Jakiego artykułu szukasz?

Kolory wokół nas, co znaczą, jak oddziałują?

Każdego dnia patrzymy na świat pełen różnych barw. Dobieramy kolorystycznie części garderoby, malujemy ściany na ulubione odcienie, wybieramy przedmioty kierując się gustami kolorystycznymi.

Kolory wokół nas, co znaczą, jak oddziałują?

Choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, barwy kształtują nasze życie i mocno oddziałują na samopoczucie oraz nastrój. Nie bez powodu restauracje, salony spa, sale konferencyjne czy sypialnie hotelowe urządzane są przez projektantów wnętrz, którzy doskonale wiedzą, jakich użyć barw, by osiągnąć określony efekt typu: zaostrzenie apetytu, relaksacja i wyciszenie czy pobudzenie aktywności umysłowej.

Barwne symbole
Utarło się przypisywanie kolorom określonych znaczeń. Gdy widzimy dziecko ubrane na różowo, możemy z prawdopodobieństwem sięgającym 99% założyć, że to dziewczynka. Jeśli kobieta dostaje od mężczyzny bukiet czerwonych róż, to są one wyrazem jego miłosnych uczuć. O żółtych kwiatach zwykło się mawiać, że wyrażają zazdrość. Kolor czarny w naszej kulturze kojarzony jest z żałobą. Biel kojarzymy z niewinnością (sukienki komunijne i ślubne), latem, wakacjami, odpoczynkiem.

Podaj ulubiony kolor - powiem ci, kim jesteś

Czerwony
Jeśli wybrałeś ten kolor jesteś prawdopodobnie osobą bardzo aktywną i masz potrzebę działania zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym. Wiesz, czego chcesz i na ogół to dostajesz, masz silny charakter i często dominujesz w towarzystwie. "Czerwone" kobiety mają skłonność do nadmiernie emocjonalnych reakcji na zewnętrzne wydarzenia, natomiast mężczyźni uwielbiają karierę i osiąganie wysokich pozycji w dziedzinach, w których otoczenie okazuje im szacunek. Kolor ten pomaga również w stanach zmęczenia oraz okresach braku wiary w siebie.

Różowy
Kolor związany z sercem, wrażliwy, romantyczny i kobiecy. Symbolizuje osoby o wielkich pokładach uczuciowości i otwartym sercu. Jeśli twoim kolorem jest różowy, nie potrafisz okazywać zimnej krwi, natomiast starasz się zawsze chronić swoje otoczenie i otaczać je uczuciem. Zdarza się, ze zachowujesz się nieco infantylnie. Potrafisz wiele dawać, ale twoją słabością jest to, że nie potrafisz brać. Kolor ten koi nerwy i wzmacnia siłę wewnętrzną, wytwarza nastrój czułości i zabawy.

Pomarańczowy
Nazywany jest czasami kolorem szczęścia, kojarzy się bardzo pozytywnie, budzi radość życia. Jeśli go wybrałeś jesteś prawdopodobnie osobą energiczną w działaniu, lubiącą pokonywać przeszkody i konsekwentnie dążącą do celu. Cechuje cię zamiłowanie do porządku i estetyki. Twoje otoczenie może uczyć się od ciebie niezwykłej organizacji pracy. Potrafisz planować życie innym, ale przede wszystkim jesteś sam dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem.

Żółty
Jeżeli wyraża ciebie ten ciepły i aktywny kolor, to zapewne ludzie lubią cię słuchać z zainteresowaniem, a ty lubisz mówić. Jesteś zrównoważony, jasno patrzysz w przyszłość a twoja otwartości dla innych sprawia, że ludzie często zwracają się do ciebie z prośbą o rady i wskazówki. Czasami jednak może sugerować brak równowagi psychicznej, jest krzykiem przed samotnością, oznacza próbę poradzenia sobie z problemami, potrzebą kontaktów z innymi. Jeśli aktywne pracujesz i potrzebujesz inspiracji twórczej oraz oryginalnych pomysłów, otaczaj się żółtymi przedmiotami. Żółty chroni również przed depresją.

Zielony
Kolor ten pomaga w relaksacji, osiąganiu harmonii, odprężenia. Oznacza potrzebę równowagi wewnętrznej i skupienia się na sobie. Jeśli wyraża cię właśnie zieleń, masz zdolność do bardzo realistycznego pojmowania rzeczywistości i stąpasz mocno po ziemi. Jesteś praktyczny i często w działaniu posługujesz się instynktem. Rzadko podejmujesz ryzykowne wyzwania, gdyż bardziej cenisz sobie bezpieczeństwo i stałość. Zielony może oznaczać również niedojrzałość lub brak doświadczenia.

Niebieski
Niebieski to kolor o największej ilości odcieni. Może właśnie dlatego sprzyja twórczym i artystycznym zapędom. Oznacza nowatorstwo, pomysłowość i kreatywność w niemal każdej dziedzinie życia oraz silną potrzebę stworzenia czegoś niepowtarzalnego. Pomaga zdobyć uznanie społeczne. Jeśli twoim kolorem jest niebieski, jesteś osobą obdarzoną wyobraźnią, inteligentną i pracowitą. Cechuje cię przenikliwość w rozwiązywaniu problemów, praktycyzm oraz chęć niesienia pomocy innym. Kolor ten pomaga również rozluźnić napięcie, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa.

Granatowy
Symbolizuje suwerenność i autorytet. Jeśli wybrałeś "granatowy", to prawdopodobnie lubisz sprawować kontrolę nad tym, co dzieje się w twoim otoczeniu. Jesteś odpowiedzialny, zawsze chcesz podejmować decyzje i posiadasz predyspozycje do sprawowania władzy nad innymi. Bywa, że za dużo uwagi poświęcasz sprawom intelektu, masz tendencję do przesadnej niezależności oraz zapominasz o uczuciach i potrzebach serca.

Fioletowy
Kolor mistyki, magii oraz biskupów. Fiolet preferują osoby zainteresowane sferą duchową i religią oraz wnętrzem człowieka, poszukujące odpowiedzi na pytania dotyczące natury niematerialnej. Symbol dumy i wielkości, oznacza bliskość świata duchowego, a także wierność ideałom. Lubiany przez kobiety, gdyż cechuje go duża intuicja oraz gotowość do ofiary i poświęceń. Dzięki wielkiej uczuciowości, pomaga osobie utożsamiającej się z nim w odnajdywaniu właściwej drogi życiowej.

Brązowy
Kolor natury, ziemi. Dotyczy osób, mających silną potrzebę stabilizacji, silnych, pomocnych i mogących dla innych być ostoją bezpieczeństwa. Jeśli należysz do ich grona, lubisz dyscyplinę i porządek, jesteś realistą i mocno stąpasz po ziemi, ale bywasz też ciepły i uczuciowy. Bywasz przywiązany do miejsca i lubisz odczuwać związaną z tym wygodę. Brąz może również symbolizować niepewność i brak wiary we własne siły.

Biały
Symbolizuje czystość, lekkość, subtelność i schludność. Biały odbija wszystkie zewnętrzne wpływy i może oznaczać izolowanie się od świata. Osoby preferujące biel często żyją w nierealnym świecie pozorów, są samotnikami i uciekają od życia. Brak im poczucia rzeczywistości i często charakteryzuje ich abstrakcyjny styl myślenia. Może oznaczać również przemianę duchową wymagającą urzeczywistnienie pomysłu, którego kształt dopiero zaczyna się wyłaniać.

Szary
Kolor neutralny i monochromatyczny, spokojny i stonowany. Niekiedy może nawet sugerować konserwatyzm, ale również wysokie kompetencje i profesjonalizm. Jeśli szary jest twoim kolorem być może brak ci energii, a w życiu cechuje cię duża bierność. Uciekasz od odpowiedzialności i wycofujesz się z podejmowania trudnych wyzwań. Będąc kontrastem dla innych kolorów ,często jesteś tłem, na którym błyszczą inni. Prawdopodobnie nie jesteś do końca sobą i masz kłopoty, potrzebę wyciszenia i ucieczki od świata.

Czarny
Pochłania wszystkie długości fali oraz oznacza ludzi chłonnych na wiedzę, kochających życie i aktywność. Kto wybiera czerń lubi, gdy wokół wiele się dzieje i gdy życie przynosi coraz to nowe bodźce i wyzwania. Kolor artystów, którzy szukając inspiracji wchłaniają w siebie jak największą ilość wrażeń z zewnątrz. Bywa również kolorem ludzi depresyjnych, ale z drugiej strony oznacza powagę, autorytaryzm i elegancję.

Srebrny
Srebro to szlachetny metal, a jego symbolika związana jest z poszukiwaniem uczucia. Oznacza często ludzi romantycznych, ludzi honoru, poszukujących przyjaźni oraz podpory duchowej. Jeśli w twoim nastroju najczęściej dominuje srebro to prawdopodobnie sam przychodzisz innym z pomocą. Jako, że srebro komponuje się w wszystkimi możliwymi kolorami, jesteś doskonałym kandydatem na przyjaciela i godnym zaufania powiernikiem Podobieństwo do szarego sprawia, że nie lubisz wychylać się z tłumu, ale w przeciwieństwie do niego jesteś szlachetnym kolorem, więc chwała i sława sama cię odnajduje.

Złoty
Kolor bogactwa i statusu społecznego, symbolizuje przywiązanie do rzeczy materialnych. Twoje myśli rzadko zajmują sprawy małej wagi, dla ciebie liczą się najwyższe ideały. Lubisz też wielkość i świetność. W każdym przedsięwzięciu, które podejmujesz liczą się dla ciebie konkrety oraz wymierne korzyści, jakie odnosisz oraz znaczenie społeczne. Czasami cechuje cię nadmierne przywiązanie do ekstrawagancji sławy i bogactwa.

Powiązane treści

WenDo dla kobiet
WenDo dla kobiet
Numerologia, 1 czyli Inicjator
Numerologia, 1 czyli Inicjator
Afrodyzjaki wracają do łask
Afrodyzjaki wracają do łask
Stawiam na cocooning
Stawiam na cocooning
Osobne sypialnie dla Niej i dla Niego
Osobne sypialnie dla Niej i dla Niego
Numerologia, 2 czyli Mediator
Numerologia, 2 czyli Mediator
Numerologia, 3 czyli Optymista
Numerologia, 3 czyli Optymista
Numerologia, 4 czyli Reformator
Numerologia, 4 czyli Reformator
Numerologia, 5 czyli Podróżnik
Numerologia, 5 czyli Podróżnik
Numerologia, 6 czyli Nauczyciel
Numerologia, 6 czyli Nauczyciel
Numerologia, 7 czyli Filozof
Numerologia, 7 czyli Filozof
Numerologia, 8 czyli Przywódca
Numerologia, 8 czyli Przywódca
Numerologia, 9 czyli Mistyk
Numerologia, 9 czyli Mistyk
100 książek must read, obowiązkowa lektura dla każdego
100 książek must read, obowiązkowa lektura dla każdego
Masoneria - fakty, mity, tajemnice, symbole
Masoneria - fakty, mity, tajemnice, symbole

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Politechnika Częstochowska
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Akademia Tarnowska
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Politechnika Poznańska
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Politechnika Łódzka
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Zamojska
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Gdański
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie