodową.
Rolnictwo
Absolwent: Po ukończeniu kierunku rolnictwo w PWSZ w Ciechanowie zdobyłem tytuł inżyniera i nabyłem prawo do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dzięki takiemu wykształceniu mogę ubiegać się o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej skierowane na modernizację polskiego rolnictwa oraz rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich związanej z przetwórstwem rolno–spożywczym, agroturystyką lub działalnością usługową. Obecnie pracuję jako kierownik sprzedaży w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją oraz obrotem paszami. W przyszłości planuję przejąć gospodarstwo po moich rodzicach, kiedy osiągną wiek emerytalny.
Pedagogika
Studentka II roku: Studia na tym kierunku są drogą do spełnienia naszych marzeń i celów życiowych, a w sytuacji trudności ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy, mamy wrażenie, że nas ten problem nie będzie to dotyczyć. Wybrałyśmy Państwową Uczelnię Zawodową z uwagi na pozytywny przekaz od osób już tu studiujących i chyba się nie pomyliłyśmy. Oprócz solidnej wiedzy otrzymujemy od wykładowców, pracowników Uczelni, koleżanek i kolegów życzliwość, ciepło i bezpieczny klimat, co jest bezcenne.
Bezpieczeństwo wewnętrzne
Asp. szt. Piotr Strągowski, Komenda Powiatowa Policji w Mławie, student:
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne pozwoliły mi zrealizować moje plany zawodowe. Awans to już tylko kwestia czasu...
Szer. Paulina Chodubska, Siły Zbrojne RP, absolwentka : Studia na kierunku
bezpieczeństwo wewnętrzne pozwoliły mi zrealizować swoje marzenia. Dzięki nim wiem, czego chcę w życiu. Dodatkowo otworzyły mi furtkę do kariery i awansu.
Logistyka
Studentka II roku: Obecnie branża TSL to jedna z najszybciej rozwijających się w Polsce i na świecie. Jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny logistyki, co widać w zamieszczanych ofertach pracy, a do tego kusząca jest wielkość proponowanego wynagrodzenia. Dlatego studia na kierunku logistyka traktuję jako cenną przepustkę do kariery zawodowej.
Elektronika i telekomunikacja
Mariusz Durnakowski, absolwent – MONT SERWIS OLSZTYN:
Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja ukończyłem w 2017 roku. Zdobyta w toku studiów wiedza i umiejętności pozwoliły mi na rozszerzenie zakresu działania prowadzonej
przeze mnie firmy o usługi związane z projektowaniem i wykonywaniem sieci teletechnicznych na potrzeby odbiorców indywidualnych, firm i instytucji. Biorąc pod uwagę wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi, uważam, że absolwenci tego kierunku nie będą mieli żadnych problemów ze znalezieniem pracy zgodnej z kierunkiem studiów.
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. I. Mościckiego
06-400 Ciechanów
tel./fax (23) 672 20 50
Biuro rekrutacji
ul.G. Narutowicza 9 pok. 18
tel. (23) 672 62 00
672 20 50 w. 180
Dział Kształcenia i Spraw Studenckich
tel. (23) 672 20 50 wew. 2011, 2012