​Dobre studia i najlepszy prywatny akademik tylko w Łodzi

Najlepszy prywatny akademik i atrakcyjne studia wyższe - Łódź spełnia oczekiwania najbardziej wymagających studentów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku akademickim 2016/2017 w Polsce studiowało 1 348 822 osób. Ta liczba rośnie z roku na rok, ponieważ do kraju nad Wisłą przyjeżdża coraz więcej studentów z całego świata. Rokrocznie przed studentami pojawia się dylemat: gdzie zamieszkać i które miasto wybrać?

Najbardziej popularne uczelnie znajdują się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, jednak w ostatnich latach dużą popularnością cieszy się również Łódź, która oferuje młodym ludziom coraz więcej. Miasto z bogatą historią i tradycją to nie tylko serce przemysłu włókienniczego i cel wszystkich marzących o studiach w tutejszej szkole filmowej. To również prężnie działające Uniwersytet, Politechnika, Akademia Muzyczna, Akademia Medyczna i Akademia Sztuk Pięknych.

Łódź to także tętniąca życiem ulica Piotrowska, liczne kina, teatry, opera oraz kluby studenckie. Nic dziwnego, że miasto staje się coraz bardziej konkurencyjne wobec największych polskich metropolii. Od niedawna ciekawą propozycją dla studentów są też prywatne akademiki. Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, w którym powstała filia znanego w całej Europie prywatnego domu studenckiego Basecamp (zdjęcia prywatnego akademika w Łodzi dostępne są tutaj: https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/).

Studia w Polsce – edukacja na światowym poziomie

Diagnoza Społeczna 2015 wykazała, że aż 73% polskich gospodarstw domowych deklaruje, że chce, by dzieci w nich mieszkające skończyły studia na poziomie magisterskim. Oznacza to, że zainteresowanie szkolnictwem wyższym rośnie z roku na rok. Spora część badanych deklarowała również chęć wysłania swoich pociech na studia zagraniczne. Analizy pokazują jednak, że dyplomy zdobywane poza granicami kraju nie zawsze są lepsze od tych otrzymywanych na polskich uczelniach. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej szkoły wyższe są zobowiązane do przestrzeganie norm unijnych, co wpływa także na szkolnictwo wyższe. Dzięki temu poziom edukacji w Polsce rośnie z roku na rok, a lokalne uniwersytety czy politechniki są coraz lepiej wyposażone i oferują studentom atrakcyjne warunki nauki. O poziomie polskich uczelni może świadczyć także skala emigracji Polaków zagranicę. W ostatnich latach wśród rodaków pracujących poza granicami kraju rośnie liczba specjalistów. Na wyjazdy zarobkowe rzadziej decydują się pracownicy niższego szczebla. Pożądanymi osobami są natomiast osoby z wyższym wykształceniem. Na Zachodzi ceni się szczególnie polskich lekarzy, inżynierów oraz programistów.

Warto zauważyć, że polskie uczelnie są chętnie wybierane przez studentów z Europy Wschodniej i Azji oraz Afryki. Dla większości z nich polskie uniwersytety czy politechniki to szansa na zdobycie europejskiego dyplomu. Uczelnie w Polsce są atrakcyjne zarówno ze względu na poziom, jaki reprezentują, jak i na koszty, które są znacznie niższe niż w zachodniej części Europy. Od wielu lat w Polsce pojawiają się także uczestnicy wymian studenckich (m.in. Erasmus+), dlatego liczba studentów na polskich uczelniach stale rośnie.

W rankingu najchętniej wybieranych miast studenckich coraz mocniejszą pozycję zdobywa Łódź. Nie brak tu zarówno świetnych państwowych uczelni z tradycjami (Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera), jak i doskonale prosperujących uczelni prywatnych (Społeczna Akademia Nauk, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu).

Mieszkanie studenckie – późny Gierek czy kolejka do łazienki?

Studia to nie tylko wybór właściwego kierunku oraz otrzymanie indeksu prestiżowej uczelni. To również czas nawiązywania nowych znajomości, poszukiwania pierwszej pracy i zdobywania cennego doświadczenia. Podczas kilku lat nauki w mieście nierzadko oddalonym setki kilometrów od rodzinnego domu pojawia się problem znalezienia lokum. W ostatniej dekadzie dużą popularnością cieszą się mieszkania i pokoje na wynajem. Niestety, wiele z nich nie spełnia oczekiwań nawet niewymagających młodych ludzi. Właściciele mieszkań są bowiem przekonani, że wynajęcie mieszkania studentom jest równoznaczne ze zniszczeniem nieruchomości. To sprawia, że lokale nie są od lat remontowane, a wyposażenie nierzadko pamięta poprzednią epoką. Zatęchłe pomieszczenia z rozsypującymi się meblami to jednak nie wszystko. Właściciele nieruchomości chcą zarabiać na swoich mieszkaniach, dlatego zdarza się, że te są przepełnione. Kilka osób w jednym pokoju, jedna łazienka i kuchnia to standard. Życie w takich warunkach nie jest komfortowe nawet dla elastycznych młodych osób. Problem stanowi także cena. Pokoje z wystrojem z PRL-u nie są wcale tańsze od tych w nowym budownictwie! Z tego powodu wielu studentów szuka alternatywy.

