Studia prawnicze w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Statystyki rekrutacyjny potwierdzają, że studia prawnicze cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów, a miejsce na liście przyjętych dotyczy zdecydowanie najlepszych.
Na ponadprzeciętne wyniki na maturze trzeba zacząć pracować dużo wcześniej. Same studia również wymagają dużo samodyscypliny, pracowitości, doskonałej pamięci i umiejętności przyswajania dużych partii materiału.
Jakie są możliwości kształcenia na kierunkach prawniczych w Kielcach i woj. świętokrzyskim? Które uczelnie wziąć pod uwagę? Jakie ścieżki kariery przewidziane są dla absolwentów?
Więcej dowiecie się w poniższym artykule.
Studia prawnicze – jakie kierunki?
Prawo
Kształcenie na jednolitych magisterskich studiach prawniczych obejmuje m.in. takie kierunki studiów: prawoznawstwo, powszechna historia ustroju i prawa, prawo karne, prawo cywilne, prawo administracyjne, prawo dowodowe, filozofia, łacińska terminologia prawnicza, logika prawnicza, kryminologia, kryminalistyka.
Studenci uzyskują umiejętności rozumienia tekstów prawnych. Poznają zasady logicznego rozumowania, interpretowania i stosowania przepisów.
Praktyki studenckie realizowane są m.in. w sądach, prokuraturach, kancelariach prawnych, organach administracji rządowej i samorządowej itp.
Absolwenci studiów na kierunku prawo otrzymują tytuł magistra. Uprawnia on do przystąpienia do egzaminu na wybraną aplikację, przykładowo:
- sędziowską
- prokuratorską
- adwokacką
- radcowską
- notarialną
- komorniczą.
Studia prawnicze – które uczelnie?
W tym regionie kierunki prawnicze można studiować w dwóch szkołach wyższych. Są to:
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Lipińskiego w Kielcach
Studia prawnicze – jakie przedmioty na maturze?
Kandydaci na UJK w Kielcach przyjmowani będą na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: geografia, historia lub wos.
Do niepublicznej szkoły wyższej rekrutacja polega na złożeniu kompletu wymaganych dokumentów. Przyjęcia na studia odbywają się w ramach limitu miejsc.
Studia prawnicze perspektywy pracy
Ukończenie konkretnej aplikacji pozwala na podjęcie pracy w wybranym zawodzie prawniczym.
Absolwenci mogą obrać ścieżki kariery poza zawodami prawniczymi. Są cennymi pracownikami:
- jednostek administracji publicznej
- podmiotów gospodarczych
- organizacji pozarządowych
- instytucji finansowych
- firm doradczych
- firm audytorskich
- jednostek doradztwa podatkowego
- mediów branżowych.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądają kolokwia i sesje na prawie, zajrzyjcie na blog studentki tego kierunku: