Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej
W piątek, 13 października 2023 naukowcy i studenci Politechniki Rzeszowskiej będą przeprowadzać interesujące eksperymenty, opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Na uczestników czeka wiele atrakcji i niespodzianek.
Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się 13 października br. (piątek) w godz. 17:00 - 22:00.
Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa podkarpackiego, a także spoza naszego regionu. W przeciągu 5 godzin laboratoria Politechniki Rzeszowskiej rozlokowane na całej uczelni odwiedza kilka tysięcy ludzi.
To niezwykłe wydarzenie adresowane jest do dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów i wszystkich zainteresowanych osób - miłośników wiedzy oraz ludzi "ciekawych świata" i zachodzących w nim zjawisk. Wstęp nie wymaga rejestracji, a udział jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na stronie.
Głównym punktem wydarzenia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Naukowcy i studenci Politechniki Rzeszowskiej będą przeprowadzać interesujące eksperymenty, opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Na uczestników czeka wiele atrakcji i niespodzianek.
- przewodnik - https://tiny.pl/cjgp9
- mapa - https://goo.gl/maps/mdbBZ69LVeC7BoQX8
Oprócz kilkudziesięciu laboratoriów rozlokowanych w różnych budynkach Politechniki Rzeszowskiej, do których prowadzi przewodnik, część wydarzeń będzie się odbywać w budynku rektoratu Politechniki Rzeszowskiej - al. Powstańców Warszawy 12 w Rzeszowie.
Teatr wysokich napięć:
Atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie "Teatr wysokich napięć", który jest organizowany wspólnie z partnerem wydarzenia, czyli z Polimedia. W trakcie tego niezwykle widowiskowego spektaklu, któe rozpocznie się o godz. 21:30 zostaną wykorzystane jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli.
Strefa w budynku V - budynek rektoratu:
Pokaz naukowy "Sztuka fizyki - Fizyka sztuki"
aula V-1, godz. 19:30, prowadzący: Małgorzata Wilczak, Paweł Pasterz
Pokazy chemiczne
aula V-2, godz. 17:00 i godz. 19:00, prowadzący: Koło Naukowe ESPRIT
Pokazy fizyczne
aula V-17, godz. 18:00 i godz. 20:00, prowadzący: Koło Naukowe FOTON
Warsztaty lego - zbuduj własnego robota
sala V-5, prowadzący: Rzeszowska Grupa IT
Warsztaty projektowania i konstrukcji modelu samolotu
sala V-6, prowadzący: Koło Naukowe EUROAVIA
Pokaz wysokich napięć
sala V-7, prowadzący: Studenckie Koło Naukowe MegaVolt
Symulator samolotu
sala Z-17
Teatr Wysokich Napięć - pokaz jednych z największych transformatorów Tesli przed wejściem głównym od al. Powstańców Warszawy, godz. 21:30
"Sztuka fizyki - Fizyka sztuki"
aul V-1, godz. 19:30, Wykład Małgorzaty Wilczak i Pawła Pasterza - duetu Radiolatorium - w ramach Nocy Odkrywców
Strefa wystawiennicza
Zobacz - Zbuduj - Zademonstruj - Experymentarium 3Z
Warsztatowe
zajęcia edukacyjne, podczas których sprawdzicie, że interaktywne
budowanie i eksperymentowanie możliwe jest bez korzystania z tabletu lub
komputera.
Program PROJEKTOR
Warsztaty
z kryminalistyki, edukacji żywieniowej, finansów, matematyki, pierwszej
pomocy, konstruowania przestrzennego, gry i zabawy animacyjne.
Koło Naukowe A-TO-MY (SP nr 1 w Rzeszowie)
Pokazy chemiczne.
Stanowisko PGE Energia Ciepła SA Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie
Miejsce,
gdzie będzie można zapoznać się nowoczesną technologią stosowaną w
energetyce i ciepłownictwie oraz tematem niskoemisyjnych źródeł energii.
Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei
Makiety kolejowe
Zabawa z upominkami
Dla najmłodszych przygotowana jest atrakcja w postaci możliwości zebrania 8 naklejek ukrytych na wydziałach Politechniki Rzeszowskiej (jedna naklejka będzie ukryta strefie Podkarpackiego Centrum Nauki), które będzie można wymienić na okolicznościowy dyplom i upominek sygnowany logiem uczelni. Aby wziąć udział w zabawie, należy odebrać planszę na naklejki w Punkcie Informacyjnym, który zlokalizowany będzie w holu na parterze bud. V, a ostatecznie po zebraniu 8 naklejek, odebrać w tym Punkcie upominek.
Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" (Strefa Kultury Studenckiej PRz - ul. Akademicka 8)
PCN czynnie zaprezentuje swoje pracownie jak również wystawę mobilną. Będzie tam pięć stoisk pracowni warsztatowych: fizyczna, chemiczna, biologiczna, robotyczna i fablab. Na każdym z tych stanowisk odwiedzający będą mogli spróbować swoich umiejętności w różnych dziedzinach wykonując krótkie ćwiczenia np. coś zmierzyć, coś podłączyć, coś wykonać samodzielnie. W międzyczasie będzie można cały czas korzystać z testowania eksponatów wystawy mobilnej PCN "Łukasiewicz".
Przez PCN zostanie przygotowana przestrzeń na pokazy naukowe oraz pokaże efekty swoich prac, które powstają podczas stałych zajęć w PCN. Będą to eksperymenty chemiczne, doświadczenia biologiczne czy odkrywanie praw fizyki. Nie zabraknie również czegoś dla miłośników techniki: programowanie robotów oraz projektowanie i majsterkowanie przy pomocy profesjonalnych narzędzi czy też nowoczesnych maszyn. Będzie można również zobaczyć i popróbować kilka eksponatów z objazdowej wystawy mobilnej. W trakcie wydarzenia PCN planuje dla swoich gości zorganizować atrakcyjne mikrowarsztaty.
Dla aktywnych uczestników warsztatów PCN przygotowało ciekawe nagrody. Za każde poprawnie wykonane zadanie uczestnik otrzyma pieczątkę. Osoby, które zbiorą wszystkie pieczątki będą mogły wziąć udział w quizie, który PCN zorganizuje na scenie. Osoba, która wygra, otrzyma od PCN prezent! Do wygrania będą gadżety, gry planszowe oraz rodzinne bilety wstępu do PCN w Jasionce.