Kolorowy Uniwersytet UAM po raz dwunasty
Kolorowy Uniwersytet UAM to inicjatywa popularyzująca naukę wśród uczniów II-V klas uczniów szkół podstawowych, która działa prężnie od 2010 roku. Projekt jest bardzo popularny w Wielkopolsce, a jego funkcjonowanie weszło na stałe zarówno do organizacji każdego, kolejnego roku na UAM, a także w szkołach regionu.
Kolorowy Uniwersytet po raz dwunasty
Kolorowy Uniwersytet UAM to inicjatywa popularyzująca naukę wśród uczniów II-V klas uczniów szkół podstawowych, realizowana od 2010 roku. Projekt jest niezwykle popularny w Wielkopolsce, stał się obowiązkową pozycją w kalendarzu wydarzeń UAM oraz w regionalnych szkołach.
27 września 2022 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się inauguracja XII. edycji Kolorowego Uniwersytetu.
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do projektu pojawią się na UAM, by rozpocząć rok wypełniony nauką w duchu akademickim. Spotkania z naukowcami, wykłady laboratoria i warsztaty – oto, co czeka studentów Kolorowego Uniwersytetu.
Podczas inauguracji zgromadzone dzieci przywita Prorektor ds. relacji z otoczeniem, społecznym prof. dr hab. Zbyszko Melosik. Nowy rok Kolorowego Uniwersytetu rozpocznie się wykładem „Poznajemy krajobraz doliny rzecznej”, który wygłosi prof. UAM dr hab. Iwona Piotrowska z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych.
Uczniowie na UAM
Studenci Kolorowego Uniwersytetu pojawiają się na UAM raz w miesiącu. Za każdym razem uczniowie odwiedzają inny wydział Uniwersytetu i biorą udział w zajęciach prowadzonych przez naukowców zajmujących się różnymi dyscyplinami naukowymi.
W nadchodzącym semestrze przewidziano takie tematy jak m.in.:
- Mikrobiolog, chemik, dendrolog, historyk, czyli o współpracy naukowej słów kilka,
- Od egipskich piramid po Kraków przyszłości. Jak twórcy gier wideo inspirują nas rzeczywistością?
- Co zawdzięczamy starożytnemu Rzymowi?
Kolorowy Uniwersytet online dla wszystkich dzieci w Polsce
Od zeszłego roku do Kolorowego Uniwersytetu mogą się online przyłączyć wszystkie chętne dzieci z Polski. Wystarczy włączyć kanał na YouTube, gdzie dostępne są materiały filmowe:
Po całorocznej przygodzie, w czerwcu, na uczestników czeka podsumowanie i udział w Absolutorium.
Zobacz także Prezentację UAM w portalu