Warszawska Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. Rafała Lemkina
uczelnia niepubliczna, 00-102 Warszawa, ul. Marszałkowska 115, (+) 660 719 052, sekretariat@wswmir.plStypendia - Warszawska Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. Rafała Lemkina
Szczegółowe informacje na temat wsparcia finansowego podane są na stronie internetowej Warszawskiej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych im. Rafała Lemkina.
Wnioski o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomogi można składać w trakcie całego roku akademickiego.
STYPENDIUM SOCJALNE
Jeśli Twoja sytuacja materialna jest trudna, możesz ubiegać się o stypendium socjalne. Rektor, w porozumieniu z samorządem studenckim, ustali wysokość miesięcznego dochodu na osobę w Twojej rodzinie, która to kwota będzie uprawniała do starania się o stypendium.
Jeśli zaś samodzielnie prowadzisz gospodarstwo, składając wnioski, nie musisz dokumentować dochodów innych członków rodziny.
W przypadku, gdy miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty określonej w ustawie o pomocy, musisz przedłożyć aktualne zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej dotyczące sytuacji dochodowej i majątkowej Twojej oraz rodziny.
Istnieje także możliwość przyznania studentowi stypendium socjalnego w zwiększonej kwocie, ale tylko w szczególnych przypadkach. Nie jest to jednak osobne świadczenie, zatem, aby je uzyskać, należy spełniać kryteria do uzyskania stypendium socjalnego.
STYPENDIUM DLA STUDENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Wsparcie finansowe możesz otrzymać także, jeśli jesteś studentem z niepełnosprawnością. O stypendium socjalne dla osób niepełnosprawnych możesz się ubiegać na pierwszym kierunku studiów I i II stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich – stacjonarnych i niestacjonarnych. Aby je uzyskać, musisz jedynie przedłożyć orzeczenie o niepełnosprawności.
Równolegle z tym stypendium specjalnym możesz otrzymywać inne świadczenia wsparcia materialnego (np. stypendium rektora dla najlepszych studentów).
Będąc studentem z niepełnosprawnością, możesz starać się także o kredyt studencki z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa na preferencyjnych warunkach.
Stypendia - informacje ogólne
Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.
Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.
Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.
Co warto wiedzieć o stypendiach?
Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.
Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.
Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.
Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich