Kształcimy i rozwijamy - misja Warszawskiej Uczelni Medycznej im. T. Koźluka
Rozmowa z dr. Waldemarem Dębskim, Rektorem Warszawskiej Uczelni Medycznej im. Tadeusza Koźluka.
Panie Rektorze, jesteśmy w przededniu rozpoczęcia roku akademickiego. W przypadku Warszawskiej Uczelni Medycznej, dość wyjątkowego.
To 30 rok akademicki w historii uczelni i pierwszy pod szyldem Warszawskiej Uczelni Medycznej. Jesteśmy najstarszą uczelnią niepubliczną w Polsce, wpisaną do rejestru uczelni niepublicznych pod nr 1. To zobowiązuje. Jubileuszowy rok akademicki będzie z pewnością inny od poprzednich. Bogaty w wiele wydarzeń otwartych, w tym o charakterze ogólnopolskim. W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną, o szczegółach będziemy informować na bieżąco.
No właśnie, początek roku akademickiego 2020/21 zbiega się z kolejnymi obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19. Jak przygotowaliście się Państwo do tej wymagającej sytuacji?
W semestrze zimowym nauczanie realizować będziemy w trybie hybrydowym, mieszanym. Wykłady odbywać się będą w formie zdalnej na uczelnianej platformie zdalnego nauczania MOODLE i MS Teams. Zajęcia praktyczne, których z powodu swojej specyfiki nie można prowadzić zdalnie, będą realizowane w formie stacjonarnej w grupach, z zachowaniem obowiązujących wymogów bezpieczeństwa. Poza tym, oczywiście na terenie całego kampusu rygorystycznie przestrzegamy wszystkich zaleceń sanitarnych.
W maju uczelnia zmieniła nazwę, podkreślając tym samy zmianę profilu nauczania na medyczny. Uruchomiliście Państwo nowe kierunki studiów. Czy trudny czas pandemii pokrzyżował w jakimś stopniu plany rozwoju WUMedu?
Absolutnie nie. Konsekwentnie działamy. Nie rezygnujemy z naszych zamierzeń. Sytuacja nie jest łatwa, tym bardziej dziękujemy za zaufanie wszystkim studentom pierwszego roku. Cieszy nas, że oferta edukacyjna WUMed przekonała ich do rozpoczęcia nauki w zawodach medycznych właśnie u nas. Jesteśmy też wdzięczni partnerom. Warto zaznaczyć, że na co dzień współpracujemy z renomowanymi placówkami ochrony zdrowia, m.in.: ze stołecznymi szpitalami: Praskim, Wolskim, Solec, Czerniakowskim, Bródnowskim, Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Dziecięcym im. J. Bogdanowicza oraz Instytutami: Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Partnerami uczelni są także firmy informatyczne, gabinety odnowy biologicznej i laboratoria kosmetyczne.
Czy zgadza się Pan z tezą, że zawody medyczne to nie tylko stale niezaspokojona potrzeba rynku pracy, ale także potrzeba spełniania się w zawodach społecznie ważnych.
To prawda. Profesje te gwarantują pewne zatrudnienie ale także sukcesywnie wzrasta ich ranga społeczna i zawodowa. Już nie tylko lekarze postrzegani są w społeczeństwie jako medycy. Pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, kosmetolodzy, dietetycy to dziś osoby bardzo dobrze przygotowane do swoich obowiązków. To w dużej mierze ludzie z wyższym wykształceniem, czasem po kilku kierunkach medycznych. Warto dołączyć do tego grona.
Które z kierunków cieszą się największym powodzeniem w Państwa uczelni?
Kosmetologia i w tym roku akademickim, pielęgniarstwo. Obserwujemy duży wzrost zainteresowania właśnie pielęgniarstwem, co bardzo nas cieszy. Tu pragnę podkreślić, a tym samym zachęcić tych, którzy jeszcze się wahają - zawód pielęgniarki ma coraz wyższą pozycję w systemie ochrony zdrowia. Dyplomowana pielęgniarka jest pełnoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego. Studia pielęgniarskie w WUMed są dwustopniowe. Licencjackie -I stopnia przygotowują m.in., do.: świadczenia opieki zdrowotnej, zarządzanie opieką zdrowotną, promocji i edukacji zdrowotnej. Studia magisterskie - II stopnia, zwiększają samodzielność pielęgniarki w zakresie wykonywania, bez zlecenia lekarskiego, świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych.
Rośnie również ranga fizjoterapii, która wydaje się być coraz bardziej poszukiwaną przez pacjentów, formą powrotu do zdrowia.
To z pewnością profesja przyszłości. Dyplomowany fizjoterapeuta nie zostanie bez pracy. Żeby jak najlepiej przygotować naszych absolwentów do wykonywania zawodu, oddajemy do ich dyspozycji profesjonalnie wyposażone pracownie m.in.: kinezyterapii, fizykoterapii, terapii manualnej, masażu i ćwiczeń grupowych, pracownie anatomii, fizjologii wysiłku i diagnostyki funkcjonalnej, pracownie postaw ratownictwa medycznego. W kampusie działa także Akademickie Centrum Medyczne posiadające własny zakład rehabilitacji wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i rehabilitacyjny.
Warszawska Uczelnia Medyczna ma wyjątkowe wśród uczelni niepublicznych, zaplecze dydaktyczne.
To prawda. Możemy poszczycić się własnym, przestronnym kampusem w świetnej lokalizacji stolicy. Infrastruktura tego miejsca umożliwia zagwarantowanie naszym studentom specjalnych warunków nauczania. Wspominałem już o pracowniach dla studentów fizjoterapii. Są także pracownie do nauki pielęgniarstwa dla pacjentów dorosłych i pediatrycznych, badań fizykalnych oraz podstaw ratownictwa medycznego. Nie brakuje nowocześnie wyposażonych gabinetów do nauki zawodu kosmetologa i dietetyka. Jest też laboratorium informatyczne i językowe.
A propos „informatyczne”. We wrześniu rozpoczęliście Państwo współpracę z liderem rozwiązań informatycznych w medycynie, firmą COMARCH Healthcare. Na czym będzie konkretnie polegać?
Beneficjentami tej kooperatywy będą głównie studenci kierunku informatyka, ale nie tylko. Wszyscy studenci poznają najnowocześniejsze rozwiązania w obszarze telemedycyny, która powoli staje się przyszłością usług medycznych. Nasze podstawowe działania z firmą Comarch obejmą kształcenie specjalistów systemów zdalnych rozwiązań informatycznych w systemie ochrony zdrowia. Planujemy także wspólne projekty badawcze, prowadzenie prac rozwojowych i badań naukowych oraz realizację projektów związanych z opracowywaniem innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych.
Panie Rektorze, rok akademicki 2020/21 rozpoczynacie Państwo już w sobotę, 26.09. Czy ci, którzy jeszcze nie zdecydowali o wyborze uczelni mają szansę rozpocząć naukę u Państwa w tym roku?
Tak, zapraszamy. Ze względu na spore zainteresowanie maturzystów zapewne przedłużymy rekrutację do połowy października. Wszystkie aktualne informacje i komunikaty znajdziecie Państwo na naszej stronie www.wumed.edu.pl oraz na naszym facebookowym profilu.
Zobacz także Prezentację Uczelni w portalu