​Gdzie i za ile mieszkać w Kielcach?

Rozpoczynacie w październiku studia na jednej z kieleckich uczelni? Wiąże się to z przeprowadzką?

Doradzimy Wam, jakie są możliwości zakwaterowania w Kielcach na czas studiów. Przyjrzymy się kosztom związanym z każdą z sugerowanych opcji.

Zamieszkaj w akademiku

To propozycja dla osób, będących studentami konkretnych uczelni. Aby dostać miejsce w domu studenckim, należy spełniać określone kryteria. Najistotniejsze z nich to:

  • odległość uczelni od miejsca stałego zamieszkania
  • dochód przypadający na członka rodziny.

Znaczenie ma fakt posiadania dzieci, niepełnosprawność. W kolejnych latach uczelnie biorą niekiedy pod uwagę średnią ze studiów. No i oczywiście nie można mieć na koncie żadnych incydentów związanych z mieszkaniem w DS – to automatycznie dyskwalifikuje kandydata.

Akademik jest idealnym miejscem dla osób towarzyskich, kontaktowych, otwartych. Introwertycy szukający ciszy i spokoju mogą nie odnaleźć się w takim miejscu. Standard domów studenckich jest coraz lepszy. Uczelnie gwarantują pokoje do nauki, sale telewizyjne, sale sportowe, siłownie, kluby, łącze internetowe.

Zobaczcie co kieleckie uczelnie mają do zaoferowania swoim studentom w kwestii zakwaterowania. W linkach znajdują się szczegółowe informacje:

Politechnika Świętokrzyska – Filon, Laura, Bartek, Asystent, Mimoza i Proton zlokalizowane są przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Pokoje dwu- lub trzyosobowe, wszystkie wyposażone w lodówki, rozmieszczone są w różnych konfiguracjach: samodzielnie lub połączone w segmenty. Ile zapłacicie? W zależności od standardu pokoju od 290 zł do 390 zł miesięcznie.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego – Fama, Łącznik, Melodia, Odyseja i Asystent mieszczą się przy ul. Śląskiej. Pokoje połączone są w segmenty. Miesięczny koszt zakwaterowania to 330 zł w pokoju trzyosobowym, 370 zł w pokoju dwuosobowym oraz 450 zł w pokoju jednoosobowym.

Jeśli nie akademik?

Alternatywą dla pokoju w domu studenckim jest wynajem mieszkania. Decydując się na taką opcję rozpoznajcie rynek nieruchomości wcześniej. Okres wakacji to dobry moment na wybór mieszkania, nie warto decyzji zostawiać na ostatnią chwilę.

Pamiętajcie, że koszt najmu, jaki widnieje przy ofercie, będzie powiększony o opłaty czynszowe związane z zużyciem wody, gazu, rachunki za prąd, dodatkowe media jak Internet czy telewizja kablowa. Właściciele przy podpisywaniu umowy pobierają także zwrotną kaucję, najczęściej w wysokości jednomiesięcznego najmu. To dodatkowy wydatek, który trzeba uwzględnić kalkulując koszt wynajęcia mieszkania.

Z jakimi kosztami musicie się liczyć?

Małe, dwupokojowe świeżo wyremontowane mieszkanie można wynająć za 1200 zł. Całkiem spore, prawie 50 m2, w dobrej lokalizacji, w gorszym nieco standardzie – również za tą samą cenę. Dwa naprawdę malutkie pokoiki, przytulnie urządzone, to koszt tylko 800 zł.

Cena najmu kawalerek zaczyna się od 800 zł. Pięknie urządzone, dobrze zlokalizowane kawalerki można wynająć za 900 zł – 1000 zł.

Wybierając mieszkanie zwróćcie uwagę, czy jest wyposażone w podstawowe sprzęty, niezbędne do codziennego funkcjonowania. Właściciel powinien zadbać, aby lokal był funkcjonalny i gwarantował komfort mieszkania.

Wierzymy, że okres studiów będzie dla Was czasem niezapomnianym również za sprawą przytulnego M.

Życzymy miłego mieszkania w Kielcach.