(NIE) Bezpieczna opalenizna- porady eksperta WSZ w Gdańsku
Czy powinniśmy się opalać? Jak bezpiecznie wystawiać ciało na działanie promienia słonecznych? Przeczytaj poniższy poradnik.
Długotrwałe przebywanie na słońcu skutkuje licznymi zmianami pigmentacyjnymi, pogrubieniem warstwy rogowej oraz fotostarzeniem się naskórka, a także niesie ze sobą ryzyko powstawania zmian nowotworowych skóry.
Jak zatem należy przygotować się do sezonu letniego, aby w pełni korzystać z promieni słonecznych, bez szkody na skórze? O niebezpieczeństwach i zasadach bezpiecznego przebywania na słońcu opowiada dr n. med. Dorota Sołdacka, kosmetolog i wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Słońce a skóra
Słońce wywiera ogromny wpływ na skórę, wśród pozytywnych efektów można wymienić:
- wzrost syntezy witamin D3, która pełni podstawową rolę w metabolizmie wapnia oraz pozytywnie wpływa na tkankę kostną; już 15 minutowe przebywanie na słońcu powoduje wytworzenie odpowiedniej ilości tej witaminy
- poprawę samopoczucia
- rozgrzanie ciała
- wzrost odporności
- pozytywny wpływ na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry oraz choroby alergiczne
Niestety skutków negatywnego oddziaływania słońca na skórę jest zdecydowanie więcej, należą do nich:
- przyspieszone starzenia się skóry
- zwiększona ilość zmarszczek
- rogowacenie słoneczne
- pogrubienie warstwy rogowej naskórka
- nadmierny rumień
- poparzenia
- powstawanie przebarwień i odbarwień skóry
- przerost gruczołów łojowych
- zmiany nowotworowe skóry
Zasady zdrowego opalania
Kremy z filtrem należy stosować cały rok. W okresach letnich najwyższe wartości - SPF 30 – 50, natomiast w pozostałych miesiącach można obniżyć stopień ochrony skóry nawet do 15-20.
Bardzo ważne jest, aby w rozsądny sposób korzystać z opalania. Do najważniejszych zasad należy użycie kremu z filtrem minimum SPF 30 ok. 30 min. przed wyjściem na słońce. Aplikację preparatu należy powtarzać co 2, 3 godziny oraz po każdej kąpieli wodnej. Ważne jest również, aby przebywać na słońcu w bezpiecznych godzinach (przed 11.00 – po 15.00) oraz nosić na głowie odpowiednie nakrycie. Promieniowanie słoneczne przenika również przez szyby, dlatego w przypadku, gdy znajdujemy się w samochodzie lub pracujemy tuż przy szybie, ważne jest także zastosowanie kremu z filtrem. Użyty preparat powinien chronić skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB – informacja ta powinna być umieszczona na opakowaniu. Należy również pamiętać o tym żeby w sposób szczególny zadbać o skóry dzieci poprzez stosowanie specjalnych preparatów.
Bardzo ważnym elementem jest fotoprotekcja po zabiegach kosmetologicznych, szczególnie po peelingach oraz zabiegach laseroterapii. A w okresie letnim, kiedy temperatura jest wysoka, nadrzędnym aspektem jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów.
Co zrobić po kąpieli słonecznej?
Skóra po opalaniu jest podrażniona i niekiedy zaczerwieniona, należy więc pamiętać o odpowiedniej regeneracji. Doskonale sprawdzą się w tej roli odżywcze balsamy, zawierające: witaminy, kwas hialuronowy oraz wyciągi roślinne. Po nawilżeniu skóry, można użyć balsamów rozświetlających, które podkreślą opaleniznę.
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku kształci na kierunkach kosmetologia, dietetyka, fizjoterapia oraz na studiach podyplomowych.
Współpracując z wysoce wykwalifikowaną kadrą, uczelnia stwarza niepowtarzalną okazję, aby uczyć się od najlepszych specjalistów. Ponadto, posiada bogato wyposażone pracownie, przygotowane do przeprowadzania zajęć praktycznych. Absolwenci Wyższej Szkoły Zdrowia są cenionymi na rynku specjalistami, a sama uczelnia stanowi ważny ośrodek kształcenia z obszarów nauk o zdrowiu.