Jak zdobyć nowych znajomych na studiach i co ze starymi?
Zazwyczaj myślimy, że przyjaciele z liceum zostaną nimi na zawsze. Jednak rzeczywistość weryfikuje te przekonania dość szybko. Dorastając i zmieniając otoczenie naturalnie oddalamy się od dotychczasowych bliskich nam osób.
Kiedy po ciężkiej wielomiesięcznej pracy dostajemy w końcu świadectwo maturalne, przed nami stoi cała przyszłość. Wiele osób wyjeżdża z rodzinnego miasta na studia, na uczelnię oddaloną czasami o kilkaset kilometrów. Na miejscu zostawiają nie tylko rodzinę, ale także oddanych przyjaciół.
Zazwyczaj myślimy, że przyjaciele z liceum zostaną nimi na zawsze. Jednak rzeczywistość weryfikuje te przekonania dość szybko.
Dorastając i zmieniając otoczenie naturalnie oddalamy się od dotychczasowych bliskich nam osób.
Wyjazd na studia oznacza, że zaczynamy spotykać zupełnie nowe osoby. Czasami zdarza się, że studiujemy z naszymi dotychczasowymi znajomymi, ale okazać się może, że nie jesteśmy sobie już tak bliscy, jak to miało miejsce w liceum. Nie należy się tym martwić, to naturalna kolej rzeczy.
Znajomi się zmieniają
Przynajmniej kilka razy w życiu zmieniamy grupy znajomych, z którymi początkowo jesteśmy mocno związani. Takie zmiany mają miejsce najczęściej po ukończeniu jakiegoś etapu edukacyjnego. To, że nie spotykamy się z ludźmi, bez których jeszcze pół roku wcześniej nie wyobrażaliśmy sobie życia, nie powinno spędzać nam snu z powiek. Bez względu na to, czy obecnie utrzymujemy kontakt, czy też nie, nie oznacza, że relacja była dla nas nieważna. Każda znajomość i przyjaźń wnosi w nasze życie coś pozytywnego i inspirującego.
Studia pochłaniają mnóstwo czasu, a kiedy jesteśmy bardzo zajęci nie zawsze mamy czas, aby utrzymywać kontakt ze wszystkimi osobami, które na pewnych etapach życia były dla nas ważne. Prawdziwa przyjaźń przetrwa wiele lat, bez względu na to, czy będziemy spotykali się raz w tygodniu, czy też nie.
Nowe przyjaźnie na studiach
Wiele osób przed wyjazdem martwi się tym, że nikogo nie zna, że zostaną same, bez wsparcia. Warto jednak pamiętać, że szkoła wyższa to jedno z najłatwiejszych miejsc do zawierania znajomości. Wspólne szukanie sali wykładowych lub omawianie ekscentrycznego zachowania wykładowcy to początek wielu późniejszych przyjaźni. Wybierając konkretną uczelnię i kierunek można liczyć na to, że otaczające nas osoby myślą podobnie jak my. Dodatkowo wszyscy musimy mierzyć się z tymi samymi problemami, a to zbliża.
Najprościej poznać nowe osoby po prostu zaczynając rozmowę. Tak naprawdę prawie nikt nikogo jeszcze dobrze nie zna. Można zaproponować wspólne wyjście, aby wymienić się informacjami i złapać lepszy kontakt. Jeżeli przypadniecie sobie do gustu częste wyjścia staną się oczywiste.
Nie tylko uczelnia daje okazję do spotkania nowych ludzi, to także akademik lub stancja, zajęcia z wychowania fizycznego, czy zajęcia fakultatywne wspólne dla rożnych kierunków. Jeżeli czujesz się niepewnie zawierając znajomości pamiętaj, że większość osób czuje podobnie.
Osoby nieśmiałe lub zagubione w nowej rzeczywistości często czekają na kontakt ze strony innych ludzi. Jeżeli istnieje taka możliwość warto uczestniczyć w organizowanych przez niektóre uczelnie obozach integracyjnych przed rozpoczęciem I roku studiów. To pozwoli już na starcie mieć kilku znajomych. W I semestrze samorząd studencki lub poszczególne instytuty organizują imprezy integracyjne – tam tez warto się pojawić.
Chociaż wyjazd na studia to duże przeżycie, które rodzi wiele obaw, nie należy martwić się na zapas, że nasze życie towarzyskie się pogorszy.
Ono po prostu ulegnie zmianie, a zazwyczaj nabierze intensywności.