Bezpłatna zmiana kierunku studiów
Wymarzone studia i upragniony indeks okazują się niekiedy rozczarowaniem. Czy możliwa jest zmiana kierunku w ramach tej samej uczelni, jak również przeniesienie na studia do innej uczelni?
Migracja żaków jest powszechnym zjawiskiem. Wynika ze zmiany planów zawodowych, niezadowolenia z organizacji zajęć, kadry dydaktycznej. Na pewno łatwiej o zmianę kształcenia na kierunek płatny (studia zaoczne), zgodnie z zasadą, że „klient nasz pan”. Student nadal pozostaje na uczelni, ale dodatkowo płaci za dalszą naukę. Większe obostrzenia w tym zakresie dotyczą studiów stacjonarnych uczelni publicznych, co nie oznacza, że przeniesienia nie są możliwe.
Zmiana kierunku studiów
W ramach konkretnej uczelni tego typu zmiany określa regulamin studiów. Będzie on inny w każdej placówce czy jednostce uczelni.
Dopuszcza on – po zaliczeniu pewnego etapu nauki, np. pierwszego semestru lub roku - przeniesienie na inny kierunek.
Łatwiej o taką zmianę, gdy baza przedmiotów wykładanych na danym roku jest taka sama lub bardzo zbieżna w odniesieniu do wszystkich kierunków na danym wydziale. W przeciwnym razie konieczne jest wyrównanie różnic programowych w określonym czasie (np. kilku kolejnych semestrów).
Może być także wymagany sprawdzian umiejętności i wiadomości, jeżeli warunki rekrutacji na „nowy” kierunek przewidywały dodatkowe egzaminy wstępne.
Ruch studentów pomiędzy kierunkami i uczelniami reguluje m.in. system ECTS. W każdym semestrze student zobowiązany jest zgromadzić odpowiednią liczbę punktów za zaliczenie konkretnych przedmiotów. Decyzję o uznaniu przedmiotów i punktów ECTS z dotychczasowego przebiegu studiów podejmują władze jednostki przyjmującej studenta. Kwalifikacja kandydatów w trybie przeniesienia obejmuje również uzyskane wyniki w nauce.
Jak przenieść się ze studiów niestacjonarnych na stacjonarne?
Aby ubiegać się o przeniesienie w uczelni publicznej ze studiów niestacjonarnych (płatnych) na stacjonarne (bezpłatne) w ramach tego samego kierunku na tym samym wydziale, należy złożyć wniosek do władz odpowiedniej jednostki (najczęściej dziekana).
Warunkiem jest najczęściej zaliczenie pierwszego roku, dodatkowo decydować może również średnia ocen. Przeniesienie może wiązać się także z wyrównaniem różnic programowych.
Co zrobić, żeby zmienić studia?
Wszelkie zmiany kierunków, trybów kształcenia czy uczelni odbywają się na wniosek zainteresowanego. Konieczne jest uzyskanie zgody jednostki, którą porzucacie i tej, która ma Was przyjąć. Szczegóły dotyczące formalności związanych ze zmianą studiów należy weryfikować w docelowej placówce.
Niezależnie można wziąć udział w rekrutacji na wybrany kierunek i po jej pozytywnym zakończeniu - rozpocząć nowe studia.
Rekrutacja na studia
Motywy zmiany kierunków są różne, ale jednym z nich może być nieznajomość tematyki i problematyki wybranych studiów. Aby uniknąć takich błędów, warto rozpoznać swoje predyspozycje i zainteresowania i określić najpierw typy studiów, spośród których łatwiej zdecydować się na konkretny kierunek studiów.
Jeśli kryterium wyboru ma być lokalizacja – poznaj miasta akademickie lub znajdź placówkę w Bazie uczelni.