Podsumowanie XXV Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
XXV Poznański Festiwal Nauki i Sztuki dobiegł końca. Przez 5 festiwalowych dni na uczestników czekało ponad 350 wydarzeń stacjonarnych podejmujących tematykę z blisko 20 różnych dziedzin nauki i sztuki.
Za nami XXV edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, która odbyła się na przełomie maja i czerwca, w terminie 31.05 - 4.06.2022
Przez te 5 dni festiwalowych na Uczestników czekało ponad 350 wydarzeń stacjonarnych podejmujących tematykę z blisko 20 różnych dziedzin nauki i sztuki. Dodatkowo, przygotowano także około 20 wydarzeń online, z których cześć jest dostępna także teraz na festiwalowym kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCwENnVEekah9hNhOi...
Festiwal rozpoczął się od Inauguracji w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w której uczestniczyli zaproszeni Goście, a wśród nich także rektorzy i przedstawiciele uczelni i jednostek naukowych, zaangażowanych w organizację Festiwalu:
- Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
- Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
- Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
- Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu,
- Akademii Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego w Poznaniu,
- Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu,
- Laboratorium Wyobraźni
- Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu.
Podczas inauguracji, z okazji jubileuszowej 25. edycji Festiwalu, miało miejsce uroczyste posadzenie drzewa wiśni piłkowanej (Prunus serrulata) ‘Amanogawa’, które stało się symbolem rozkwitu tej corocznej imprezy, a także nadzieją na dalszą owocną współpracę.
Przez wszystkie dni festiwalowe Goście mogli odwiedzać budynki siedmiu poznańskich uczelni i akademii oraz dwóch jednostek naukowych, w których organizatorzy przygotowali dla Uczestników wiele atrakcji, w formie m.in. warsztatów, laboratoriów, wystaw, stoisk interaktywnych, wykładów, konkursów czy gier. Wydarzenia stały się okazją nie tylko do zdobycia nowej wiedzy i nowych doświadczeń naukowych, ale także dały możliwość poznania młodszym uczestnikom Festiwalu akademickiego Poznania. Wszystko dzięki możliwościom zwiedzenia sal wykładowych, laboratoryjnych i sportowych, pracowni muzycznych, artystycznych i komputerowych, a przede wszystkim dzięki bezpośredniemu kontaktowi z wykładowcami i studentami. Wszystko to, wraz z formą tegorocznych zajęć, zachęcająca do interakcji i dialogu pomiędzy uczniami i prowadzącymi, składa się na obraz ukazujący Uczestnikom codzienność i niecodzienność naukowych zmagań wykładowców i studentów.
Tematy zajęć dotyczyły wielu różnych obszarów wiedzy, zaczynając od nauk humanistycznych, związanych z językiem, relacjami społecznymi i historią, poprzez nauki ścisłe obejmujące m.in. biologię, fizykę, nauki medyczne, przyrodnicze i techniczne, aż do nauk artystycznych, zahaczających o takie obszary sztuki, jak malarstwo, fotografia czy instrumentalistyka. Szeroki wachlarz tematyczny, zawierający w sobie także te mniej znane dziedziny wiedzy, jak np. kryptologię czy entomologię, dawał okazję do jeszcze lepszego poznania świata nauki i sztuki oraz do wzbudzania nowych pasji.
Na zakończenie, 4 czerwca, w Auli Uniwersyteckiej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbył się koncert finałowy, którego muzyczno-taneczne impresje stały się symbolicznym zwieńczeniem tych pięciu dni Festiwalu. Podczas wieczoru, na widzów czekały występy utalentowanych artystów reprezentujących jednostki organizacyjne tegorocznej edycji: Chór Żeński Sonantes Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Poznaniu, Zespół Jazzowy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Kompania Tańca Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Zespołów Pieśni i Tańca ŁANY im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Więcej informacji o przyszłorocznej edycji znajdą Państwo wkrótce na stronie Facebooka, i tam również, w zakładce Albumy – fotorelację z tegorocznych wydarzeń.
Organizatorzy z radością podają, że Festiwal rokrocznie cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony mieszkańców Poznania i okolic. Mamy nadzieję, że entuzjazm i ciekawość, które stale towarzyszą Uczestnikom, będą dla nich także wewnętrznym kompasem w poszukiwaniu własnych ścieżek edukacji i rozwoju pasji. Tego Państwu serdecznie życzymy, dziękujemy i zapraszamy na Poznański Festiwal Nauki i Sztuki za rok!