Masoneria - fakty, mity, tajemnice, symbole
Czym jest masoneria? Kim są masoni? Kto może zostać masonem? Wokół tematu wolnomularstwa, czyli masonerii, narosło przez lata wiele kontrowersji, zagadek i teorii spiskowych.
Zwykło się uważać, że masoneria jest rodzajem elitarnego klubu dla osób, wyznających pewną konkretną ideologię.
Ludzie Ci są wzajemnie powiązani poprzez loże, a ich pozycja jest ściśle związana z ich statusem finansowym, postawą ideologiczną, wykształceniem, wpływami, pozycją w świecie gospodarczo-politycznym.
Są tacy, którzy uważają, ze masoni to sekta rządząca światem. Inni uważają masonerię za wybitne, dobroczynno-filozoficzne stowarzyszenie. Sami masoni mówią, że działają na rzecz tolerancji, wolności, równości, braterstwa. Ideałem dla nich jest ład na świecie, gdzie nie ma wojny ani przemocy.
Skąd zatem wokół masonerii, czyli wolnomularstwa, narosło tak wiele znaków zapytania?
Profesor Ludwik Hass powiedział: - Największa tajemnicą wolnomularstwa jest to, że nie ma ono żadnej tajemnicy? Czy aby na pewno?
Czym jest masoneria?
Masoneria powstała w połowie XVIII wieku. Zwana była Sztuką Królewską, albo Zakonem Wolnych Mularzy i od początku budziła wielkie kontrowersje. Funkcjonowała jako stowarzyszenie tajne i od samego początku stosowała strukturę hierarchii i rozbudowane stopnie wtajemniczenia.
Każdy mason zobowiązywał się do zachowania lojalności i tajemnicy w sposób niepodważalny. Masoneria z jednej strony deklarowała wiarę w ludzkie poznanie, postęp, rozum. Z drugiej zaś stosowała obrzędy i rytuały według wzorów okultyzmu i czarnej magii.
Celem nadrzędnym głoszonym przez masonów było braterstwo wszystkich narodów i religii. Miało być to możliwe poprzez stworzenie religii powszechnej, bez dogmatów, z ideą Boga jako wielkiego budowniczego wszechświata. Kościół rzymsko-katolicki zabronił wiernym przynależności do masonerii pod karą ekskomuniki już w 1738 roku. Powodem podstawowym była tajność masonerii oraz równość religii i Boga jako architekta świata. Wrogość masonerii wobec kościoła miała uzasadnienie w postulatach zniesienia religii ze szkół i ustawach antykościelnych. Zakaz wstępowania katolików do lóż masońskich nadal jest aktualny, co potwierdził w 1983 roku kardynał Ratzinger. Wśród znanych masońskich nazwisk są takie, jak: Voltaire, Robespierrer, Waszyngton, Roosevelt, Churchill, Chirac, Mitterand, Castro.
Co łączy organizacje masońskie?
Ich głównym celem jest praca nad wewnętrznym, duchowym rozwojem jednostki, jak i całego społeczeństwa. Wyznają zasadę równości i bratania się ponad podziałami etnicznymi, religijnymi czy politycznymi. Masoneria to także zespół bractw o charakterze elitarnym i dyskretnym. Kolorytu masonerii dodaje niezliczona ilość legend i spiskowych teorii oraz fakt wykorzystywania w przekazach symboli. Te bardziej znane to Wielkie Światła w loży: Biblia, cyrkiel symbolizujący siły twórcze i aktywne Boga i człowieka, oraz węgielnica symbolizująca siły pasywne oraz równowagę i szczerość. Zwolennicy teorii spiskowych wskazują na ukryte symbole masonów w kulturze amerykańskiej. Spoglądając na jednodolarowy banknot można dostrzec piramidę. Co ona tam robi? Według masonologów piramida zawsze fascynowała wolnomularzy i oznacza ona świątynię szatana. Innym motywem masońskim może poszczycić się Wielka Pieczęć. Widzimy na niej orła z rozpostartymi skrzydłami. Prawe skrzydło ma 32 pióra - ilość powszechnych stopni w szkockim rytuale, lewe zaś 33 pióra - Stopnie przeznaczone dla wybitnych szkockich oficjeli. Całości dopełnia gwiazda nad głową orła, którą jest - heksagramem - najbardziej znany diaboliczny symbol na świecie.
Fakt czy mit?
Jedną z najbardziej znanych teorii spiskowych związanym z ruchem masońskim jest ta o Zakonie Syjonu i jego sekrecie tak potężnym, iż mógłby zniszczyć podwaliny chrześcijaństwa. O Zakonie możemy przeczytać w powieści Dana Browna “Kod Leonarda da Vinci”. Autor utrzymuje, jakoby Zakon Syjonu był prawdziwą organizacją, tajnym stowarzyszeniem powołanym do życia w 1099 roku przez Godefroya z Bouillon. Potwierdzeniem tego mają być zwoje pergaminu znalezione w Bibliotece Narodowej w Paryżu stwierdzające, że członkami organizacji było wiele znamienitych postaci ze świata literatury, nauki i sztuki. Dokumenty owe, znane pod nazwą Les Dossiers Secrets, z czasem okazały się być fałszerstwem dokonanym przez niejakiego Pierre’a Plantarda. On sam przyznał się do założenia Zakonu Syjonu z grupą przyjaciół w 1956 roku, a w 1981 roku został rzekomo jego Wielkim Mistrzem.
Polskie podwórko także nie jest wolne od wpływów wolnomularzy. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych budowli ostatnich lat jest Golgota Beskidów. Droga Krzyżowa upamiętniająca mękę Chrystusa wygląda na zwyczajną, jednakże krytycy dopatrzyli się w niej symboli masońskich, m.in. znanych już piramid, sowy czy węża. W naszym kraju można zgłębić swoją wiedzę na temat masonerii, czytając Wolnomularza Polskiego. To magazyn w całości poświęcony tematyce masońskiej, a jego redaktorem naczelnym jest Br. Adam Witold Wysocki.
Co sprawia, że wolnomularze pomimo upływu lat są jedną z bardziej tajemniczych i kontrowersyjnych organizacji?
Tak naprawdę informacje, które posiadamy na temat wolnomularzy, są ograniczane przez nich samych. Wiemy o nich tylko to, co sami zdecydują się ujawnić.
Pikanterii dodaje również fakt, iż masoni byli i są obecni w ważnych wydarzeniach politycznych i historycznych bez zbytniego ujawniania się. Działając z ukrycia, wpływają na politykę wielu mocarstw.