Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
uczelnia niepubliczna, 31-143 Kraków, ul. Basztowa 10, (+12) 422 30 68, 663 350 870, kontakt@apeiron.edu.plStypendia - Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
Celem opracowanego przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” systemu stypendialnego jest zapewnienie wsparcia studentom, którzy chcą zdobyć wyższe wykształcenie, ale z powodów materialnych lub zdrowotnych nie mogą podjąć bądź kontynuować studiów.
Najzdolniejsi studenci uzyskują stypendium za wyniki w nauce i w sporcie. Środki przeznaczone na stypendia przyznawane są uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przyznawaniem stypendiów zajmuje się powoływana przez Rektora Komisja Stypendialna, w której skład wchodzą m.in. studenci. Prawo do ubiegania się o stypendium przysługuje wszystkim studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
Stypendia Rektora
Studenci, którzy osiągają dobre wyniki w nauce, posiadają sukcesy zawodowe lub artystyczne lub uzyskują wysokie wyniki sportowe, mogą otrzymać stypendium Rektora. Środki przeznaczone na stypendia pochodzą z budżetu państwa. Stypendium Rektora można uzyskać po zaliczeniu pierwszego roku nauki.
Stypendia socjalne
Studenci, których sytuacja materialna jest trudna, mogą ubiegać się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie oraz stypendium na mieszkanie. Przyznanie stypendium socjalnego uzależnione jest od miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta, uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym student ubiega się o stypendium. Stypendia socjalne przyznawane są na okres 10 miesięcy i pochodzą z budżetu państwa.
Zapomoga
W przypadkach szczególnych, spowodowanych trudną sytuacją życiową, studenci mogą starać się o przyznanie zapomogi. Istotne jest udokumentowanie trudnej sytuacji życiowej studenta przez odpowiednie organy (policja, straż pożarna, urząd pracy i inne). Zapomoga przyznawana jest w formie pieniężnej.
Stypendia dla osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczoną przez właściwy organ grupę inwalidzką, mają prawo ubiegać się o stypendium specjalne. Jego wysokość uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności.
Stypendia - informacje ogólne
Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.
Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.
Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.
Co warto wiedzieć o stypendiach?
Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.
Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.
Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.
Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich