Ogrodnictwo
Studiowanie ogrodnictwa przygotowuje w zakresie technologii produkcji ogrodniczej, organizacji pracy, kierowania ludźmi w przedsiębiorstwie ogrodniczym, wdrażania postępu naukowo-technicznego, zagospodarowania terenów zieleni oraz kształtowania krajobrazu i ochrony przyrody.
Kiedy robimy zakupy na straganach czy działach warzywno-owocowych w supermarketach, wzrok przyciągają dorodne, pachnące, zdrowo wyglądające okazy. Zaraz zastanawiamy się, czy za ich pięknym, kuszącym wyglądem nie kryją się niekoniecznie zdrowe dla nas technologie upraw.
W dobie boomu zdrowego odżywiania dokładnie sprawdzamy skąd pochodzą kupowane produkty, w cenie są uprawy ekologiczne. Bo to, co trafia do naszych koszyków to „owoc” szeroko rozumianego przemysłu ogrodowo-warzywnego w postaci świeżych warzyw i owoców, przetworów, soków, surówek i sałatek czy kompotów.
Studiowanie ogrodnictwa przygotowuje w zakresie technologii produkcji ogrodniczej, organizacji pracy oraz kierowania zespołami ludzkimi w przedsiębiorstwie ogrodniczym, wdrażania postępu naukowo-technicznego w ogrodnictwie, a także zagospodarowania terenów zieleni oraz kształtowania krajobrazu i ochrony przyrody.
Studia na kierunku ogrodnictwo prowadzone są na większości uczelni przyrodniczych oraz w wybranych niepublicznych szkołach wyższych. Absolwenci studiów zawodowych otrzymują tytuł inżyniera i mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich.
Ogrodnictwo - specjalności
Bardzo bogata oferta specjalności pozwala na kształcenie w określonej dziedzinie związanej z ogrodnictwem:
- kształtowanie terenów zieleni
- hodowla roślin i nasiennictwo
- ochrona roślin ogrodniczych
- produkcja ogrodnicza i zielarska
- tereny zieleni i dekoracje roślinne
- ochrona roślin i środowiska przyrodniczego
- zarządzanie w ogrodnictwie
- ekoturystyka
- aerobiologia stosowana
- doradztwo ogrodnicze
- analityka i diagnostyka w ogrodnictwie
- ogrodnictwo z marketingiem
- sztuka ogrodowa
- agroekologia i ochrona roślin
- bioinżynieria
- sadownictwo i warzywnictwo
- rośliny ozdobne
- ekonomika i organizacja ogrodnictwa
- genetyka, hodowla i biotechnologia roślin
- ochrona roślin
- rośliny warzywne i lecznicze
- szkółkarstwo ogrodnicze
Ogrodnictwo - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty, które mogą się znaleźć w programie studiów, to:
chemia, biochemia, botanika, fizjologia roślin, genetyka i hodowla roślin, ekologia i ochrona środowiska, gleboznawstwo, mikrobiologia, biotechnologia roślin, biologia molekularna, uprawa roli i żywienie roślin, sadownictwo, warzywnictwo i rośliny zielarskie, rośliny ozdobne, zagospodarowanie terenów zieleni, ochrona roślin, ekonomika i organizacja produkcji ogrodniczej, nasiennictwo i szkółkarstwo, statystyka i doświadczalnictwo, ogrodnictwo zrównoważone, kształtowanie krajobrazu i ochrona przyrody, współczesne trendy w ogrodnictwie, matematyka, wiedza ekonomiczno-prawna, dendrologia, fizyka z elementami biofizyki, meteorologia i klimatologia, fauna w krajobrazie, kształtowanie środowiska glebowego, ogrodnictwo w Unii Europejskiej i w Polsce, entomologia, mechanizacja ogrodnictwa, biotechnologia roślin, fitopatologia, inżynieria ogrodnicza, ogólna uprawa roślin ozdobnych, pomologia i ogólna uprawa roślin sadowniczych, ogólna i polowa uprawa warzyw, rośliny ozdobne pod osłonami i w gruncie i inne przedmioty związane z konkretną specjalnością.
Program studiów realizowany jest poprzez wykłady, ćwiczenia, zajęcia laboratoryjne i projektowe, studenci odbywają także obowiązkowe praktyki, polegające przykładowo na sadzeniu kwiatów, etykietowaniu, pielęgnacji drzewek ozdobnych, przycinaniu, palikowaniu, pracach w szklarni: podlewanie, zbiór, sortowanie, pakowanie, prace porządkowe, realizowane w stacjach doświadczalnych, zakładach dydaktycznych, przedsiębiorstwach i gospodarstwach zajmujących się ogrodnictwem. Praktykę indywidualną studenci mogą odbyć w kraju lub za granicą.
Praca po Ogrodnictwie
Ukończenie studiów pozwala podjęcie pracy w przetwórstwie owocowo warzywnym, gospodarstwach ogrodniczych, firmach zajmujących się projektowaniem, zakładaniem i pielęgnacją ogrodów, instytutach naukowo-badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach doradczych i upowszechniających wiedzę ogrodniczą, szkolnictwie i administracji, a także instytucjach związanych z kształtowaniem i konserwacją terenów zieleni. Absolwenci są również przygotowani do prowadzenia własnego gospodarstwa ogrodniczego czy np. sklepu ogrodowego. Swoją wiedzą mogą dzielić się pracując w czasopismach ogrodniczych.
„ - Jestem tegoroczną absolwentką ogrodnictwa w Krakowie - mówi Monika. Studia są przyjemne i ciekawe, pod warunkiem, że lubi się wszystko, co dotyczy roślin. Z pracą jest różnie. Modne i ciągle przyszłościowe jest projektowanie ogrodów. Dobrze w trakcie studiów zrobić np. kurs florystyczny - to dodatkowe możliwości zawodowe. Wielu moich znajomych pracuje w gospodarstwach ogrodniczych. To jednak tak naprawdę ciężka, fizyczna praca, więc warto rozważyć przed podjęciem studiów, czy tak widzimy swoje życie zawodowe”.