Życie w akademiku

Domy studenckie należące do uczelni, choć tańsze od pokoi w mieszkaniach prywatnych, wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Co prawda łatwo tam o przyjaciół i kompanów sławetnych imprez studenckich, ale niewygodne łóżka, słabo wyposażone moduły i wciąż przepełnione łazienki oraz kuchnie to nie najlepsze warunki dla studentów. Dodatkowo młodzi ludzie nierzadko skarżą się na godzinę policyjną, która obowiązuje w uniwersyteckich akademikach. Po określonym czasie domy studenckie są zamykane i trudno się do nich dostać. Nie najlepiej przedstawia się także kwestia wizyt gości. Ci również są wypraszani o wczesnych porach. Wszystko to sprawia, że publiczne akademiki nie zawsze są atrakcyjną propozycją dla studentów.

Prywatne akademiki – Łódź dorównuje Kopenhadze

Ciekawą alternatywą mogą być natomiast prywatne akademiki. Łódź to pierwsze miasto w Polsce, w którym pojawił się znany w Europie dom studencki Basecamp. Jego właściciele doskonale wiedzą, że studenci nie mogą być traktowani jak łatwy sposób na zarobek. Młodzi ludzie, wbrew obiegowej opinii, nie są też w stanie znieść każdych warunków i, choć ich tolerancja na niewygodę jest z pewnością wysoka, potrzebują przyjaznego otoczenia do nauki. Ponadto wiele osób uczących się jednocześnie pracuje zawodowo, dlatego potrzebuje miejsca do odpoczynku i nauki. To między innymi dla nich stworzono najlepsze prywatne akademiki w Łodzi.

Basecamp – prywatny akademik (Łódź, Kopenhaga, Lyngby, Poczdam, Lipsk)

Basecamp to prywatny akademik w Łodzi, który powstał w budynku historycznym, któremu studenci nadali nowe życie. W miejscu obecnego domu studenckiego mieściła się kiedyś drukarnia. Budynek znajduje się przy ul. Rewolucji 1905 roku usytuowanej w akademickim sercu Łodzi. Ulica rozciąga się bowiem pomiędzy ulicami Piotrowską i Uniwersytecką. Drukarnia była kiedyś ważnym punktem na przemysłowej mapie Łodzi. Dziś jest jednak tętniącym energią miejscem studenckiego życia. Obiekt został dostosowany do potrzeb młodych ludzi, ale jego projektanci zadbali też o to, by łączył w sobie tradycję oraz nowoczesność.

Trzeba zauważyć, że Basecamp – prywatny akademik w Łodzi to kompleks wygodnych mieszkań spełniających oczekiwania najbardziej wymagających studentów. Architektom tworzącym to miejsce przyświecała idea przytulnego kąta. Sukces projektantów potwierdzają zadowoleni mieszkańcy Basecamp. W pokojach znajdują się bowiem prywatne łazienki oraz w pełni wyposażone, funkcjonalne kuchnie. Ponadto dla studentów przewidziano specjalną przestrzeń. Znajdują się tu: pokoje cichej nauki, pralnia, siłownia, przestrzeń wspólna, podziemny parking, wypożyczalnia rowerów, sklep spożywczy i patio. Planowane jest też otwarcie restauracji. Wszystko to sprawia, że życie w Basecamp jest przyjemne i w pełni komfortowe. Przede wszystkim jednak ten prywatny akademik w Łodzi to poważna konkurencja dla publicznych domów studenckich.

Studia w Polsce cieszą się dużą popularnością, a tysiące studentów co roku szukają mieszkania lub pokoju do zamieszkania. Nową propozycją dla młodych ludzi są prywatne akademiki. Łódź to pierwsze miasto w kraju, w którym powstał dom studencki Basecamp oferujący studentom świetne warunki. Dostosowanie obiektu do potrzeb młodzieży, świetne wyposażenie oraz doskonała lokalizacja sprawiają, że ten prywatny akademik w Łodzi nie ma sobie równych.