Prawo
Któż nie marzy o błyskotliwej karierze serialowej Magdy M. czy Agaty Przybysz lub nie chciałby się wcielić w rolę adwokata sprawnie brylującego na sali sądowej i pomysłowo obalającego argumenty oskarżyciela. Ale studia prawnicze to nie film, lecz ciężka praca o bardzo odpowiedzialny zawód.
"Dużo łatwiej jest napisać dobrą sztukę, niż ustanowić dobre prawo" - George Bernard Shaw.
Ukończenie kierunku prawniczego to niewątpliwie duży prestiż. Przepustką na salę sądową, do gabinetu prokuratora czy do kancelarii adwokackiej jest, oprócz uzyskania dyplomu ukończenia studiów, odbycie aplikacji prawnej, czyli praktyki przygotowującej do podjęcia pracy w konkretnym zawodzie oraz zdanie na jej zakończenie egzaminu państwowego.
Studia prawnicze trwają 5 lat, odbywają się w formie wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów.
Prawo - przedmioty na studiach
Program studiów oprócz przedmiotów kierunkowych takich jak m.in. prawo cywilne, karne, administracyjne, finansowe, konstytucyjne, międzynarodowe i europejskie, postępowanie cywilne, karne, administracyjne obejmuje również przedmioty ogólnoteoretyczne i historyczno prawne, jak np. teoria i filozofia prawa, powszechna historia państwa i prawa, prawo rzymskie, historia państwa i prawa polskiego, historia doktryn politycznych i prawnych.
Problemem absolwentów jest ograniczona liczba miejsc i trudność z dostaniem się na wybraną aplikację. Konkurencja jest duża, ale zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny prawa zawsze będzie wysokie. Większość codziennych czynności regulowanych jest przepisami prawa, począwszy od zakupu podstawowych produktów w osiedlowym sklepiku, przejazdu autobusem, obejrzenia film na You Tube czy wysłania sms-a. Jednocześnie odwieczna jest ludzka skłonność do naruszania czy omijania przepisów prawa, stąd pewność, że strażnicy i znawcy prawa zawsze będą pożądani.
Programy studiów i obciążenia przedmiotowe na określonych semestrach są zróżnicowane, w zależności od uczelni. Podobnie tylko wybrane szkoły wyższe przewidują możliwość wyboru specjalizacji w trakcie studiów.
Specjalności na Prawie:
- prawo cywilne
- prawo karne
- specjalizacja ustrojowo-administracyjna
- prawo europejskiego i międzynarodowego
- obsługa prawna
- prawo w Unii Europejskiej
- prawo w biznesie
Kierunek prawniczy uznawany jest za trudny. Monika, absolwentka prawa z Uniwersytetu Warszawskiego najgorzej wspomina prawo rzymskie i logikę i żartuje, że kto planuje studiować prawo, niech już zaczyna czytać materiały z tych przedmiotów, bo inaczej będzie krucho. Ogólnie treści do przyswojenia jest bardzo dużo, ważna jest systematyczność, bo zaległości ciężko później nadrobić. Z kolei Mariusz zapytany o jego wrażenia i doświadczenia ze studiów uspokaja, że skoro on jest na trzecim roku, to nie jest najgorzej. Obawiał się mitów o zakuwaniu od świtu do nocy i okazało się, że nawet osławione „kobyły” nie do przejścia udało się zdać.
Praca po studiach prawniczych
Ukończenie studiów prawniczych pozwala podjąć pracę w organach wymiaru sprawiedliwości (sądach), organach ścigania (np. prokuraturze, policji), w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz organach administracji rządowej i samorządowej.
Stanowiska, jakie mogą zajmować absolwenci prawa to np.
- sędzia,
- adwokat,
- notariusz,
- radca prawny,
- prokurator,
- doradca podatkowy,
- doradca majątkowy,
- kurator sądowy,
- komornik,
- legislator,
- referendarz sądowy.
Osobę planującą studiować prawo powinna w szczególności cechować umiejętność logicznego myślenia, zdolność zapamiętywania wielu szczegółowych informacji.
Zachętą i pociechą dla wszystkich niepewnych i wątpiących w swoje możliwości niech będzie ciekawostka, że najstarszą absolwentką prawa uniwersytetu Urbino w środkowych Włoszech była 94-letnia emerytowania doradczyni biznesowa, która zamierzała w dodatku kontynuować naukę!